Ludwigie nadal tracą liście

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Ludwigie nadal tracą liście

Post autor: michal78 »

Witam. O ile mój zbiornik 200L (zalany nieco ponad miesiąc temu ale w oparciu o 80L starej wody) wydaje się być co raz bardziej ustabilizowany to ciągle mam problem z ludwigiami które z jednej strony rosną w górę, z drugiej ciągle tracą dolne liście które najpierw żółkną, potem odpadają.
Parametry obecnie to :
GH 9
kh5
pH 7,5
NO3 5
NO2 0
nh3 0
fe 0,05
po4 0
temp 25,5
Światło w sumie 61W LED (6500K)
Zgodnie z zaleceniami tutaj na forum podaję co dzień PG Macro Red (4ml)
Carbo przestałem podawać ze względu na zły wpływ na moczarkę której mam dość dużo (piszą o tym na wielu forach , przekonałem się tez osobiście) Poza tym prawie nie mam glonów wiec jego podawanie uznałem za bezzasadne. Co mogę zmienić by ludwigie lepiej się czuły ? Poza PG Macro mam tez PG Classic który zawiera zarówno makro jak i mikro, nie podaję go w obawie przed glonami ale wobec prawie zerowego fe może powinienem ? Pozostałe rośliny rosną nieźle, poza żabienicą która trochę stoi w miejscu chociaż nie marnieje.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Obetnij rosline jesli jest juz na tyle dluga i zdrowy odcinek 10cm+ posadz w podloze, problem powinien ustapic. To co widzisz moze byc zwiazane z czasem kiedy roslina sie adaptowala, a teraz jak juz dobrze rosna to sa po adaptacji.

Podbij Azot i Fosfor dla ogolnego zdrowia roslin bo go nie masz.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Ale lać więcej tego PG (on zawiera azot fosfor i potas) czy raczej kupić oddzielne nawozy w których będzie możliwość dokładniejszego obliczenia ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

michal78 pisze:Ale lać więcej tego PG (on zawiera azot fosfor i potas) czy raczej kupić oddzielne nawozy w których będzie możliwość dokładniejszego obliczenia ?
Kup sobie np. JBL NPK gdzie masz tylko makro: azot/fosfor/potas albo uzywaj tego co zawiera azot/fosfor czyli przyslowiowe makro. Jak to co masz teraz zawiera azot/fosfor to musisz zwiekszyc dawkowanie przy jednoczesnym badaniu parametrow wody i zobaczysz ile tego rosliny konsumuja, a konsumuja duzo szczegolnie przy podawaniu CO2.

Carbo nie jest na glony jest substytutem i dostarcza ''wegla'' dla roslin, jak nie ma glonow to chcesz dalej podawac carbo bo ono wspomaga procesy.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

według moich obserwacji ludwiga palustris potrafi płatać figle,u mnie na początku rosła dobrze,potem od dołu łodyga robiła się łysa i tylko góra miała bardzo czerwone liście i na koniec gniła łodyga i po ludwidze,natomiast zauważyłem iż ludwiga repens klimatyzuje się i rośnie bez żadnych ingerencji.i teraz sam nie wiem co jej brakowało bo nie uchowała się żadna z sadzonek palustris.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

A może nie powinienem podmieniać tyle ile podmieniam (30% raz na tydzień) ? Z jednaj strony prawie nie mam NO3 czy po4 więc leje makro zaś z drugiej podmieniając wodę zmniejszam ilośc związków pochodzących z rozkładu czyli utrudniam powstanie NO3 ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wszystko zależy od związków zawartych w wodzie podmienianej.robiłeś testy czystej kranówki?może masz jakieś rośliny co bardzo pochłaniają azot
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ