[ 70l ] obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

[ 70l ] obsada

Post autor: Karolstopa »

Witam.
Zakładam ten temat ponieważ akwarium wydaje mi się troszkę " puste " .... mianowicie - mam 70 l zbiornik , jakas skalka, kamienie , korzeń... 1 anubias, 4 mikrozorium, 2 cryptokorum ( jeśli poprzekrecalem nazwy to przepraszam ). Obsada to 1 bojownik samiec , 5 neonkow , 4 samce i 5 samic gupika. Czy na tak mały zbiornik jest możliwość dodania jeszcze jakieś rybki ? Myślałem też o jakieś ekipie do sprzątania.... zbiornik stoi ponad 4 tygodnie... jeśli potrzebne dodatkowe informacje lub zdjęcie to chętnie dodam

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 gru 2017 12:23 przez Karolstopa, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Neony i gupiki to ryby odmiennych wymagań, jeśli lejesz do zbiornika kranówkę nie zmiękczając jej to na Twoim miejscu zrezygnował bym z neonów. O obsadę się nie martw- w krótkim czasie zapewne akwarium zamieni się w gupikarium :wink:
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Tak - leje kranowke... jakie ryby dobrze by się czuły z gupikamy w tak małym tanku ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu, proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem działu Obsady, użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Jakie wymiary ma akwarium?
Jaki gatunek neona trzymasz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Szerokość 56 cm wysokość 37 cm nie pamiętam jaka głębokość ... są to neony innesa
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [ 70l ] obsada

Post autor: BARA »

Karolstopa pisze:Obsada to 1 bojownik samiec , 5 neonkow , 4 samce i 5 samic gupika.
Karolstopa pisze:są to neony innesa
Dziękuję za poprawienie tytułu tematu.

Bojownik i gupiki to ryby ciepłolubne. Dla bojownika minimum to 27 stopni, dla gupików 26 i więcej.

Neony Innesa to gatunek zimnolubny, dla nich 24 stopnie to maks.

Gupiki to ryby wód twardych i zasadowych, neony wymagają wody miękkiej i kwaśnej.

Radzę oddać neony Innesa, sprawdzić parametry wody i wtedy zastanowić się nad dalszym doborem obsady.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Na ten moment termostat mam ustawiony na 25 ... mógłbym prosić o podanie idealnych parametrów wody dla gupik/ bojownik ? Kupię dziś testy i sprawdzę wodę.

Edit/ jakie rybki do sprzątania proponujecie ? Myślałem o otoskach ....
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do jakiego sprzątania?

Otoski są zimnolubne. Pomyśl o krewetkach, chociaż bojownik może na nie polować, jeżeli nie zapewnisz im gąszczu roślin w akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Chodzi mi o czyszczenie podłoża, więc otoski odpadają, prócz krewetek jest jakaś inna opcja ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podłoże należy czyścić własnoręcznie raz na tydzień odmulając dno z jednoczesną podmianą części wody.
Nie istnieje gatunek ryb sprzątający odchody i brudy z akwarium.

Podaj nam informacje o parametrach wody, jak już je poznasz, wtedy będzie można coś zaproponować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Chodziło mi o czyszczenie w sensie pokarm który opadł na dno bo gupiki niechętnie chcą dokończyć to co odpadlo
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Należy karmić ryby tylko taką ilością pokarmu, którą mogę zjeść.

Rozumiem jednak, że przydałyby się ryby przydenne. Przy ciepłolubnym bojowniku wymagającym temperatury ok 27 stopni ciężko jest coś zaproponować. W dodatku akwarium ma małą powierzchnię dna. Raczej skupiłabym się na krewetkach w Twoim przypadku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Proponuję ślimaki, choćby i ampularie. Zjadają resztki pokarmu, glony, detrytus. Idealne do sprzątania, łatwo kontrolować ich rozród i zawsze stanowią jakieś urozmaicenie w zbiorniku. :)
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Zalozylem temat wcześniej więc nie będę znowu zakładał tylko dopisze tutaj bo pytanie podobne ....
Mianowicie zrobiłem selekcję i sprzedałem rybki, zostawiłem sobie 1x bojownik samiec i 6 kiryskow albinoskow.
Szukam jeszcze jednego gatunku ( malowymagajacego bo jestem poczatkujacy) który zastąpił by mi neonki i gupiki.
Chciałbym rybę stadna , niewielkich rozmiarów, sztuk 6-10 ( bo za mały zbiornik już chyba na więcej).
Jesteście w stanie polecić mi coś niewielkiego czego bojownik nie " zatyra ", a nie przerybie nimi akwarium? Fajnie by było gdyby rybki pływały w toni.
Pozdrawiam.
Arkadeus
Posty: 58
Rejestracja: 18 paź 2015 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arkadeus »

Może neon czerwony , jakaś mała razbora lubiąca ciepłą wodę.
Tylko te kiryski.... nie bardzo lubią ciepło, a bojownik w zimnej wodzie będzie chorował.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ