Zamiana podłoża=restart?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Zamiana podłoża=restart?

Post autor: cytryna2 »

Witajcie ponownie :) Zbiornik trochę ponad 40 l mam postawiony od sierpnia zeszłego roku w sumie od zawsze czyli od początku mam w nim problem z glonami no może z małymi przerwami gloniskami którymi bardziej lub mniej skutecznie walczę ale ostatnio tak zwana miarka się przebrała.
Moje wnioski na dzień dzisiejszy to źle przygotowane podłoże po prostu
substrat zasypałam zbyt małą ilością piasku co prawdopodobnie spowodowało
problemy od początku.
Teraz z biegiem czasu substrat wymieszał się piaskiem i wygląda to nieestetycznie + ciągły problem zielonego glona w podłożu próbowałam przysypać to warstwami piasku niestety na nie wiele się to zdało, w konsekwencji mam obecnie na dnie jakieś 2 cm podłoża bo przy ciągłych podmianach usuwam tę zaglonioną warstwę.
Moje pytanie brzmi czy opróżniając akwarium i formując nowy grunt tym razem
chciałabym to zrobić na zwykłej ziemi ogrodowej przykrytej siatką i piaskiem wraz ze żwirkiem używając również do podłoża tego co zostało ze z teraźniejszego zbiornika razem chciałabym mieć jak się należy jakieś 7 cm + wodę spuszczoną z akwarium i w miarę dojrzały
filtr znów ruszy cykl azotowy?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Z tego co mi wiadomo i mnie uświadamiano to substratu nie wolno niczym zasypywać, on musi swobodnie " oddychać".
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Dziękuję za odpowiedź nie mniej jednak nie wyjaśnia ona mi co z cyklem azotowym ruszy znowu po podmianie podłoża?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Może substrat przysypać nawet piaskiem, szczególnie jeżeli zamierzasz trzymać ryby przydenne.

Cykl azotowy opiera się na bakteriach nagromadzonych we wkładach filtra, na roślinach i na podłożu. Wymieniając je nieco zachwiejesz równowagę biologiczną w akwarium, ale przy dobrym prowadzeniu zbiornika i dbaniu o podmiany wody wszystko powinno szybko się ustabilizować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Nie, no pewnie jak ktoś chce to może przysypać czym tylko zechce, tylko że wtedy przykrywając aktywny granulat, nie wykorzystuje się jego właściwości i wszystkich cech w 100 % i jest to najzwyczajniej marnotrawstwem. Źle się wyraziłem w swoim poście wyżej. Napisałem tam że "nie wolno", a raczej chodziło o to że nie należy zasypywać substratu czymkolwiek.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

cykl azotowy w pewnym stopniu ruszy od nowa tyle że mniej drastycznie.ja się o tym przekonałem w ostatnim czasie restartując akwarium tyle iż 70% starej wody wlałem z powrotem do akwarium i 30% nowej.i oczywiście filtra nie czyściłem tylko z całym syfkiem poszedł do restartu.jeśli sypiesz aktywny substrat to niczym innym go nie przysypujesz chyba ze wydzielisz miejsce z piaskiem dla kirysków i innych przydennych jak "bara" napisała

zobacz mój temat

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=23441
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Ok dzieki za podpowiedzi :D
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
ODPOWIEDZ