Kilka pytań na start

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sebastian876
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2018 21:35
Lokalizacja: Małopolska

Kilka pytań na start

Post autor: Sebastian876 »

Witam serdecznie wszystkich. Chcę założyć akwarium dla córeczki. Jakiś czas czytam podstawową wiedzę z tego zakresu. Zamówiłem już akwarium 54l i wszystkie podstawowe rzeczy kierując się wiedzą tutaj zdobytą. Mam kilka pytań odnośnie dalszego działania:
1. Wodę mam że studni głębinowej (2 letnia córeczka pije prosto z kranu) jednak woda jest bardzo twarda ( bez filtra kupionego w sklepie, wszystkie urządzenia moment obrastaja w kamień) jak to będzie wpływać na moje akwarium i jak ewentualnie zmniejszyc jej twardość? Testów nie robiłem bo nie mam sprzętu jeszcze.
2. Kupiłem żwirek granulacja 1-3 mm i 3-8mm chciałbym wymieszać z większą ilością tego drobnego (20-30% tego grubszego ) ale jak i czym wzbogacić podłoże dla roślin?
3.zamawiajac sprzęt doradzono mi że nie zaszkodzi stosować uzdatniacza do wody i bakterii do wody (firm tych co przewijają się przez forum) czy mam się tego trzymać czy lepiej pierwszo normalnej odstanej wody dać do akwarium poczekać z tydzień(filet działa, światło 12h) i wtedy zrobić test, mając wynik wtedy robić kolejny krok?
5.moc lampy w zestawie to Led 10W, chciałem przynajmniej 25W ale nie dało się. Czy dokupić uchwyty i szukać odpowiedniej dodatkowej lampy czy poczekać co będzie działo się w akwarium i wtedy szukać?
4. Czy coś można mi jeszcze doradzić? 😉
Dziękuję za pomoc i przepraszam za może proste pytania ale wolę pytać za nim wpusze zwierzęta do wody bo to one mają się czuć dobrze a nie ja😉
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Kilka pytań na start

Post autor: BARA »

Sebastian876 pisze:Witam serdecznie wszystkich. Chcę założyć akwarium dla córeczki. Jakiś czas czytam podstawową wiedzę z tego zakresu. Zamówiłem już akwarium 54l i wszystkie podstawowe rzeczy kierując się wiedzą tutaj zdobytą. Mam kilka pytań odnośnie dalszego działania:
1. Wodę mam że studni głębinowej (2 letnia córeczka pije prosto z kranu) jednak woda jest bardzo twarda ( bez filtra kupionego w sklepie, wszystkie urządzenia moment obrastaja w kamień) jak to będzie wpływać na moje akwarium i jak ewentualnie zmniejszyc jej twardość? Testów nie robiłem bo nie mam sprzętu jeszcze.
2. Kupiłem żwirek granulacja 1-3 mm i 3-8mm chciałbym wymieszać z większą ilością tego drobnego (20-30% tego grubszego ) ale jak i czym wzbogacić podłoże dla roślin?
3.zamawiajac sprzęt doradzono mi że nie zaszkodzi stosować uzdatniacza do wody i bakterii do wody (firm tych co przewijają się przez forum) czy mam się tego trzymać czy lepiej pierwszo normalnej odstanej wody dać do akwarium poczekać z tydzień(filet działa, światło 12h) i wtedy zrobić test, mając wynik wtedy robić kolejny krok?
5.moc lampy w zestawie to Led 10W, chciałem przynajmniej 25W ale nie dało się. Czy dokupić uchwyty i szukać odpowiedniej dodatkowej lampy czy poczekać co będzie działo się w akwarium i wtedy szukać?
4. Czy coś można mi jeszcze doradzić? 😉
Dziękuję za pomoc i przepraszam za może proste pytania ale wolę pytać za nim wpusze zwierzęta do wody bo to one mają się czuć dobrze a nie ja😉
Pozdrawiam Sebastian
1. Wlej wodę do akwarium, zaczekaj minimum dwa tygodnie, zmierz parametry testami kropelkowymi (odczyn czyli pH i twardości GH /KH). Potem podejmiesz decyzję, co dalej. Polecam poczytanie tematów w dziale Woda o jej uzdatnianiu.
2. Daj jak najdrobniejszy żwirek przemieszany z piaskiem, w to pokruszone pałeczki nawozowe przy korzeniach roślin
3. Żadnej zbędnej chemii nie potrzeba. Załóż akwarium i zaczekaj aż dojrzeje samo. Nie przerabiaj oświetlenia, podaj jego barwę.

Załóż akwarium, posadź rośliny, niech filtr pracuje non stop a światło 12h/dobę i zaczekaj...

A żebyś się nie nudził polecam lekturę Akwaforum i
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sebastian876
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2018 21:35
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kilka pytań na start

Post autor: Sebastian876 »

3. Żadnej zbędnej chemii nie potrzeba. Załóż akwarium i zaczekaj aż dojrzeje samo. Nie przerabiaj oświetlenia, podaj jego barwę.

W pokrywie zamontowano oświetlenie LED AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 10W SUNNY

Załóż akwarium, posadź rośliny, niech filtr pracuje non stop a światło 12h/dobę i zaczekaj...

nie wiem jakie roślinki posadzić;/ a nawóz do podłożą jaki mi polecono to coś podobnego do tego - JBL FLORAPOL 700g - DODATEK DO PODŁOŻA - NAWÓZ piszę, że chyba bo nie pamiętam nazwy tylko ze coś z floro było ;)

A żebyś się nie nudził polecam lekturę Akwaforum i
http://www.akwaforum.pl/mapa.php[/quote]


już przerobiona literatura podana przez Ciebie:)

pozdrawiam Sebastian
ODPOWIEDZ