Odziedziczyłem akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lucas_cichy
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2018 20:37

Odziedziczyłem akwarium

Post autor: lucas_cichy »

Witam wszystkich.
Odziedziczyłem akwarium z osprzętem i rybkami po koledze, który przeprowadza się za granicę. Jest to akwarium 120l, filtr kubełkowy tetra ex 800 plus, grzałka eheim 100w, napowietrzacz aqael, termometr. Podłoże w akwarium biały żwirek grubości 3-5mm. Obsada :
6x Danii ( 2x żółte, 2x pomarańczowe, 2x różowe)
6x neon inessa
1x welon
2x czarna molinezja księżycowa
1x molinezja żółta
1x molinezja biała
2x przeźroczka
2x glonojad
1x glonojad albinos
4x kirsy
1x błyszczyk
4x guzik (2x samiec, 2x samiczka)
2x mieczyk
2x tetra kolor
3x grzanka wysmukła

Chciałem poprosić o ocenę obsady i wszelkie uwagi co do ewentualnej zmiany i wskazówek. Nie znam parametrów wody. Temperatura wody 26 stopni C. Z góry dziękuję za wszystkie porady.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oddaj wszystkie ryby jak najszybciej do któregoś ze sklepów zoologicznych. Potem poczytaj o podstawach akwarystyki i podejmij decyzję, czy chcesz się nią zajmować.

To co "odziedziczyłeś" to zupa rybna...
Poczytaj na temat wymagań tych gatunków ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lucas_cichy
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2018 20:37

Post autor: lucas_cichy »

Dzięki za szybką odpowiedź. Gdybym nie chciał się tym zajmować to bym nie przyjął akwarium. Wiem, że nie wszystkie ryby do siebie pasują, dlatego założyłem ten temat i proszę o bardziej konkretne odpowiedzi, które gatunki zostawić, a które należałoby oddać?
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

Barbara odpowiedziała krótko i konkretnie. Ma rację. Oddaj te ryby. Zrób restart zbiornika. Generalnie, odziedziczyłeś fajny zbiornik i osprzęt. Zakładam, że to Twoje pierwsze akwarium, więc proszę, oddaj ryby do sklepu, załóż akwarium od podstaw, wymieniając podłoże itd. Pozdrawiam i powodzenia. Nie obrażaj się proszę. Od ponad 40 lat się tym zajmuję.
lucas_cichy
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2018 20:37

Post autor: lucas_cichy »

Nie obrażam sie. Pisze bo potrzebuje pomocy. Na jakie podłoźe wymienić obecne? Czy moźecie mi odpowiedzieć, które gatunki ze sobą nie pasują i dlaczego? Uzasadnijcie swoje wypowiedzi. Bo odpowiedź oddaj wszystko i kropka nie wnosi dużo do tematu i nie pogłębia mojej wiedzy.
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

Na głównej stronie forum, na samym dole masz ,,Podręcznik akwarysty''. Tam są odpowiedzi na Twoje pytania. Poczytaj proszę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A czemu oczekujesz podawania wszystkiego "na talerzu"? Włóż nieco wysiłku w pozyskiwanie wiedzy. Poczytaj tematy na Akwaforum, zobacz co piszemy od lat w dziale Obsady. Poczytaj o wymaganiach ryb jakie w tej chwili masz.

Podręcznik Akwarysty to podstawowa lektura. Link masz na dole strony głównej.

Nie żartowałam pisząc żebyś oddał ryby. Nim nauczysz się nimi zajmować minie miesiąc lub więcej. Wykończysz ryby trzymając je razem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lucas_cichy
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2018 20:37

Post autor: lucas_cichy »

Bara sądząc po Twojej aktywności i stażu na forum masz spora wiedzę. Ale do powyższego tematu nic nie wnosisz. Fora są po to, aby sobie wzajemnie pomagać,a nie się wymądrzać. Odpowiedzi typu wiem ale nie powiem - szkoda wogóle pisać bo zaśmiecają temat. Bardziej oczekiwałem odpowiedzi wynikajacej z Twojego doświadczenia typu: "zostaw glonojady i np. mieczyki. Do tej obsady będzie pasować jeszcze taka rybka i taka, wykonaj jak najszybciej testy wody itd." Kiedyś może trafisz na forum z dziedziny, w której ja jestem mocny i też będziesz potrzebowała pomocy. Ciekaw jestem jakie wtedy byś miała odczucia, gdybyś dostała podobną odpowiedź. W dalszym ciągu proszę forumowiczów o pomoc.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018 23:57 przez lucas_cichy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zrób sobie tabelkę w exelu i powypełniaj rubryki w zakresie pH, twardość wody, temperatura oraz dodaj parametr wielkości akwarium + towarzyskość.
Pasujące do siebie ryby będą wtedy, gdy zbieżne będzie optimum zakresów. Czyli środek. Skrajne parametry odrzucasz. Uzyskasz wtedy odpowiedź co zostawić. Pojawią się grupy. Wybierzesz sam tą, która budzi Twoje największe zainteresowanie.
Parametry ryb bierz stąd:
http://www.seriouslyfish.com/species/ap ... -borellii/
Tutaj masz akurat przykład ryby, jaka mnie interesuje.

Masz ryby z różnych środowisk, poprzedni właściciel miał to co się dzieje z rybami, w miejscu, gdzie słońce nie dochodzi.

Niestety nakład pracy własnej w przypadku poprawnie prowadzonego zbiornika jest ogromy. Witaj na początku drogi.

Powodzenia.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

lucas_cichy pisze:Bara sądząc po Twojej aktywności i stażu na forum masz spora wiedzę. Ale do powyższego tematu nic nie wnosisz. Fora są po to, aby sobie wzajemnie pomagać,a nie się wymądrzać. Odpowiedzi typu wiem ale nie powiem - szkoda wogóle pisać bo zaśmiecają temat. Bardziej oczekiwałem odpowiedzi wynikajacej z Twojego doświadczenia typu: "zostaw glonojady i np. mieczyki. Do tej obsady będzie pasować jeszcze taka rybka i taka, wykonaj jak najszybciej testy wody itd." Kiedyś może trafisz na forum z dziedziny, w której ja jestem mocny i też będziesz potrzebowała pomocy. Ciekaw jestem jakie wtedy byś miała odczucia, gdybyś dostała podobną odpowiedź. W dalszym ciągu proszę forumowiczów o pomoc.
Nie wymądrzam się i wnoszę to, co powinieneś usłyszeć (przeczytać). Napisałam Ci jasno i konkretnie co masz zrobić i co ja zrobiłabym w Twoim przypadku. Oddaj ryby i zajmij się podstawami akwarystyki.
W podanej przez Ciebie obsadzie nic do niczego nie pasuje, więc o czym mamy pisać?
A włożenie nieco wysiłku w poczytanie o wymaganiach gatunków ryb jakie wymieniłeś na pewno będzie dla Ciebie bardziej przydatne niż jak dostaniesz wszystko "na talerzu". Poszperaj po Akwaforum, skorzystaj z Szukacza, poświęć czas na poczytanie. Dowiesz się więcej niż ja napiszę w enigmatycznym poście. Naprawdę Cię do tego zachęcam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ