EX1200 za przysłowiową kaczkę i kilka pytań DO

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

EX1200 za przysłowiową kaczkę i kilka pytań DO

Post autor: PinkiBrodacz »

Witam serdecznie szanownych użytkowników.
Jest to mój pierwszy post na forum więc jeżeli naruszam w jakiś sposób regulamin, temat jest w nieodpowiednim dziale lub strzelę jakąś gafę - proszę moderatorów o wyrozumiałość.
Postanowiłem wrócić do zajawek z dzieciństwa czego wynikiem było kupno akwarium. Zbiornik jest w drodze a w mojej głowie urodziło się kilka pytań.
Jestem w posiadaniu ex1200, został zakupiony używany za przysłowiową kaczkę lecz jest niekompletny. Brakuje wirnika, uszczelki pod głowice, rurek do zasysania i wylewania, węży i przyssawek - tyle samemu udało mi się wywnioskować. W załączniku dodam zdjęcia i jeżeli brakuje czegoś jeszcze bardzo proszę o informacje.
Kolejne pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi to czy jestem w stanie sprawdzić czy filtr jest sprawny (czego nie jestem pewien) mając w posiadaniu tylko te części które widać na zdjęciu. Nie chce wydawać orzełków na wyżej wymienione jeżeli filtr nie działa.
W zestawie który zamówiłem jest filtr wewnętrzny 800l\\h ale nie podali nawet jego nazwy więc spodziewam się chińszczyzny. Zbiornik będzie miał 240l.
Ostatnie pytanie dotyczy mieszkańców którzy mają pływać i wieść szczęśliwe rybie życie w moich 4 szklanych ścianach. Coś czytałem, coś pamiętam jednak chce się upewnić, że gatunki które wybrałem dogadają się ze sobą.
Mianowicie - Gurami Całujące, Neon Czerwony, Pielęgniczka Ramireza, Black Molly, Kirysek, Zbrojnik Pospolity.
Pomóżcie mądrzy ludzie :) Z góry dziękuje i pozdrawiam!
Maciej
tutaj wklejam link do zdjęcia:
http://imgie.pl/image/fvMnV
GK
Posty: 4
Rejestracja: 12 gru 2017 11:42

Post autor: GK »

Oczywiście nie jesteś w stanie sprawdzić, czy filtr jest sprawny.
Minimum to dokupienie wirnika, uszczelki pod głowicę i węży, dzięki czemu będziesz mógł zalać filtr bez wkładów wodą, przyłączyć węże i podać wodę np. z wanny :)
Koszt na aledrogo: wirnik ok. 50zł, uszczelka + smar ok. 15zł, wąż 16/22 2m ok. 20zł - co daje 85zł.

Jeśli zadziała i wszystko będzie szczelne, trzeba dokupić wlot i wylot wody z przyssawkami ok. 100zł.

Łączny koszt usprawnienia filtra szacuję na ok. 200zł. Pytanie, czy nie lepiej zainwestować w coś nowego z gwarancją (ew. sprawdzić ten filtr, który przyjdzie w zestawie)??
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Dzięki za odpowiedz.
Oczywiście poczekam aż zestaw do mnie dotrze i sprawdzę dołączony do niego filtr. Jeżeli EX jest sprawny to myślę, że zainwestowanie 200zl nie jest głupie
ale niestety istnieje ryzyko. Ewentualnie jesteś w stanie polecić jakiś inny zewnętrzny w kwocie niewiele wyższej niż cena części do EX?
Jakieś obiekcje co do wybranych przeze mnie gatunków ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Mozna wszystko dokupic bez problemu i miec sprawny filtr. Polecam kupic oryginalna uszczelke i przetrzec ja wazelina lub silikonem w spreju, posluzy dluzej i nie bedzie cieknac. Te filtry mialy zla historie z uszzelkami.

Weze jakie mozesz szukac to 12/16 lub 16/22 i tu chodzi o srednice wew/zew Polecam kolor ciemny wezy, mniej swinstwa sie bedzie odkladac i zyc na sciankach wew.

Rurki ssace i wylotowe/deszczownice mozna kupic chinczyka, wazne zeby srednice sie zgadzaly i bedzie dobrze.

Z ryb to polecam trzymac Kiryski w stadzie minimum 6+ a ze zbrojnikami jest tak ze jak sie uda dostac parke to beda sie rozmnazac jak wsciekle, o ile beda miec warunki, schowki, drzewo, jaskinie.

Powodzenia
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W kwestii obsady zapraszam do założenia tematu w dziale Obsady i podania nam informacji o zbiorniku typu:
1. Parametry wody
2. Planowane podłoże
3. Planowane urządzenie akwarium

poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać, bo wymieniasz gatunki o skrajnych potrzebach, których nie należy ze sobą lączyć

molinezje - ryby wód twardych, zasadowych, wręcz słonawych
neon czerwony - ryby wód kwaśnych i miękkich

czekam na temat w dziale Obsady i liczę, że samodzielnie skorzystasz z Encyklopedii gatunków ryb, jakie mamy przyporządkowane w każdym dziale biotopowym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Czy przy litrażu 240l filtr zewnętrzny jest konieczny ? Czy wewnetrzny Aquael turbo 1500 jest w stanie pociągnąć taki zbiornik ze zadowalającym skutkiem ? Wcześniej miałem mniejsze zbiorniki i zawsze korzystałem tylko z filtrów wewnętrznych więc nie wiem z czym to się je jeżeli chodzi o zewnętrzne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie mądrzy ludzie :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

PinkiBrodacz Jedyny znany mi wewnętrzny filtr, który uciągnie ten litraż to ferplast blumodular 3 - kilka osób tu to potwierdzi. Skup się jednak na dużym kuble.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Neurochirurg pisze:PinkiBrodacz Jedyny znany mi wewnętrzny filtr, który uciągnie ten litraż to ferplast blumodular 3 - kilka osób tu to potwierdzi. Skup się jednak na dużym kuble.
Co więc polecasz ale nie za miliony monet?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

PinkiBrodacz budżet?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Neurochirurg pisze:PinkiBrodacz budżet?
Do 500zł. Dodam jeszcze, że mam pokrywę wydmuszka Wiwala i nie wiem jak się to ma do montażu filtru zewnętrznego.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

PinkiBrodacz Unimax 500 albo Eheim 2426. Sobie kupiłbym ten drugi w takich pieniądzach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Neurochirurg pisze:PinkiBrodacz Unimax 500 albo Eheim 2426. Sobie kupiłbym ten drugi w takich pieniądzach.
Dzięki za pomoc. Do tego coś wewnętrznego jeszcze muszę wrzucać?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

PinkiBrodacz osobiście wsadziłbym jakiś wewnętrzny dodatkowo.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Neurochirurg pisze:PinkiBrodacz osobiście wsadziłbym jakiś wewnętrzny dodatkowo.
Szczere dzięki. Pomyślności dobrodzieju. 5
ODPOWIEDZ