Roślinne 30l

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Roślinne 30l

Post autor: Sebastianddk »

Witam. Założyłem dziś akwarium 30l, z przeznaczeniem na rośliny, jako podloze poszło 2kg aquarium soil z tropica (nie wiem czy macie takie coś w pl), a na to 2kg jakiegoś zwirku, tu zdj.

http://tinypic.com/r/240zujo/9
http://tinypic.com/r/b7gio6/9

Mam kilka pytan
Zacznę może od oświetlenia, teraz mam paski ledowe 5630 o barwie 5500k, diod jest 36, +3niebieskie, bedzie to dobre dla roślin? Mam świetlówke t5 30cm 9w ale moim zdaniem dawala za mało światła

Co do temperatury bez grzałki mam 22 stopnie, trzeba grzałke żeby było więcej?

Trzeba do tego dodawać CO2 czy to zbyteczne?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

W 30l trudno zrobić roślinne (hmm, w zasadzie trudno to nazwać roślinnym), ale przy odrobinie chęci da się :)
Sebastianddk pisze:Co do temperatury bez grzałki mam 22 stopnie, trzeba grzałke żeby było więcej?
To zależy od wymagań roślin i zwierząt. Grzałka 25W wystarczy, aby podciągnąć temperaturę wyżej.
Sebastianddk pisze:Trzeba do tego dodawać CO2 czy to zbyteczne?
To zależy, o chcesz osiągnąć (jaka woda, jakie rośliny).
Można, ale nie jest to potrzebne,

W tak małym akwarium trudniej jest osiągnąć równowagę, ale jest to możliwe.

Dam przykład na swoich 27l - przestałem grzebać i akwaria same doszły do siebie. Podłoże to zwykły piach z kulką glinianą, rośliny to anubiasy, rotala, rogatek, a w drugim mały nurzaniec i jakiś mech, na tafli wąkrotka (ale coś marnie rośnie) i rogatek. Oświetlenie to po dwie diody power LED w każdym (pary diod 6500K i 4000K), w każdym też są grzałki (24 i 26*C).
W jednym żyworódki Endlera (może z 7 sztuk) i krewetki (nie wiem ile), w drugim babki i ślimaki military helmet (w drugim jest lekko słona woda).
Problemem były naloty i tworzyły się kolonie sinic. Nie pomagały zmiany filtrów, oświetlenia i ogólne grzebanie w celu zmiany. Akwarium w końcu zostawiłem i podmieniałem większe ilości wody, po czasie zielone naloty zaczęły znikać, a brązowe naloty zeskrobałem i od tego czasy nie ingeruję za bardzo. Filtry to najprostsze gąbkowe - jeden z głowicą, drugi zasilany brzęczykiem.

Z obserwacji tych akwarium wynika kilka wniosków - nawet małe przemeblowanie kamieni, czy roślin już odbija się postaci nalotu na piasku.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Witam,
to ja sie tu moze podpisze pod moderatorem. Nie wiem czy moge.
Z mojego doswiadczenia z kostka 30l wynika rowniez to samo ze w malych zbiornikach utrzymanie rownowagi I czystosci jest ciezkie a ciagle grzebanie w nim powoduje spirale nieszczesc, pyl na szybach I metna wode. Najlepiej podmieniac tylko 20% wody I pozbyc sie nerwowych ruchow :)
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Sebastianddk »

Maly ale zostal mi po narybku platki ktory juz dorosl I chcialem w nim cos zrobic zeby nie stal pusty, wczesniej narybek trzymalem bez podloza, tylko filter I grzalka I woda zawsze byla Okej z podmianami 20% tydzien. Co do rybek to jeszcze nie wiem co tu zamieszka, moze I krewetki, kto wie, ale to dopiero za dwa trzy tygodnie, na praktycznie wssystkich roslinach temperatura byla podana 22-25, w dzien jest 22,3 a w nocy pol stopnia mniej, dlatego zastanawialo mnie czy Jak beda mialy dajmy na to 24-25 to czy bedzie im lepiej (chociaz z zakupem rybki temp bedzie trzeba podniesc wiec moze lepiej gdy zrobie to odrazu
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Najlepiej wszystkie parametry dopasowac na starcie I je utrzymywac. Warto miec porzadna grzalke nawet jesli rosliny moga byc 22 st. rosliny to tez swego rodzaju zywe istoty, mozna u nich zauwazyc proces fotosyntezy w jaki sposob lgna do swiatla I jak zamykaja czobki gdy sie zrobi ciemno.
Tak samo mysle jest z temperatura, stala bez wahan na pewno jest lepsza od zmiennej, a I rybki szybciej sie zaaklimatyzuja, zalezy jakie ryby chcesz miec. Krewetki sa swietne, a poczatku nie bylam do nich przekonana, ale gdy zamieszkaly u mnie, moge je godzinami obserwowac.

Wybierz obsade, planujac wczesniej lepiej sie przygotujesz, poczytaj I ustaw wszystko tak aby sie czuly jak w swoim naturalnym srodowisku :)
ODPOWIEDZ