[112] Jaka obsada? Moje pierwsze akwarium.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

[112] Jaka obsada? Moje pierwsze akwarium.

Post autor: wysoki01 »

Cześć wszystkim :)
Tak prezentuje się moje akwarium.
http://pics.tinypic.pl/i/00951/pmzxq5gy69ws.jpg
Jestem początkującym akwarystą.
Jaki według Was będzie najlepszy zestaw rybek?
Dzięki za pomoc :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Cześć, do takiej łodzi to rekiny byłyby idealne :mrgreen:
A bez żartów, to zbiornik wygląda jakby był świeżo co zalany- te wszystkie bąbelki na poszczególnych elementach...fajnie, że napisałeś teraz i nie zdążyłeś jeszcze żadnych zwierząt tam umieścić. Akwarium musi dojrzeć, a trwa to tak długo, aż parametry wody będą zadowalające, najszybciej dwa tygodnie, najczęściej jednak dłużej.
Obsadą zająć się na poważnie można po poznaniu parametrów wody, kiedy napiszesz nam jaki jest litraż, jakie wymiary. Ryby denne jak kiryski wymagają piasku jako podłoża- masz żwir, więc nie powinieneś ich planować, chyba że zasypiesz żwirek piaskiem. Roślin też póki co ubogo, brak miejsca gdzie ryby mogłyby się schować w cieniu czy uciec przed wzrokiem z zewnątrz[rośliny pływające by pomogły].
Jako, że jesteś początkujący pozwolę sobie zapodać linka z wiedzą, którą powinieneś poznać:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Bardzo ważne jest zrozumieć cykl azotowy- kiedy akwarium będzie mieć to za sobą i będziesz wiedział jakie masz twardości wody [KH i GH] oraz pH to będziesz musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, czy do swojej wody dobierasz rybki [to jest tańsza opcja], czy chcesz jakieś ryby, które szczególnie Ci się podobają, ale będzie trzeba korygować twardość/pH wody [droższa opcja ze względu na bardzo prawdopodobne mieszanie kranówki z wodą RO lub destylowaną i ewentualnym zakwaszaniem jej].
Ale to ma jeszcze czas, na razie nie przejmuj się glonami, wykwitami czy innymi rzeczami w zbiorniku [jak cos zaniepokoi zawsze możesz na forum pytać...], nie lej chemii i czytaj sobie wiedzę :wink:
tyle ode mnie na start :)

edit:
oj nieuważny ja, w tytule jak byk 112l :lol:
Ale wymiary i tak dla pewności wypisz, zwłaszcza długość zbiornika jest bardzo istotna przy wyborze obsady.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

MarJan pisze:Cześć, do takiej łodzi to rekiny byłyby idealne :mrgreen:
A bez żartów, to zbiornik wygląda jakby był świeżo co zalany- te wszystkie bąbelki na poszczególnych elementach...fajnie, że napisałeś teraz i nie zdążyłeś jeszcze żadnych zwierząt tam umieścić. Akwarium musi dojrzeć, a trwa to tak długo, aż parametry wody będą zadowalające, najszybciej dwa tygodnie, najczęściej jednak dłużej.
Obsadą zająć się na poważnie można po poznaniu parametrów wody, kiedy napiszesz nam jaki jest litraż, jakie wymiary. Ryby denne jak kiryski wymagają piasku jako podłoża- masz żwir, więc nie powinieneś ich planować, chyba że zasypiesz żwirek piaskiem. Roślin też póki co ubogo, brak miejsca gdzie ryby mogłyby się schować w cieniu czy uciec przed wzrokiem z zewnątrz[rośliny pływające by pomogły].
Jako, że jesteś początkujący pozwolę sobie zapodać linka z wiedzą, którą powinieneś poznać:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Bardzo ważne jest zrozumieć cykl azotowy- kiedy akwarium będzie mieć to za sobą i będziesz wiedział jakie masz twardości wody [KH i GH] oraz pH to będziesz musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, czy do swojej wody dobierasz rybki [to jest tańsza opcja], czy chcesz jakieś ryby, które szczególnie Ci się podobają, ale będzie trzeba korygować twardość/pH wody [droższa opcja ze względu na bardzo prawdopodobne mieszanie kranówki z wodą RO lub destylowaną i ewentualnym zakwaszaniem jej].
Ale to ma jeszcze czas, na razie nie przejmuj się glonami, wykwitami czy innymi rzeczami w zbiorniku [jak cos zaniepokoi zawsze możesz na forum pytać...], nie lej chemii i czytaj sobie wiedzę :wink:
tyle ode mnie na start :)

edit:
oj nieuważny ja, w tytule jak byk 112l :lol:
Ale wymiary i tak dla pewności wypisz, zwłaszcza długość zbiornika jest bardzo istotna przy wyborze obsady.
Akwarium wczoraj zalane i wieczorem uruchomiona maszyneria :D
Temperatura ustawiona na 26 stopni.
Parametrów jeszcze nie sprawdzałem.
Dzisiaj rano wlałem 25ml tego cuda ;)
https://www.plantagarden.pl/chemia-i-pr ... 100ml.html
Wymiary akwarium 80x35x40
Jeśli chodzi o rybki, to gatunek jest mi obojętny. Jedyne co bym chciał, to jaką ławicę.
Rybki mogą się schować w statku ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ta chemia nie zaszkodzi, ale specjalnie konieczna nie jest, kiedy woda przez noc postoi w wiadrze to też się już nadaje.
Co do ławicy...rybek na pewno się z kilka gatunków znajdzie co lubią w grupie razem pływać, ale raczej nie licz na częste pływanie w kupie- mam taki sam zbiornik jak ty i jest on zbyt mały na "ławicowe zachowania"- ryby widzą się z jednego końca akwa do drugiego i nie czują potrzeby pływania w ławicy- czasem się zdarza, ale to czasem...
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

Mam jeszcze taki zajzajer :D
http://files.tinypic.pl/i/00952/muyfos52gl5l.jpg
Lać, czy sobie darować?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kupiłeś to daj- do filtra na gąbki, ceramikę też możesz. Jak kupione to używać, bo nie zaszkodzi, może pomoże, może nie będzie mieć wpływu. Więcej nie potrzeba kupować, a dlaczego? Bo czy dasz czy nie to i tak zbiornik swoje musi odstać i dojrzeć.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

Dostałem to jako gratis do akwarium :)
ODPOWIEDZ