Glony w 11 dniowym akwarium.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Glony w 11 dniowym akwarium.

Post autor: marianski92 »

Proszę o pomoc. Zalałem akwarium 5 grudnia i od tego czasu świecę po 12h światło. Gdzieś wyczytałem, że przez te 2-3 tygodnie jak będzie dojrzewać to należy właśnie tak długo świecić. Od kilku dni pojawiło się bardzo dużo glonów. Teraz pytanie, czy to przez małą ilość CO2? Jak na taki zbiornik używam tylko 1 domowo robionej bimbrowni z dyfuzorem. Czy może w świetle jest przyczyna, że świecę za długo? Póki co nie lałem nic do słupa wody. Światło jakiego używam to: Aquael Leddy Slim 35W Sunny i Aquael Leddy Slim 35W Plant. Parametry wody prezentowałem w temacie woda i pozwolę je sobie tutaj przytoczyć:
(Pomiar robiony 11 grudnia)
NO3: 50
NO2: 1
GH: 8°d
KH: 6°d
pH: 6,4
Cl2: 0,8

Fotosynteza przebiega chyba prawidłowo u roślin. Cały czas wszystkie "bąbelkują", nawet te najbardziej pokryte glonami.
Moje podłoże składa się z substratu pod podłoże firmy tetra i podłoża Advenced Soil Plants. Czy to normalne? Co robię źlę? Proszę o wskazówki. Z góry dziękuje.

Poniżej zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 gru 2017 19:08 przez marianski92, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to gratulacje, po 11dniach zbiornik ruszyl i zaczyna sie cos dziac. Bez testu na fosfor niebardzo mozna ci pomoc. Ten glon lubi niedobry CO2 i mocne swiatlo, mozliwa podmianka wody moze go ograniczyc ale nie zlikwiduje. Jednym slowem swiecisz i gazujesz ale rosliny jeszcze tego nie czuja na calego. Bablowanie moze byc wynikiem uszkodzen mechanicznych po sadzeniu.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Dzięki za odpowiedź.
mark_farina pisze:mozliwa podmianka wody moze go ograniczyc ale nie zlikwiduje
Czyli proponujesz, żebym już zrobił jakąś większą podmianę wody czy czekał jeszcze, żeby były te 2 tygodnie od zalania zbiornika?
mark_farina pisze: Bablowanie moze byc wynikiem uszkodzen mechanicznych po sadzeniu.
To raczej nie wchodzi w grę. Rośliny bąbelkują i rosną na całego. Ludwigia i rogatek mają codziennie kilkucentymetrowe przyrosty, mchy również. Widać, że fotosynteza przebiega tam prawidłowo i nie jest to tylko uszkodzenie. Nawet te cholerne glony (niktowce?) bąbelkują.
mark_farina pisze:Jednym slowem swiecisz i gazujesz ale rosliny jeszcze tego nie czuja na calego.
Co zrobić, żeby poczuły na całego?
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli rosliny babluja to bardzo dobrze, jesli masz regulacje swiatla to ustaw na 70-80% mocy. Zrob podmiane wody 50% ale to tylko zgadywanie, bo niewiesz co jest w wodzie, nie masz testu na fosfor, a z paskowych testow to mozna raczej zgadywac.

Ten glon lubi mocne swiatlo, niskie CO2, wysokie BZT i wysokie zelazo. Takie rzeczy mozna przeczytac w literaturze, to jest teoria, a jak praktyka?

Bez zbadania wody nie pomoge bo jak ci powiem dolej fosforu zeby zbalansowac azot i podmien wode z rownoczesnym odmulaniem (tu usumiech do Basi) to tylko zgaduje, ze fosfor ci wypadl i glony szaleja, a co jesli fosfor jest zbyt duzy w stosunku do azotu i dotego jest slaba cyrkulacja wody i wysoki poziom BZT? To jest zgadywanie, potrzebne sa liczby i dane zeby sie wypowiedziec.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Pytam z czystej ciekawości, ponieważ aż tak na wodzie się nie znam, ale czy to normalne że 6 dni po zalaniu woda jeszcze zawiera chlor?
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Postaram się jutro albo w najbliższym czasie kupić kropelkowe testy na PO4. Narazie się wstrzymam z podmianą wody bo słyszałem, że nie należy tego robić przez te 2 tygodnie.

Niestety nie mam czegoś takiego jak regulacja światła. Spróbuje może zmniejszyć czas świecenia do np 10h.

Co do cyrkulacji wody to hmm, coś w tym może być. Zastanawiałem się czy nie dokupić jeszcze jakiegoś małego filtra wewnętrznego i zamontować go po drugiej stronie akwarium. Zrobię testy i chyba będziemy wiedzieli więcej. Z tym CO2 to uważam, że jest go za mało i potrzebowałbym butli bo jak na początku było CO2 zrobione z zacieru to leciało bardzo mocno i nie było takich problemów z glonami. Dopiero gdy reakcja trochę osłabła to zawitały glony. Ale to też wróżenie z fusów.
Obrazek

Trex, akwarium było zalane woda z kranu. Nie było tam nawet żadnej wody odstanej wlane. Takie 300l musi chyba postać trochę czasu. Gdy dolewam wodę ( bo mi paruję ok 10l-15l tygodniowo) to uzdatniam ją AquaSafe, który podobno likwiduje chlor w przygotowanej wodzie.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Na 300L to trzeba robic zacier co tydzien oraz dbac zeby mial najlepsze mozliwe miejsce na dyfuzje. Problem z BZT w duzych zbiornikach i slabej cyrkulacji wody to chyba czeste zjawisko, ale sie nie znam i nie wypowiadam. Wystarczy miec dwa filtry i ustawic odpowiednio wszystko zeby nie bylo ''wirowki'' ale zeby woda nie stala w miejscu.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Chlor w wodzie, jeżeli ma powierzchnię do parowania to utrzymuje się góra 24 godziny, a z tego co piszesz to ma gdzie się ulatniać skoro uzupełniasz 10- 15L tygodniowo. No i z tego co mi wiadomo to chlor w najmniejszych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia ryb.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

mark_farina pisze:Na 300L to trzeba robic zacier co tydzien oraz dbac zeby mial najlepsze mozliwe miejsce na dyfuzje.
Dziękuje Ci bardzo mark_farina za pomoc. Zrobiłem właśnie dzisiaj nowy zacier i znów CO2 szaleje. Dosypałem sody oczyszczonej aby trochę ustabilizować reakcje. Tak słyszałem, że to pomaga.
mark_farina pisze:Problem z BZT w duzych zbiornikach i slabej cyrkulacji wody to chyba czeste zjawisko
To jest chyba jedna z przyczyn pojawienia się glonów w moim akwarium. Myślę, że woda tak jest bogata w różne składniki, że przy słabej cyrkulacji, dużej liczbie godzin świecenia i osłabieniu reakcji CO2 glony musiały się pojawić. Dzisiaj właśnie znalazłem taki mini filter wewnętrzny, który kiedyś używałem w 112l. Ustawiłem po przeciwnej stronie do wylotu wody z węża z głównego filtra. Tamten jest ustawiony tak, żeby rozprowadzał także ciepłą wodę i CO2 na całe akwarium. Myślę, że cyrkulacja jest już właściwa i nie ma "wirówki".

Wgl świeciłem 2h krócej światło czyli gdzieś niecałe 10h i zauważyłem, że np już na anubiasach ten glon już daje sobie spokój i fajna zdrowa roślina spod tego wychodzi. Po prostu całe płaty się odrywają od liści. Mechanicznie mógłbym się pobawić w czyszczenie tego ale boje się, że zrobię więcej szkody tym niż pożytku i w dodatku całe podłoże znów się wzburzy. Mam nadzieję, że z pozostałych roślin też poschodzi...

Trex, nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Dzisiaj robiłem testy wody i znów mi wykazało chlor. Jest już tyle dni po zalaniu. Używam uzdatniacza do tej dolewanej wody. Używam co prawda testów paskowych ale, żeby one się aż tak myliły?
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jak dla mnie to te testy Cię przekłamują. Poświęć tą stówkę na testy kropelkowe, a zobaczysz całkiem inne parametry. Ja się o tym przekonałem.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

marianski92 dokup sobie kilka sztuk krewetek Amano jesli nie masz, a masz warunki zeby trzymac. Te male stworzonka w prawidlowo prowadzonym akwarium zadbaja o to zebys nie zobaczyl glona, ale CO2, BZT oraz NO3:PO4 musi byc pilnowane. 10h na dobe swiatla starczy, zawsze mozna wydluzac czas, szczegolnie przy nowym zacierze, wraz ze spadkiem ilosci CO2 mozna ograniczac swiecenie.

Baniak masz juz chyba pod kontrola wiec zobaczysz jak sie to wszystko rozrosnie :)
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Trex pisze:Jak dla mnie to te testy Cię przekłamują. Poświęć tą stówkę na testy kropelkowe, a zobaczysz całkiem inne parametry. Ja się o tym przekonałem.
Dobrze Trex, jak mówisz, że jest taka różnica w pomiarach to chyba warto zainwestować w te paski. Poza tym to ma być akwarium roślinne, więc odpowiednie parametry wody są wymagane.
mark_farina pisze:marianski92 dokup sobie kilka sztuk krewetek Amano jesli nie masz, a masz warunki zeby trzymac.
mark_farina, warunki może i bym miał bo obsada jaką planuje do tego zbiornika będzie się składać z neonów inessa i krewetek red cherry, także nie powinno być problemów z tym, parametry wody te gatunki też mają te same ale boje się jednej rzeczy, skoro one tak czyszczą te glony to pewnie potem, jak już im braknie glonów wezmą się za zjadanie roślin ( czytałem opinie, że właśnie tak robią). Miałem kiedyś płaskoboki i jak wzięły się za rośliny to musiałem je oddać bo rośliny nie nadążały ze wzrostem.
mark_farina pisze:10h na dobe swiatla starczy, zawsze mozna wydluzac czas, szczegolnie przy nowym zacierze, wraz ze spadkiem ilosci CO2 mozna ograniczac swiecenie.
Cenna uwaga, teraz na nowym zacierze świecę te 9h bo liczę, że te glony trochę sobie odpuszczą ale będę postępował wg tego co piszesz i świecił więcej na początku, tym bardziej, że wziąłem na próbę gatunki roślin, które wymagają więcej światła. Zobaczymy czy dam radę.
mark_farina pisze:Baniak masz juz chyba pod kontrola wiec zobaczysz jak sie to wszystko rozrosnie
Chciałbym, żeby te wszystkie parametry wody się ustabilizowały już... Chciałbym już zacząć jakąś obsadę wpuszczać. Rośliny rosną prawidłowo. Codziennie są paru centymetrowe przyrosty ale tych roślin chyba ciągle jest za mało, skoro glony szaleją.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
ODPOWIEDZ