Rośliny w moich akwariach.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Rośliny w moich akwariach.

Post autor: edinio47 »

Zacznę od pokazania 2 gatunków zwartek.
Zwartka pontederolistna (Cryptocoryne pontederiifolia)-ta oznaczona pęsetą


Obrazek[/img][/url]
Obrazek
Bardzo do niej podobna jest zwartka Moehlmana (Cryptocoryne moehlmannii ) jednak ma ona zawsze zielona spodnią strone liscia w przeciwieństwie do C.pontederifolia
Zwartka pontederolistna jest ostatnio często mylnie nazywana i oferowana jako zwartka sercolistna (C. cordata). Mam dwie odmiany tej zwartki tu pokażę zwartke Blassa (Cryptocoryne cordata var. blassi).
Obrazek
Spodnia strona liścia:
Obrazek
Obie razem dla porównania:
Obrazek

Moja kranówka ma zazwyczaj pH 7,2 GH 7 i KH 4.
W tym zbiorniku mam obecnie pH 7, GH 14 i KH 2, przy czym podniosłem specjalnie GH. Swiecę 12-14 godz. na dobę , świeciłem świetlówkami T8 Pila 765 i Osram 865 razem 40W, od 3 tyg. mam t5 2x 24W Aqua nova chyba ok. 7000K i Sylwania Grolux.
Podłoże stanowi gruboziarnisty piasek z warstewką ziemi na spodzie o miąższości maksymalnie 5cm.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Przeglądając album natrafiłem na fotkę kwitnącej zwartki Blasssa- (C.cordata var. blassi) z przed roku:
Obrazek

Dzisiaj wyrwałem zwartkę spiralną (C.spiralis).
Obrazek

Ta zwartka rośnie u mnie dobrze zarówno w wodzie lekko kwaśnej jak i lekko zasadowej ale w podłożu z dodatkiem ziemi. Jej liście osiągają prawie 40cm długości.
Jej liście mogą tak się wybarwiać:

Obrazek
Dla porównania: numery 1-3 to C.spiralis, nr 4 zwartka balansa (Cryptocoryne crispatula var. balansae):

Obrazek
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Warunki panujące w moich zbiornikach okazały się dla zwartki żółtej(C.lutea) na tyle dobre, że tam gdzie ją posadziłem stała się gatunkiem dominującym. Zdjęcie ze zbiornika opanowanego w ok.90% przez ten gatunek, pęsetą zaznaczona charakterystyczna zazwyczaj dwubarwna spodnia strona liścia tej zwartki:
Obrazek

W jej sąsiedztwie bardzo dobrze się też czuje zwartka falista(C. undulata):
Obrazek
Obrazek
Spodnia strona liścia:
Obrazek
Dla porównania : zwartka żółta- nr 1 i 2, zwartka falista-nr 3, zwartka Becketta-nr 4:
Obrazek
Te zwartki zazwyczaj dorastają u mnie w okolice 30 cm wysokości , nigdy nie chorowały na chorobę zwartek, są bezproblemowymi roślinami.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trochę popolemizuję. Trzymam zwartkę Wendtii 'green w różnych akwariach i w różnych warunkach. Przy okazji zrobię zdjęcia i je zamieszczę: nie uwierzysz, że to jest jedna i ta sama roślina, tak bardzo potrafi różnić się pokrojem. Biorę zwartkę posiadającą ciemne, szerokie i pięknie żyłkowane liście, przesadzam ją do drugiego zbiornika - po wymianie liści wyrastają liście jasne, długie i bez żyłek. Raz jest niska i rozłożysta, raz wyciągnięta ku powierzchni wody...

Czy więc na pewno przedstawione przez Ciebie kryptokoryny to osobne gatunki? Czy może raczej po prostu mają różny pokrój w zależności od warunków?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Według obowiązujących zasad o pokrewieństwie decyduje genotyp. Więc fakt, że rośliny wyglądają podobnie wcale nie świadczy o tym, że są przedstawicielami tego samego gatunku.

W Polsce badania genetyczne zwartek były prowadzone przez profesora Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Tadeusza Pezemysława Trzmiela. Powstał przy tej okazji skrypt na potrzeby studentów.

Bara, może poczytaj o zwartkach w wolnej chwili. Dosadź też kilka gatunków zwartek.
Prowadzenie obserwacji 1 gatunku to moim zdaniem o wiele za mało by wyciągać jakiekolwiek wiążące wnioski dotyczące rodzaju Cryptocoryne.


BARA pisze: Czy więc na pewno przedstawione przez Ciebie kryptokoryny to osobne gatunki? Czy może raczej po prostu mają różny pokrój w zależności od warunków?
Sprawdź dla pewności. :D
Wystarczy mieć do dyspozycji kilkanaście zbiorników, trochę kontaktów z hodowcami (nie tylko z Polski), trochę kasy , na obserwacje jakieś kilkanaście lat , może Tobie się uda szybciej i dużo cierpliwości. Zapomniałem o dobrej literaturze fachowej a to wg mnie podstawa.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, nie podważam Twojej wiedzy i doświadczenia, ale przy okazji zrobię zdjęcia z moich obserwacji i je przedstawię na Akwaforum.
Genotypu posiadanych roślin ani Ty ani ja samodzielnie nie sprawdzimy, niestety.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ