sklejenie pletw i apatycznosc u Danio

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Dorotaa
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2017 17:43

sklejenie pletw i apatycznosc u Danio

Post autor: Dorotaa »

Witam wszystkich,
jestem nowicjuszką, zatem proszę o wyrozumiałość :)

od niedawna mam niewielkie akwarium, początkowo żyło w nim 6 gupików, które dostałam od koleżanki. aktualnie dwa dorosłe gupiki zostały odseparowane ze względu na swoje niekoleżeńskie zachowanie wobec innych rybek ;)

aktualna obsada na 65l, temp. wody 26st. to:
3 młodziutkie gupiki
5 danio (2 danio z innego źródła, mam je od kilku dni)
6 neonów
1 mały zbrojnik
4 krewetki red cherry

opis problemu:

2 dni temu zauważyłam, że jedno danio, dotąd bardzo aktywne zaczęło się dziwnie zachowywać, mianowicie najpierw ukrywał się, potem stał się apatyczny i nie pływał ta jak do tej pory, tylko w najsilniejszym prądzie wodnym, dzięki czemu nie musiał się za bardzo wysilać. tym objawom towarzyszyły zmiany na płetwach, najpierw były jakby lekko "zwiędnięte", potem zaczęły zmieniać kolor na żółtawy. ponieważ nie mam doświadczenia nie wiedziałam czym to może być spowodowane. uaktywniał się tylko przy karmieniu, a potem chował się, bo atakowały go dwa gupiki, które właśnie są już odłowione. Danio obecnie też odseparowane, dziś po powrocie do domu zauważyłam, że jego stan się pogorszył na tyle, że siedzi przy dnie i tyle. sporo schudł. zauważyłam również czarne zmiany u nasady ogona, płetwy wyglądają fatalnie, co uwidacznia zdjęcie. rybka została kupiona razem z drugą w sklepie zoologicznym, ta druga również jest aktualnie w kwarantannie, ponieważ nie jestem pewna, czy również nie zaczyna mieć objawów - każda osobno.
inne ryby zachowują się normalnie, więc nie sądzę, żeby była to wina naszego zbiorniczka, zwłaszcza, że jest regularnie podmieniana woda - raz w tygodniu odsysana z dna, ok 1/3 zbiornika, uzupełniana wodą odstaną.
karma Tropical.

Pytanie brzmi:
jaka jest przyczyna?
czy da się temu zapobiec i uratować chore rybki?

Obrazek

proszę o pomoc :(
Dorotaa
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2017 17:43

Post autor: Dorotaa »

zapomniałam dodać, że pierwsze danio, które zachorowało ma wyraźnie rozszerzone skrzela, natomiast u drugiego widać lekko czarne końcówki płetw oraz czarny czubek pyszczka.

dodatkowo, byłam ze dwa dni później w tym sklepie, gdzie je kupiłam i widziałam, że inne danio z tego samego akwa wyglądało strasznie, prawdopodobnie miało podobne objawy, co prawda pływało, ale płetwy był w okropnym stanie, było to widać na pierwszy rzut oka.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie pisz proszę posta pod postem, jak chcesz coś dopisać używaj opcji "zmień".

Podaj proszę informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Danio to gatunek zimnolubny, dla niego 24 stopniemto maks.
Jaki trzymasz gatunek neona?
Czemu karmisz tylko jednym rodzajem pokarmu?
Jakie są wymiary akwarium?

Czekam na te informacje i pozostałe wg. Regulaminu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ