Restart

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Restart

Post autor: makar993 »

Ok nie wiedziałem gdzie umieścić temat więc padło na "Woda" :D

Jutro planuje zrobić na nowo mój zbiornik, przyszły mi nowe roślinki i w końcu mech z którego mogę zrobić drzewo. I teraz chciałem zrobić tak że w miejscu gdzie chcę posadzić roślinki dam z 1-1,5cm ziemi ogrodowej a na to normalnie żwirek ze 2-3cm. Czy będzie to dobre podłoże żeby rośliny rosły? Jeśli tak to czy dobrym rozwiązaniem jest przykryć tą ziemie siatką jak zrobił autor tego filmu żeby nie wypływała ? :
https://www.youtube.com/watch?v=1dW_ud4Tnho

następne pytanie: czy jak mam malutkie roślinki trawnika to czy sadzić je tak żeby było je wydać czy maksymalnie do dna zeby korzenie sięgały ziemi.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy sadzeniu roślin ?
Na chwilę obecną mam 30W światła. To chyba trochę mało czy starczy? Jak coś mogę dokupić jeszcze jedną świetlówkę 13W to wtedy chyba będzie akurat.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Sugeruje min 3cm ziemi na to siatka tynkarska i 5cm zwiru/piasku. Mozna mniej substratu ale zle sie sadzi rosliny w tak malej warstwe i beda wyplywac itd, chodzi o komfort.

Trawnik, zalezy jaki nie trzeba sadzic do tego stopnia zeby korzenie dotykaly ziemi, wazne zeby nie wyplywal i zeby swiatlo docierajace na dno bylo wystarczajace, inaczej zgnije.

30W swiatla na jaki litraz/wysokosc akwarium? Trawnik jaki by nie byl potrzebuje sporo swiatla, sa wyjatki, ale generalnie 0.5W/L+ to minimum i to w przypadku nie wymagajacych trawnikow jak roznego rodzaje parwule i duze henki.

Przy sadzeniu roslin nalezy przyciac korzenie, ale delikatnie powiedzmy tak zeby zmusic je do wzrostu, ja odcinam 0.5cm ale jak korzenie sa male i slabe to sadze bez ciecia.

Siatka jest dobra bo mozna wyczuc moment sadzenia, oczywiscie tez 3cm ziemi przysypiesz 1cm substratu i na to siatka i wtedy 5cm substratu, wtedy dobrze sie sadzi i nawet przy wyrywaniu z korzeniami malo co w wodzie plywa.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Wysokość 40cm 102l. To jutro pojadę po siatkę bo to niezła opcja jest :D świetlówki które pasują do mojego zestawu mają niestety tylko 13W i 2700K. Będę musiał dokupić jeszcze jedną taką.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Musisz dokupic swiatla niestety jesli chcesz myslec o trawniku. Wychodzi ci teraz jakies 0.3W/L liczac w duzym przyblizeniu wiec to jest dobre swiatlo na Kryptokoryny i mchy, no jeszcze nurzance beda sobie chwalic. Doloz swiatla, co do barwy to nie pomoge bo nie jestem prymusem w dziedzinie swietlowek.

Mysle ze 50-60W swiatla w twoim zbiorniku powinno uratowac sytuacje, aczkolwiek nie powiedziales jaki to ma byc trawnik i jakie rosliny?
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Na roślinach się nie znam niestety. Zamówiłem 2 paczki z allegro po 15 rodzai. A z tym oświetleniem to nie wiedziałem że tak ciężko to ogarnąć.. Czemu nie ma nigdzie przykładowo całego zestawu z jednym włącznikiem na 3 świetlówki po 24W?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

makar993 pisze: Czemu nie ma nigdzie przykładowo całego zestawu z jednym włącznikiem na 3 świetlówki po 24W?
Na trzy się nie spotkałem, ale na dwa są (mam takie).

http://zoolight.pl/pol_m_Oswietlenie-T5 ... i-178.html
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ