Chory Bojownik

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Anastazja
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2017 10:18

Chory Bojownik

Post autor: Anastazja »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego bojownika.

Akwarium:
zestaw aqueal 25L z filtrem i grzałką, tylko bojownik, temp. wody 26 st C, podłoże żwir, 2 roślinki, pokarmy głownie sypki i czasem mrożone robaki artemia, akwarium mam od 3 tyg.

Dwa dni temu zauważyłam pogorszenie stanu bojownika - wyblakł, ma postrzępione płetwy, chował się w rośliny. Wczoraj wieczorem zastosowałam preparat CMF, jego stan się pogorszył- leży przy dnie i ma jeszcze większe ubytki w płetwach.

Proszę o poradę jak mogę mu pomóc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak długo akwarium dojrzewało przed wpuszczeniem bojownika? Coś czuję, że bojownik został wpuszczony za wcześnie i jego stan to efekt trującej wody (zanieczyszczonej wydalinami ryby, których nie zdążył oczyścić biologicznie niedojrzały filtr).
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?
Czy były badane parametry wody?
Czy możesz nam pokazać zdjęcie bojownika? Wstaw je na sewer zewnętrzny, np. Fotosik i podaj nam link.

Bojownik ma najprawdopodobniej chorobę bakteryjną płetw.
Spróbuj zastosować trypaflawinę firmy Zoolek i podmień przynajmniej 50% wody z jednoczesnym odmulaniem dna.

Wodę podmieniaj regularnie co kilka dni w ilości około 20%.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Anastazja
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2017 10:18

Post autor: Anastazja »

Zgodnie z zaleceniami Pani ze sklepu zoologicznego wpuściłam bojownika po kilku godzinach do wody... wcześniej zastosowałam preparaty Aquasafe i Safe Start firmy Tetra.

Podmieniałam wodę 2 razy około 20%. Niestety nie znam pozostałych parametrów wody.

Link do zdjęcia :
https://www.fotosik.pl/u/AnastazjaG/album/2484945
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Anastazja pisze:Zgodnie z zaleceniami Pani ze sklepu zoologicznego wpuściłam bojownika po kilku godzinach do wody... wcześniej zastosowałam preparaty Aquasafe i Safe Start firmy Tetra.

Podmieniałam wodę 2 razy około 20%. Niestety nie znam pozostałych parametrów wody.

Link do zdjęcia :
https://www.fotosik.pl/u/AnastazjaG/album/2484945
Gratuluję słuchania pani ze sklepu...

AquaSafe i Safe Start to tylko wyciąganie pieniędzy z kieszeni nieświadomych "akwarystów".

Niestety wpuściłaś bojownika do niedojrzałego akwarium, więc szybko woda stałą się trująca - ryba po prostu załatwia się do wody i stąd problem.
Proszę poczytaj o cyklu azotowym i procesach zachodzących w akwarium.

Podmień 75% wody i zastosuj trypalawinę, może jeszcze uda się bojownika uratować.

Jeżeli przeżyje, podmieniaj wodę z jednoczesnym odmulaniem dna co kilka dni, maks co tydzień, około 20%, regularnie.

A gdzie rośliny w tym akwarium, jakiś gąszcz, gdzie bojownik mógłby się schować, odstresować i odpocząć?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Anastazja
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2017 10:18

Post autor: Anastazja »

Ma 2 roślinki, nie widać ich na zdjęciu.

Czy jak zastosowałam CMF to mogę teraz mu dodać tryplaflawinę? Na etykiecie z CMF jest informacja, że nie można stosować z innymi preparatami?

Zgadza się jestem początkującą akwarystą, nie przygotowałam się do założenia akwarium ponieważ dostałam rybkę w prezencie, ale chcę pomóc mojej rybce.

Bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień 70% wody i podaj trypaflawinę lub inny preparat bakteriobójczy (może dostaniesz coś SERY?). Nie czekaj, bo bojownik się wykończy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ