[126L] Dżungla / Sandy Beach.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To coś będę musiał z tym zrobić. :mrgreen:
Rzecz jasna miałeś rację, że następne akwarium pójdzie mi lepiej. Na razie nie chcę o tym myśleć. Jeszczę ze dwa lata i będę wiedział jakie rośliny chcę eksponować w zbiorniku.
Jednakowoż teraz jestem na etapie greengo i zaliczam po kolei wszystkie wpadki jakie mogę. Staram się.

Co do CO2 z butli.
Cut mjut malina.
Dziękuję za ustawienie mnie od razu na dobrym torze.

Ze względu na kontrolę pH zapewne postaram się także dokupić komputer.
Przy moim KH mieszanie JBL pH- z CO2 skończy się na pewno katastrofą.
Muszę zrekonstruować i przebudować układ podawania CO2, już tak pod siebie, bo rzecz jasna schemat jest tylko schematem, a praktyka wymaga indywidualizowanych rozwiązań (kostka lipowa JBL to szajs, zamienię na szklany dyfuzor, dodam kolanko na krawędź szyby i dodatkowe zabezpieczenie przed cofaniem wody, bo licznik bąbelków zalewa mi kompletnie zaworek przeciwzwrotny po wyłączeniu dozowania CO2).

Rośliny z 2 rzutu ruszyły.

Planowane nasadzenia w ramach 3 rzutu:
5x Ammania sp.bonsai
1x Cryptocoryne spiralis
1x Hygrophila corymbosa mini
1x Microsorium mini
Ostatnio zmieniony 20 sty 2018 10:26 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Z komputerem to jest dopiero "cud, miód, malina", o nic się nie martwisz ( tylko o napełnienie butli) i całą dobę stabilne pH.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Kubuś Puchatek pisał mjut, to ja też tak będę.
Cut jest tylko dla podkreślenia mjutowatości miodu.

Napełnienie butli 2l - 7 zł od ręki, mam po drodze do pracy.
Komputer taki jaki sobie upatrzyłem, to jakieś „pińćset”.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2018 10:43 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No tak, ale szanujmy ortografię języka polskiego i nie powielajmy błędów:)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Odmawiam.
Dlatego tutaj przyszłem, i mówię mjut, żeby uzasadnić konieczność stosownej korekty... tej na czerwono i dużymi literami.

Język jest żywy i wbrew pozorom szybko ewoluuje.
Obserwowanie tego zjawiska oraz próby zahermetyzowania go i „umartwienia” na jakimś poziomie, zawsze mnie bardzo cieszą.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

a no chyba że tak :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Aponogeton longiplumulosus mi się podoba. Będzie u mnie działać?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

W piątek i dzisiaj dokonywałem wyczystki syfu i planuję także czynić to w czwartek + jeśli się plan powiedzie to dalsze nasadzenia. Ogólnie: odmuliłem część dna, odkurzyłem korzeń w zakresie jaki podlegał mojej percepcji wzrokowej - czyli do poprawy, dokonałem korekty w nasadzeniach i kompozycji.

Poniżej widok na padaczkę jaka dopadła Pogestemon Erectus. Zostało kilka sadzonek w trybie "żywe". Zapewne w to miejsce wejdzie Aponogeton longiplumulosus, a sam Pogestemon Erectus wyproszę w okolice filtra, czy za korzeń.

Obrazek

No i widok na całość. Syf jeszcze jest nie da się ukryć:
Obrazek

Co do podmiany wody, ponieważ stosuję CO2 i mam zamiar regulować poziom pH właśnie CO2, to mam problem z podmianami wody. Będę wlewał do 6,8 odstaną kranówę z 7,7?
Indykator na razie po akcji 24H wykazał zielony kolor, ale po podmianie znowu niebieskawy, chociaż już nie tak jak na początku.
Żeby było poprawnie powinien wskazywać żółto-zielony czyli nieco poniżej pH7 jak to obecnie rozumiem.
Zastanawiam się nad dozowaniem CO2, wciąż nie rozstrzygnąłem problemu jak uczynić to lepiej 24h, czy 13 jak działa oświetlenie (oczywiście poza zakupem komputera do pH). Ten elektrozawór - GRUN SYSTEM - to widzę, że czasem działa, a czasem nie.
Filtr Ferplast Blumodular jest zadziwiający. Podoba mi się jego działanie.
Oświetlenie jakie obecnie stosuję jest w porządku, jestem zadowolony nie tyko z parametrów światła, ale także mobilności, oraz praktyczności. Pokrywę trzeba demontować, żeby wyczyścić akwarium, tutaj przesuwam belki i jest jasno i dostęp. Bardzo to usprawnia pracę.

Jak ustabilizuję pH to zbadam wodę i zacznę walkę z glonami nitkowymi, czyli pewnie jutro.

Nastąpiło Jutro - 22,01,2018r.:
Temperatura w okolicach 24°C
pH: 7,4
GH: 10
KH: 6,5
NO3: 0
PO4: 0,25


Zielone nitki i zielony pył na szybach (2 dni od czyszczenia szkła) w ataku.
Fachowa robota, znam się na tym jak nikt.

Czy mam na ten przykład wpuścić tam już jakąś rybę, żeby narobiła itd?

23.01.2018.
Carymbosa będzie do wywalenia, ma niewiarygodnie rozbudowany system korzeniowy - syfiasty kołtun. Zastąpi ją coś innego.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2018 23:03 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Wprowadzone dzisiaj nasadzenia:
15x Ammania sp.bonsai
1x Aponogeton longiplumulosus
1x Cryptocoryne spiralis
2x Cryptocoryne wendtii brown
2x Echinodorus Amazonicus
2x Hygrophila corymbosa mini
1x Ludwigia peruensis
1x Microsorium mini
4x Pogostemon helferi

Wyleciała Pistia do kosza (została jedna sztuka) zabierała mi cały azot i wkroczył glon.

Kostka lipowa poszła do kosza (miałem katastrofalnie beznadziejny egzemplarz). Dyfuzor ceramiczny o średnicy 2cm w akcji - działa bardzo porządnie. Znaczna część dna odmulona.

Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Sie zieleni. I to od roslin a nie glonow. Fajnie wszystko wyglada. Parabéns :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Przemek, strasznie dużo z tym pracy, ale zaczynam poznawać rośliny i wyrabiać sobie zdanie o niektórych gatunkach. Sądzę, że za jakiś rok, będę coś wiedział. Żaden gatunek ze starego akwarium nie powtórzyłem w nowym. A w nowym już planuję wywalić carymbose, bo ma syfiaty system korzeniowy. Ohydny kołtun. Na wierzchu. Myślę, że na jej miejsce wjedzie Echinodorus Amasonicus, ale na razie tak myślę, może okazać się to nieprawdą. Czekam, aż z Chin przyjdzie mi skrobać do szyb taki z długa rączką, ze stali nierdzewnej (mam cały komplet stamtąd) na razie mam niedoczyszczoną strefę przydenną i za korzeniem bo się opiera o szybę. Ale cóż. Jutro planuję uruchomienie komputera pH mam nadzieję. Zejdzie mi z głowy problem pH i CO2 za jednym zamachem.

Ciekawe jest to, ze zagloniony jest rogatek.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Ja chcialem kupic rogatka i taka jedna paproc (nie pamietam nazwy lacinskiej ani polskiej akwarystycznej, cos tam Cornuta). Jedno i drugie na szybki przyrost i bufor na glony. Ale jak zamawialem rosliny to akurat tego nie bylo. Dzis juz jest ale teraz to nie mam miejsca w akwarium heh. A i z glonami sie uspokoilo. Troche tylko pod kokosem ale wiadomo tam najciemniej to sie dobrze maja.

I tez czekam na przesylke z Chin ale nie skrobak. Nozyczki, pensety, sandfletter itd.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tak, są fajne, ja mam pęsetę prostą i zagiętą, trzy rodzaje nożyc, to coś do piasku, a teraz czekam na skrobak. Może i za dużo o jedne nożyce, ale cóż począć, już mam. :mrgreen: trzeba poczekać trochę, ale naprawdę warto, oszczędność 3 - 4 krotna.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2018 7:49 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

To teraz pytanie kiedy ryby? I jakie?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ryby ze starego akwarium. Przeniosę całą obsadę jaka tam jest. Ale najpierw zobaczę, czy cofa się glon i zrobię stałe pH w zakresie 6,6 do 6,8. I chyba najpierw wywalę Carymbosę. Po przeniesieniu ryb dokupię coś w celu uzupełnienia zestawu ryb stadnych do przyzwoitego poziomu. Może ponegocjujemy z synem, żeby coś oddać do sklepu, a coś innego wprowadzić do zbiornika.
+ może zamorduję wypławki i ślimaki
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ