Nowicjusz w desperacji - wszystko w akwarium pada

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

szamanka pisze:Esklarin nie pomoże, azot nie jest metalem ciężkim. Na azotany jest aqafix NO.

Instrukcje jeśli masz zooleka przeczytałeś GH od tyłu. Zmiana koloru ma iść jak pokazuje strzałka
http://www.akwanawozy.com.pl/akwanawozy ... azwy-1.jpg
Właśnie od razu było zielone. Bez przejścia. Test od tropicala.

Podnośnika 30% wody obniżyła NO2 do 1,6mg.
Jutro powtarzam zabieg.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

jts82 pisze:Raport na bieżąco - krewetki to chyba jednak nie był za szczęśliwy pomysł - wczoraj rano znalazłem jedne obskubane zwłoki, dzisiaj rano kolejne - wygląda na to że neony w nocy na nie polują. W tym tempie za kilka dni będzie po krewetkach.
To nie koniecznie są zwłoki krewetek, to może być najzwyczajniej wylinka czyli pancerz krewetek, który zrzucają co jakiś czas jak rosną. To jest normalne. Jeżeli wyglądało to tak:

Link usunięty. Nie podawaj linków na inne fora. MOD BARA

To nie masz się co martwić, wręcz przeciwnie, to znak że rosną.
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

Zwłoki. Obgryzione z odnowy korpusy. Wyglądały dokładnie tak jak obrana krewetka na talerzu. Z tym, że sporo mniejsza oczywiście...
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Gupiki chyba by się dało utrzymać, ale to by było trochę trudne... Ja niby też jestem początkujący... Ale czytałem o drobniczkach jednodniówkach. Na parkę potrzeba 10l
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

neony mogą ci krewetki podjadać ale ja na przykład mam 6 innesa i neony czarne ale one nie interesują się nimi
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

Dzięki za poprzednie porady.
Znów mam pytanie.

Od jakiegoś tygodnia mam w końcu stałe parametry wody (NO2 - kolor między wskazaniem pierwszym a drugim czyli pomiędzy mniej niż 0,3 mg/l a 0,3 mg/l; NO3 - wskazanie między 0 a 10 mg/l, pH między 6,5-7). Święcę około 8-10 godzin na dobę. Filtr napowietrza w dzień, w nocy tylko filtruje.

Rośliny bujnie wystrzeliły w górę, zniknęły objawy "gnicia". W międzyczasie wpuściłem osiem red cherry ale były małe i co noc odbywało się polowanie - rano jedna lub dwie były już "obskubane". Chyba jednak były zbyt małe - bo neony po tygodniu wszystkie wybiły (dziwne że polowały tylko w nocy) - coż żywy pokarm, a dla mnie lekcja.
Dzisiaj wpuściłem dwie helenki - bo zauważyłem ze na którejś roślinie przywloklem slimaki - a poprzednio nic opócz Helenek ich nie było w stanie wygonić.

Dwa dni temu na kabombie, rogatku oraz na machu (java moss przypiety do kokosa - skorupa własnej produkcji) zaczął się pojawiać osad. Poczytałem i wszystko wskazuje na detritus.

Jak się tego pozbyć?

Karmię moje 4 neony i 1 glnojada raz dziennie, niewielką dawką pokarmu (w moich oczach niewielką, bo to pojecie względne) w płatkach. Kiedy karmiłem dwa razy dziennie jeszcze mniejszą porcją to pokarm zostawał - wiec uznałem ze zmniejszę częstotliwość, a zmniejszę dawkę tak by ryby wszystko zjadały.
Przy podmiankach wody (co trzy-cztery dni 25%) usuwam też drobnym wężykiem wszystkie "brudy" jakie znajdę w akwarium,

Kilka dni temu czyściłem tez gąbkę filtra - wypłukałem ja w wodzie spuszczonej z awakrium przy podmianie - prawdę mowiąc ten osad zaczął się pojawiać wtedy -trochę się przestarzyłem, że sobie wypłukałem bakterie, z drugiej strony to telko gabka - reszty filtra nie ruszałem... a do tego woda była z właśnie z tego akwarium.

Tak wiec dwa pytania:
1. jak sobie z tym osadem (detritus) poradzić? Malo estetycznie to wygląda, a boje się że wkrótce rośliny zaczną gnić.
2. Czy mech ma na moim zdjęciu odpowiednia barwę? mam wrażenie, ze jes odrobinę zbyt ciemny i brazowy (poza osadem)... czy to zaczyna gnić?

Obrazy:
Całe akwarium: https://imgur.com/l0d8gaE
Kabomba z osadem: https://imgur.com/n3a3vxj
Mech na kokosie: https://imgur.com/tUGBAHO
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

a nie wzruszyłeś podłoża przez przypadek?nie grzebałeś w nim dosadzając rośliny lub wyciągając jakieś?czyszczenie filtra czyli płukanie ale w wodzie tylko i wyłącznie z akwarium nie powinno skutkować pyleniem.ja swojego czasu miałem taki problem na podłożu shrimp sand w 30l.w tej chwili od dłuższego pracują tam 2 filtry wewnętrzne i mam wodę kryształ.lepszą niż w 60l.jak podmieniasz wodę to ściągaj ten syf z podłoża wężykiem a roślinki lekko potrząśnij aby ten syfek się uniósł przy pracującym filtrze i on na pewno powinien ci go wciągnąć.mech wygląda na zapylony osadem bo niestety ale ta roślina najlepiej przyciąga brud i pokarm suchy moim skromnym według obserwacji zdaniem
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

Nie, wiem, że nie należy ruszać podłoża.
od dwóch tygodni nie dosadzałem nic, więc i nie ruszałem podłoża. Ani nie uwolniło się niz z podłoża, ani to ziemia...
ODPOWIEDZ