Ryby padają bez powodu

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
NavyBlue

Ryby padają bez powodu

Post autor: NavyBlue »

Już nie raz pomogło mi to forum i tym razem też bardzo, bardzo liczę na pomoc bardziej doświadczonych osób :)

Mam akwarium 450l a w nim 7 żałobniczek i 1 (!) kirysek spiżowy - obsada jest tak marna, bo ciągle coś mi pada. Akwarium było wystartowanie w panice, dosłownie w kilka godzin i "po kosztach" i możliwe, że stąd te problemy. Ale to było kilka lat temu i od tamtej pory nigdy nie było tak źle żeby padło sporo ryb na raz, ale nie jest też dobrze, bo co jakiś czas pada kolejna ryba. Kilka dni temu padła samica kiryska. A ja już nie mam pomysłu co robić...

- filtry to jakiś chiński wewnętrzny podobno 2000l/h, ale teraz to jest na pewno dużo mniej- płukany tylko jak nie chodzi, generalnie trzymam go bardziej w celu natlenienia wody.

- JBL e1501 - niby nie ma szału jak na ten litraż, ale przy takiej obsadzie... Nigdy nie trzymam więcej niż 20 ryb na raz i to małych.

- podłoże to sam piasek i nie ma go za dużo, ale to chyba nie powinno wpływać na ryby?

- mało roślin - postaram się dokupić, chociaż nie wiem co da radę rosnąć tylko na piachu :roll: A z drugiej strony widywałam gorsze zbiorniki z masą roślin.

- temperatura ok.25°C

- podmiany wody co 3 tyg. ok.30-40% - może powinnam zmieniać mniej? Boję się, że jak niedokładnie "posprzątam" to NO2 i NO3 wykończy te biedne ryby, ale może się mylę.

- karmię głównie suchymi mieszankami + spirulina + robaczki (np.dafnia albo kryl)

- na linii piasku pojawiają się ciągle ciemno zielone glony, na szybach jasno zielone i na korzeniach też bywają takie zielone nitki - nie bardzo wiem z czego to wynika ani jak się tego pozbyć :( Światło działa ok.10h. Ewentualnie winne mogą być stare świetlówki, ale to już mocno naciągana teoria.

Parametry:
pH: 7,5-8
Fe: <0,02
KH: 5
NO2: 0,05
NO3: 5-15 (raczej 10, ale nie jestem pewna czy dobrze to odczytałam)

Wszystko mierzone testami kropelkowymi JBL, paskowy JBL wychodzi niemal identycznie - wydaje mi się, że oprócz żelaza jest w miarę ok?

Niby nie ma żadnej plagi, a kirysek padł "bez powodu", ale chciałabym jakoś doprowadzić to do porządku przed uzupełnieniem obsady, więc liczę na wasze dobre rady :)
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018 13:41 przez NavyBlue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

moim zdaniem przede wszystkim za szybko wszystko zrobiłaś ale wiadomo każdy chce szybko,druga sprawa to podmiana wody.czy nie za rzadko jednak podmieniasz może lepiej raz w tygodniu przynajmniej 10% podmienić na świeżą.pH trochę przy wysokie 8.powinnaś spróbować przynajmniej do 7.5 utrzymać.filtry filtrami ale muszą pracować 24/h,jakiej mocy i barwy masz oświetlenie a co do świetlówek to raczej raz na rok powinno się je wymieniać ale nie wszystkie na raz tylko co jakiś czas pojedynczo.NO2 jest już oki i NO3 też.jaką masz twardość GH?
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018 7:56 przez lysy68, łącznie zmieniany 1 raz.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
NavyBlue

Post autor: NavyBlue »

Oświetlenie to T8 2x36W, poszukam czegoś podobnego i wymienię.

pH pewnie jest 7,5 - nie byłam pewna wyniku, ale zrobię jeszcze inny test i postaram się zbić do ok.7.

GH według testu paskowego to 7-14.

Filtry oczywiście działają bez przerwy.
No i zacznę robić podmiany tak jak piszesz, może to trochę pomoże.

Zastanawiam się jeszcze czy winne może być podłoże? Mam sam piasek bez substratu i może on jest brudny? Np.te glony z szyb które zeskrobuje, część pewnie ląduje w piasku i może to są winowajcy? Albo rośliny gnijące gdzieś przy korzeniach? Tylko wtedy byłyby wyższe NO2 i NO3 moim zdaniem :|
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

w tym litrażu to te kilka rybek ma raj na ziemi-0 przerybienia. sprzątając odciągaj syfek z piasku,jak masz mało roślin to spróbuj coś posadzić mało wymagającego i może chociaż jakieś kulki gliniano torfowe w podłoże.NO3 i NO2 masz ok.światła natomiast masz bardzo mało bo wychodzi niecałe o.2w na litr.a lałaś jakieś nawozy lub CO2,carbo itp?jaki ten piasek dokładnie jest,czy płukany był kilkakrotnie czy od razu wsypany do akwa i zalany wodą
wstaw zdjęcia akwarium na jakiś zewnętrzny serwer typu fotosik i podaj w poście linki do podglądu,zobaczymy jak to ogólnie wygląda.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
NavyBlue

Post autor: NavyBlue »

Na razie nic lepszego nie dam rady zrobić, mam nadzieję, że cokolwiek widać :oops:


Ta ciemna linia piasku to właśnie glony, zielone zamglenia na szybie również. Zwykle je zdejmuję żyletą (nic innego nie pomaga na te na szybie), ale teraz wolałam nie dokładać rybom stresu grzebaniem w akwa, więc jest jak jest.

Oczywiście wszelki syf z piasku jest zawsze dokładnie ściągany przez co mi piasku ubywa 8) Kulki gliniane miałam - kupię ponownie jak tylko dosadzę roślin. Świetlówek też już szukam i kupię 58W. Nie leje żadnych nawozów, bo roślinki to tylko te zielone liściaste których nazwy nie znam i te trawy które z jakiegoś powodu rosną chociaż wcale im nie pomagam...
Piasek dostałam od faceta który sprzedawał akwarium i był oczywiście płukany.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2020 16:48 przez NavyBlue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

widzę że jest w miarę oki.trochę mało wymagających różnorodnych roślinek dosadzić.możesz spróbować trochę moczarki i rogatka dodatkowo żeby w razie czego nadmiary azotu wyjadały.na bokach trochę przy mało tego piasku.filtry czyść tylko w wodzie akwariowej.
te roślinki trawiaste to albo sagittaria albo vallisneria,te liściaste wyglądają mi na hygrophile polysperme.
wpisz sobie w przeglądarce rośliny akwariowe i dużo stron ci się wyświetli na temat roślinek.możesz sobie porównać swoje i zobaczyć coś dodatkowo według wymagań.jeśli na fotkach masz całe oświetlenie włączone to faktycznie widać iż jest go mało.przelicz sobie mniej więcej aby wychodziło ci około 0.5w na litr i tak dostosować czas oświetlenia ażeby glonów więcej się nie nabawić i barwa raczej k6500.chyba że nastawiasz się bardziej na rybki niż roślinki.ten filtr e1501 powinien być odpowiedni dla ciebie.a jak wygląda jego sytuacja z wkładami?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
NavyBlue

Post autor: NavyBlue »

Światło mam nadzieję niedługo będzie nowe, szukam czegoś mocniejszego, ale na razie widzę same 36W, jednak zamierzam szukać aż znajdę 8) Rośliny kupię z przycinki, na olx tego pełno i widzę po zdjęciach, że inni też mają tylko trochę żwiru a jakoś rośnie :D

Wkłady są takie jak były w zestawie, filtr ma ok.1,5 roku, nie był nigdy czyszczony, bo działa bez zarzutu (z tego co wiem to nie powinno się zewnętrznych rozkręcać?).

Mam jeszcze jedno pytanie, czy przyczyną padania ryb może być chlor? Mam filtr chloru ze złożem CaSO3 który zakładam tylko do nalewania wody do akwa. Nie mam jak odstawić wody a podmiana to było ok.150l jak dotąd i może to stresuje ryby?

Bardzo, bardzo Ci dziękuję za pomoc, zrobię tak jak piszesz z podmianami i całą resztą :) Mam nadzieję, że uda mi się doprowadzić to do porządku, bo na razie jest biednie a kirys długo sam nie pociagnie :oops:
Ostatnio zmieniony 12 maja 2020 16:48 przez NavyBlue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

nie znam tego typu filtrów,wiem na przykład że woda z filtrów britta też się nie nadaje do akwarium-nawet do producenta w tej sprawie pisałem i dostałem odpowiedź iż nie testowano tego w akwarystyce i nie dają jakiejkolwiek gwarancji na skutki uboczne stosowania i mam nadzieję że nie ciepłą wodę lejesz do akwarium.chlor jest zabójczy dla rybek ale podobno już się go nie stosuje w stacjach wodociągowych,woda powinna choć na chwilę odstać ale znam ludzi którzy bezpośrednio z kranu leją do podmian w takich litrażach aż rybki bąbelków dostają i nic się nie dzieje.poczytaj w necie o wymianie wkładów w kubełku co i jak i co ile wymieniać wkłady gdyż 1.5 roku bez wymiany to moim zdaniem dużo za dużo a wiadomo iż wszystkich wkładów na raz się nie wymienia bo może to biologię zachwiać.a czy ten filtr u poprzedniego właściciela działał do końca zanim ty przejęłaś całość,bo jeśli jakiś czas w ogóle nie pracował i był nieczynny to bakterie we wkładach powymierały i to też może z rybkami bałaganu narobić
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
NavyBlue

Post autor: NavyBlue »

Filtr jest nowy, kupiłam kiedy poprzedni się zepsuł, ale może faktycznie pora wymienić wkłady :)
A ten drugi filtr chloru nie powinien mieć wpływu na ryby, CaSO3 jest trudno rozpuszczalny w wodzie. Nawet gdzieś czytałam, że można tego dodać jako nawóz dla roślin ;) Jedyne co mnie martwi to czy usunie cały chlor, ale nigdy nie było problemów bezpośrednio po podmianach, więc zakładam, że sobie radzi. Wodę oczywiście leje zimną.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc! Postaram się zastosować do porad i oby udało się to wszystko unormować :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co to jest "filtr chloru" i do czego służy? Woda w Polsce od lat już nie jest chlowowana.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
NavyBlue

Post autor: NavyBlue »

Ten filtr to złoże CaSO3 i węgla aktywnego, ma za zadanie pochłaniać chlor z przepływającej wody, ale nie bardzo się orientuje jak to działa od strony chemicznej.
Niestety jeszcze w 2014 roku woda w "moim" ujęciu była na 100% chlorowana, nie sądzę żeby coś się zmieniło, bo chlor (czy jego związki, jak kto woli) nadal z kranu czuć :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A co to za ujęcie? Kto chloruje wodę?
Poza tym chloru łatwo jest się pozbyć odstawiając wodę na parę godzin. Nie trzeba jej specjalnie filtrować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
NavyBlue

Post autor: NavyBlue »

Już kombinowałam z odstawianiem wody, ale przy tym litrażu nie jest łatwo. Logistycznie ciężko mi sobie wyobrazić w czym i gdzie odstawić 100l wody i jak to potem wlać do akwa, dlatego filtr był dla mnie wygodny. Zresztą jak wstawię jakąś beczkę na wodę do mieszkania, to rodzina mnie wykopie razem z akwa :lol:
Może dokupię testy kropelkowe na chlor i zagadka się rozwiąże, ale nie podejrzewam, że to chlor jest winowajcą tajemniczych zgonów 8)
Ostatnio zmieniony 12 maja 2020 16:50 przez NavyBlue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Chlor mamy okazyjnie, np od 2 dni. Robią coś z siecią w Krakowie. Tak poza tym to go nie ma. Mam wodę z tego samego ujęcia. Operuję 4 baniakami po 5 l i robię podmianę w zakresie 10 lub 20l w126l akwarium. Średnio po 3-4 godzinach woda nadaje się do wlania do akwarium. Nie pozostają po niej bąbelki na szybie, jak wlejesz od razu to bąble są. Lubię trzymać wodę 24h wcześniej, ale jak się nie da, to w sobotę dasz rady w ten sposób dolać 100l.

http://wodociagi.krakow.pl/aktualnosci/ ... -wody.html
Obrazek
[126L] Dżungla
NavyBlue

Post autor: NavyBlue »

Jeszcze jednej rzeczy nie rozumiem - jak mogę mieć 0,5W na litr? Przecież to by musiało być 225W czyli jedną świetlówka po 112,5 W. Takich chyba nawet nie ma na rynku - przeszukałam internet i sklepy zoologiczne i świetlówki mają max.40W. Może to chodzi o jakiś inny parametr tych świetlówek a ja nie ogarniam? Wiem, że potrzebuje T8, barwy białej, ale skąd wytrząsnąć 112,5W?
ODPOWIEDZ