nowe akwarium i biały osad/nitki na korzeniu

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

nowe akwarium i biały osad/nitki na korzeniu

Post autor: pamparampam »

Cześć. Mam pytanie- dwa dni temu zalałem akwarium 126. W środku tło strukturalne z gnejsu (wątek viewtopic.php?t=23438) + żwir o drobnej granulacji i piasek do piaskownic - wszystko przemywanie wielokrotnie w ciepłej wodzie. Do akwarium wrzuciłem dwa korzenie z wiśni japońskiej i jeden kawałek korzenia dębowego - wszystkie korzenie uprzednio wygotowane i sezonowane w wodzie przez miesiąc z kilkoma podmiankami po drodze. Wyposażenie: filtr Aquael Turbo 500 ze standardowym wkładem ceramicznym w pojemniku + dodatkowy pojemnik z granulowanym węglem aktywnym (wrzucony aby pochłaniać ewentualne farbowanie od korzenia dębowego, który nadal lekko barwił wodę). Zbiornik zalany dwa dni temu, posadzone 7 kryptokorym i 2 anubiasy nana petite.

Dziś rano (2 dzień) zauważyłem na jednym fragmencie korzenia wiśni japońskiej pole z małymi, białymi nitkam, które w ciągu dnia zgęstniały a na chwilę obecną utworzyły coś na kształt białawej, półprzeźroczstej otoczki / filmu na tej części korzenia.

Moje pytanie - czy i jeśli tak to co z tym robić? Czekać spokojnie na dojrzenie zbiornika czy jakoś zwalczać póki się nie rozpleniło? Jak wspomniałem - mija drugi dzień od zalania, temperatura ustawiona na 24 C, filtr z napowietrzaczem chodzi non-stop (woda wydaje się krystalicznie czysta), oświetlenie 18 W led włączane na 12 h dziennie.

Będę b. wdzięczny za pomoc i ewentualne sugestie, pozdrawiam i wrzucam dwie fotki tego czegoś z bliska.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b28539eb503ca3b9
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3e5ae9b94bca9d6c
Ostatnio zmieniony 14 sty 2018 21:49 przez pamparampam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

być może pleśń ci wyszła.powinno samo ustąpić a dodatkowo przy podmianie wody spróbuj wężykiem odsysać
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

wyglądało w pierwszej chwili jak pleśń, teraz zmienia nieco konsystencję na galaretowatą. Przeglądając fora znalazłem 3 rodzaje porad w podobnych sprawach:
1) to norma przy starcie, nie przejmuj się
2) pleśń / śluzowce - zdecydowanie zwalczać mechanicznie, wymyć, wywalić z akwarium i podobne
3) wpuść jakiegoś ślimaka (np. neritina) co to to zutylizuje w try miga, tudzież molinezję.

Przyznam, że opinie różnią się zasadniczo więc wrzuciłem fotki, być może ktoś z tutejszych forumowiczów kojarzy to to i podzieli się, jak sobie poradził.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dokładnie może to wyglądać jak pleśń albo galaretowate gluty z bąbelkami-nie u każdego ale potrafi to wyjść w nowym akwarium.nie przejmuj się nimi ale tak masz obawy to tak jak ci pisałem odsysaj to wężykiem.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

thx!
ODPOWIEDZ