Prośba o pomoc - padające ryby

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
birki
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2015 17:22

Prośba o pomoc - padające ryby

Post autor: birki »

Witam wszystkich serdecznie,

Po dłuższej przerwie kilka lat temu wróciłem do akwarystyki. Obecnie 40 dni temu wystartowałem po przeprowadzce kolejne akwarium. Przy zakładaniu akwarium starałem się (jak zawsze :)) zrobić wszystko tak, aby nie robić sobie problemów w przyszłości. Tym razem jednak pojawił się problem, którego pomimo prób nie jestem w stanie rozwiązać, dlatego chciałbym prosić Was o pomoc.

Od kilku tygodni mam problem z padającymi rybami. Aktualnie w ciągu doby pada 2-4 sztuk. Żadnych objawów początkowo u ryb nie widać. W pewnym momencie u niektórych ryb pojawia się delikatne odbarwienie w środkowej lub tylnej części ciała i od momentu pojawienia się tego objawu po kilku godzinach ryba pada. Po pojawieniu się pierwszego objawu ryba jest apatyczna, trzyma się w bocznych częściach akwarium, po pewnym czasie opada na dno "podrygując" od czasu do czasu. Z reguły pływa już do góry brzuchem. Tak niestety jest codziennie.


Aktualizacja:

Kolejnym objawem, po wystąpieniu zmian na ciele jest paraliż ryby. Ryba opada na dno ruszając jedynie skrzelami.

Padające ryby to: Hemigrammus rhodostomus.
W akwarium są jeszcze:

- Otocinclus Affinis
- Corydoras Pygmaeus

Ryby stopniowo wpuszczane od 20 dnia życia akwarium.

Problem dotyczy tylko Rhodostomusów o pozostałych gatunków śnięć nie zauważyłem.


Opis zbiornika:

Akwarium 240L brutto (ok. 200L wody)
Podłoże: ADA Amazonia New
Nawożenie CO2 całą dobę
Nawozy: ADA Brighty K codziennie i ADA Brighty Mineral codziennie

Parametry wody:
Temperatura: 25 st. C
pH - 6,8 - 7,0
GH - 4
KH - 4
NO2 - <0,05
NO3 - 5 - 10
NH4 (sprawdzałem eliminując zatrucie amoniakiem) - < 0,01

dołączam zdjęcie ryby, która jako kolejna posiada takie same objawy (odbarwienie w tylnej części ciała oraz biała płetwa odbytowa).

Bardzo proszę o pomoc w diagnozie problemów, bo mi niestety pomysły już się skończyły.

ObrazekObrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 sty 2018 21:08 przez birki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

a nie za dużo czasem CO2 podajesz i nie przygazowałeś rybek gdyż całą dobę to trochę za dużo moim zdaniem.ja osobiście nie stosuję tego ale niejednokrotnie o tym czytałem.z twoich parametrów wynika że mieścisz się w tolerancji wymagań dla tych rybek,chyba ze może kupiłeś jakąś chorą partie
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jak ma komputer to całą dobę może gazować i jak by przygazował to całej obsady by się to tyczyło, a nie tylko jednego gatunku. Jak coś z wodą by było nie tak, to otoski chyba jedne z pierwszych by zeszły. Prawdopodobnie kupiłeś jakąś chorą partię rybek tak jak lysy68 napisał. Może jacyś specjaliści od chorób się odezwą, to podpowiedzą co to za świństwo.
ODPOWIEDZ