Identyfikacja korzenia lisciastego

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fast_distance
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2018 0:11

Identyfikacja korzenia lisciastego

Post autor: fast_distance »

Witam, nazywam się Radek i jestem nowy na forum. :D

Dwa dni temu znalazłem w lesie iglastym, głownie sosnowym, obalone drzewo liściaste z odsłoniętym korzeniem, który potraktowałem toporkiem.

link https://zapodaj.net/2c539e4838225.jpg.html

Pytanie moje czy ktoś wie i umie rozpoznać co to za drzewo liściaste? Na pewno nie jest to brzoza 8) Korzeń dosyć ciężki zapewne dobrze namoknięty.

Częściowo jest już okorowane na mniejszych gałęziach, wydziela ogólnie taki specyficzny słodki zapach.
:shock:

Na razie leży drugi raz w misce zalany wrzątkiem z solą. Ogólnie woda jest już w miare czysta i ma tylko lekkie herbaciane zabarwienie.

Pozdro i dzięki za ew. odp. :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Za bardzo nie wierzę, aby ktoś potrafił rozpoznać po korzeniu z jakiego drzewa pochodzi...po drewnie jeszcze się da spokojnie, ale nie po korzeniu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radku, czu to na pewno było drzewo liściaste? Bo moim zdaniem masz korzeń świerka, na 99%.
Taki układ korzeniowy mają świerki, rozłożysty przy powierzchni. Moim zdaniem to jest świerk i możesz mieć problem z jego wymoczeniem (będzie puszczać żywicę). Dodatkowo zapach sugeruje drewno świerkowe.

Poniżej załączam zdjęcia korzenia olchy, który wczoraj pozyskałam z lasu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że widać różnicę w układzie korzeni? U olchy korzenie są skierowane od razu w głąb ziemi, nie są tak rozłożyste jak u świerka.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fast_distance
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2018 0:11

Post autor: fast_distance »

dzięki za odpowiedzi, no to nieźle jak to jest świerk, będzie trochę fatygi przy preparacji.

Trzeba będzie się zaopatrzyć w "kreta" który ma w składzie/ zawiera wodorotlenek sodu w celu zmydlania tej żywicy, a potem kwasek cytrynowy do neutralizacji.

mam jeszcze dwa korzenie sosny okorowane i tak myśle czy nie byłyby lepsze bo niby sosna trwalsza na warunki wodne od świerka, jak sądzicie?

https://zapodaj.net/1cfaed12370cf.jpg.html

.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kreta radzę nie używać. Drewno żywiczne po długotrwałym zanurzeniu w wodzie jest dobre do akwarium i polecane w literaturze. Jak dobrze spreparujesz korzenie będą Ci dobrze służyć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ