Które oświetlenie lepsze?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Krakers5
Posty: 10
Rejestracja: 05 lut 2018 20:40

Które oświetlenie lepsze?

Post autor: Krakers5 »

Cześć,

Jestem zmuszony kupić nową pokrywę do akwarium i zastanawiam się nad dwoma modelami:

https://www.plantica.pl/produkty/oswiet ... krywa-9394

https://akwaria.robizoo.pl/pokrywa-aris ... ersa-p4568

Pytanie brzmi: która daje więcej światła roślinom? Czytałem, że LEDy mają bardziej "efektywny" strumień światła niż świetlówki, ale niestety nie znalazłem nigdzie żadnych przeliczników.

W akwarium mam rośliny cieniolubne typu Nadwódka gujańska.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześc,
akwarium 60x30x30cm (54l)? Jesli tak to świetlówka 15W będzie za mało ale 13W LED może wystarczy.
LEDy dają światło bardziej skupione a świetlówki rozproszone.
Przeliczniki... tu by trzeba na lumeny patrzeć, LED daje 80-100 lumenów z watta, świetlówka 40-60 (tak na szybko wyszukane).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Krakers5
Posty: 10
Rejestracja: 05 lut 2018 20:40

Post autor: Krakers5 »

Dziękuję za odpowiedź. W tym przypadku "niestety" 72 litry. 60x30x40. Wiem, że to mało, ale popełniłem błędy początkującego. Kupiłem z allegro zestaw akwarium i dostałem pokrywę z trzema modułami LED Samsung o łącznej mocy 4,5W...

Dziś sprzedawca w zoologu uświadomił mnie, jaki to był błąd. Dlatego celuję w nową pokrywę, ale budżet mam do 150 zł obecnie. Wiem, że to ograniczy dobór roślin i jestem tego świadom, dostałem w sklepie najmniej wymagające pod kątem światła i liczę, że w takim razie te 13W LED da radę.

Chyba że możesz polecić mi co innego w podanym przedziale cenowym?
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

A czy nie lepiej do pokrywy którą posiadasz dołożyć oświetlenie?
Trochę kleju i pomysłu i wszystko da się zrobić.
Mój baniaczek 112l
Krakers5
Posty: 10
Rejestracja: 05 lut 2018 20:40

Post autor: Krakers5 »

Myślałem o tym, ale niestety elektryka nie jest moją stroną i obawiam się, że mógłbym polec. Nie bardzo wiem, jak się za to zabrać...

Generalnie zasilacz maksymalnie udźwignie 20W, a moduły to https://image.ceneostatic.pl/data/produ ... 11000k.jpg

Więc maksymalnie mógłbym chyba domontować 5 takich modułów, żeby nie obciążyć do cna zasilacza. Szczerze to średnio rozumiem, dlaczego skoro mam 3 moduły po 2.16W to całkowita moc według producenta wynosi 4,5W? Tym tokiem rozumowania, mając 8 modułów, całkowita moc będzie wynosić właśnie około 13W, czyli na to samo wyjdzie. (w porównaniu z 13W LED Diversa)

Fakt, wydam wówczas dwa razy mniej, ale pozostaje moja indolencja i niepewność czy będę potrafił to podłączyć. Wystarczy, że nowe moduły połączę ze sobą tymi czerwono-białymi kabelkami? Czy takie połączenie jest formalnością, czy może nie? :)

Nigdy takich rzeczy nie robiłem, nie mam żadnych zaawansowanych narzędzi (o ile takie potrzebne), a zależy mi żeby jak najszybciej dostarczyć roślinom nieco więcej światła.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Krakers5 pisze: Szczerze to średnio rozumiem, dlaczego skoro mam 3 moduły po 2.16W to całkowita moc według producenta wynosi 4,5W?
Też nie wiem czemu 4,5W
Chyba, że podana wartość to maksymalna moc tych diod ale ze względu na wydzielane ciepło są lekko "skręcone" i w rzeczywistości jeden moduł daje tylko 1,5W
Krakers5 pisze: Wystarczy, że nowe moduły połączę ze sobą tymi czerwono-białymi kabelkami? Czy takie połączenie jest formalnością, czy może nie? :)
Tak jak piszesz. Kabelki łączysz kolorami i ma działać.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2018 20:45 przez shadow82, łącznie zmieniany 1 raz.
Krakers5
Posty: 10
Rejestracja: 05 lut 2018 20:40

Post autor: Krakers5 »

Ok dzięki :) To jeszcze, żeby się upewnić:

Mam 3 moduły, z czego 2 są z dwóch stron okablowane, no a ten trzeci siłą rzeczy okablowany tylko z jednej strony. Czyli resztę modułów podłączam rozumiem do tego okablowanego z jednej strony i powinno działać? Pytanie oczywiste, ale wolę spytać :)

Do tego jaki klej polecisz zakupić?

Zakładając w takim razie, że będę miał 8 modułów o wydajności 1,5W (w najgorszym wypadku) w sumie będzie 12W. Czy rośliny cieniolubne dadzą radę w 72l akwarium?
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Najlepiej jakbyś pokazał zdjęcie pokrywy z obecnymi modułami wtedy łatwiej będzie powiedzieć jak podłączyć kolejne.
Klej to też wbrew pozorom trudny temat. Chodzi głównie o materiał pokrywy. Np. moja pokrywa nie przyjmuje kleju na gorąco ani nawet kleju do szyb. Przez pierwsze kilka minut wszystko wydaje się ok a później moje dodatkowe oświetlenie nurkowało w wodzie.
Jedynie jakaś taśma dwustronna piankowa trzyma się porządnie.
Jakiś noname z marketu.
Albo kropelka, której nie testowałem

Co do ilości światła to niestety nie do mnie pytanie.
Nie wiem czy nie warto zainteresować się różnymi barwami tych modułów.
Spotkałem się z opisami typu 10 modułów w tym 5zimna biel i 5 ciepła biel.
A nawet łączenie diod o różnych kolorach czyli dodanie czerwonego i niebieskiego, ale to pytanie także do znawców.
Krakers5
Posty: 10
Rejestracja: 05 lut 2018 20:40

Post autor: Krakers5 »

Ten trzeci moduł przymocowany jest w taki sposób

https://ibb.co/jjEWbH

A to cała pokrywa

https://ibb.co/fqWNix
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

ja bym odciął ten ostatni moduł i zaczął podłączać do drugiego modułu kolejne a ten trzeci dał jako ostatni bo ma tylko z jednej strony kable.

I chyba bym mniej więcej starał się tak mocować kolejne moduły aby doświetlić całe akwarium, np tak
Obrazek
Krakers5
Posty: 10
Rejestracja: 05 lut 2018 20:40

Post autor: Krakers5 »

Ok, zobaczę co uda mi się z tym zrobić. Bardzo Ci dziękuję za pomoc! :)
ODPOWIEDZ