Natychmiastowy restart

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Damian nowy
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2018 12:02
Lokalizacja: Lubuskie

Natychmiastowy restart

Post autor: Damian nowy »

Witajcie. Długo nosiłem się z zamiarem wejścia w jakieś forum akwarystyczne i w końcu się zdecydowałem.jestem początkujący więc wybaczcie błędy i ewentualne pytania "retoryczne". Mam małe akwarium 54l około 6 miesięcy. były problemy z glonami, z parametrami wody, z chorobami, ślimakami itd. Jakoś przy pomocy internetu udało się utrzymać zbiornik. Wczoraj mój syn (4lata) pomylił pudełka i wsypał rybkom granulki na przeczyszczenie rur. TAK wiem, że nie powinien mieć do tego dostępu ale czyscilem zlew i zostawiłem je na podłodze. 20 sekund później patrzyłem jak się pienią w akwarium. Reakcja natychmiastowa prawdopodobnie uratuje rybki. Problem w tym,że nie miałem żadnego akwarium zastępczego i. Rybki musiałem wyłowić do garnka z 10 l odstanej 2 dni wody ( przygotowanej na podmianę). Natychmiast wymylem i wyparzylem wszystko włącznie z filtrem . Akwarium założyłem w 99 % od początku. Piszę 99% ponieważ miałem zużyty wkład do filtra, który był jeszcze mokry (wczoraj zmieniony). po dwóch godzinach filtrowania musiałem wpuścić rybki. Dodałem tylko tetra Aqua safe. minęły 24 godziny i wszystkie żyją. Powiedzcie mi proszę. Czy jest szansa na przeżycie? Na co ewentualnie zwracać uwagę? Co się może z nimi stać i jak zapobiec ewentualnym skutkom natychmiastowego restartu. Sorry, że się tak rozpisalem.

Jeszcze dodam, że woda oczywiście prosto z kranu oprócz 5 litrów odzyskanych z tej odstanej.

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać używaj opcji"zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Początki 54l
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

szansa jest ale od nowa się zacznie cykl azotowy czyli dojrzewanie akwarium gdyż wystartowałeś na świeżej wodzie a 5l starej to znikoma ilość i z nowym wkładem filtracyjnym.wodę odstawiaj do podmian tak do 24/h- więcej nie musisz.wlewaj na razie jakieś bakterie startowe w płynie-co prawda niektórzy na forum tego odradzają i żadnej chemii ale niestety trzeba nieraz się wspomóc.ja np. używam fluval cycle przy cotygodniowej podmianie.
aqa safe w pewnym sensie troszkę ci łagodzi stres rybek.jak masz jakieś testy kropelkowe to je zrób jak najszybciej i będziesz mniej więcej się orientował co dzieje się w akwarium,przede wszystkim mierzyć NO2 gdyż najbardziej skacze na początku.obserwuj zachowanie rybek i czy nie dostają jakiś przebarwień lub kropek na ciele

ja ostatnio robiłem restart akwarium i mimo odzyskania 70% wody i nie płukania filtra też mam same problemy

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=23441
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Damian nowy
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2018 12:02
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: Damian nowy »

Łysy. Dzięki wielkie za słowa otuchy. Rozumiem, że jest nadzieja. Tyle się naczytałem. Broń boże nie wpuszczać rybek rybek odrazu, nie można popełnić gorszego błędu!!! Woda musi być odstana 2 tygodnie!!! Sęk w tym co jeśli? I tej informacji nie mogłem znaleźć. W sklepie zoo powiedzieli mi Żebym dodał soli akwarystycznej tak zapobiegawczo ale jeśli dobrze pamiętam to sól niszczy florę bakteryjną akwarium. Nie dodałem jeszcze ale kupiłem. Zaczekam na opinie od was bo im zależy tylko żeby sprzedać.
Początki 54l
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

sól ma właściwości odkażające i działa na niektóre choroby i pasożyty ale tez nie można z nią przesadzać.poszukaj w necie informacji o leczeniu ryb i znajdziesz w ten sposób informacje na temat soli ale oczywiście niejodowanej a najlepiej morskiej tyle ze nie wszystkie rybki tolerują zasolenie wody.rybek nie powinno się od razu wpuszczać.sam się przekonałem zakładając akwarium.sprzedawca w znanej dużej sieciówce "KAKADU" powiedział iż można po 24h wpuszczać od razu rybki.akwarium kupiłem na szybko bo chciałem zacząć przygodę z akwarystyką.to też mi polecił biotopol jbl i bakterie fluval.używam tego przy każdej podmianie w 2 akwariach i nie widzę skutków ubocznych mimo iż to chemia jest a mam wodę z głębinówki i muszę przyznać się bez bólu,że nigdy nie sprawdzałem jej parametrów w sanepidzie a jedynie testami kropelkowymi dla potrzeb akwarium.I wpuściłem rybki po 24 godzinach od zalania akwa i to w sporej ilości według sprzedawcy i nie znając wymagań poszczególnych rybek.wszystko było oki ale po około 3 tygodniach neony innesa dostały ospy i cała obsada jaką kupiłem też.na szczęście udało mi się wyleczyć całość bez strat.nie jestem jakimś tam zaawansowanym akwarystą i służę radą względem nabieranego doświadczenia i własnych obserwacji.

to jest moje startowe akwa,któremu robiłem restart

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=22208
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Damian nowy
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2018 12:02
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: Damian nowy »

Ok. Mija 48 godzin i jednemu z neonów zrobiły się wyłupiaste oczy. Siedzi za roślinkami ale pływa. Koloru też nie stracił. Dodałem JBL artemio ale tylko trochę. 1 łyżeczka wcześniej rozpuszczona w szklance wody z akwarium. Zapomniałem jeszcze dodać, że w akwarium mam
8 neon tetra
4gupiki
1 glonojadi
4 rybki, których gatunku nie znam. Takie jakby 4cm.karpie z niebieskimi łuskami. Co ciekawe, miały one potomstwo, które wyszło czerwone.
:wink:
Roślin jest aktualnie mało żeby rybki miały miejsce.
Zdaje sobie sprawę że trochę dużo jak na 54 l ale zamierzam kupić 200 na ścianę.

PS znalazłem te niebieskie rybki. To zmienniak plamisty
Początki 54l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony to ryby wód kwaśnych i miękkich, zmienniaki i gupiki potrzebują wody twardej i zasadowej. Nie da się połączyć wymagań tych gatunków ryb bez szkody dla któregoś.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ