[126L] Dżungla / Sandy Beach.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Powiem Ci, że przymykając oko na problemy, które opisujesz to całkiem ładne się to akwarium robi.
Może faktycznie przystopuj trochę z rewolucjami w akwarium i trochę je poobserwuj, wysypy glonów w świeżych zbiornikach to nie jest jakiś ewenement :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Raori kiedys sporo szukalem na temat tego "prawdziwego" zbrojnika niebieskiego (L183). I tutaj na forum ktos mi podpowiedzial kilka drobiazgow wskazujacych na L183. Po pierwsze maja one od 8 do 9 miekkich promieni na pletwie grzbietowej. Inne zbrojniki z tej rodziny tylko 7. No i ta biel na obrzezach pletw u innych dosc szybko zanika. Wiec jak bialy detal zaczyna sie hmm rozmazywac to wiadomo, nie L183. Innych wskazowek nie pamietam. Musialbym przeszukac posty archwalne.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Michalino. Dziękuję. Rozwiązuję po prostu dużo problemów na raz. Uczę się CO2 i obsługi urządzeń. Uczę się roślin i co one potrafią, tym razem mam gatunki takie jak mi się podobają oprócz kołtuna rogatka. Akwarium nie ma być ładne, ma być użyteczne dla mieszkańców, estetyka jest brana pod uwagę, ale w korelacji z funkcjonalnością (chociaż oparte jest podobnie jak akwarium z paletkami Neuro na dominancie "po skosie", u mnie to raczej słabszy akcent będzie). Zaplanowałem je tak, że istnieje kilka wnętrz, po to, żeby ryby się zamieniały, one tak robią przy licznej obsadzie. Zwalniają jedną lokalizację i idą do następnej, a ich miejsce zajmują inni mieszkańcy. W tym celu będę pracował dalej z roślinami, ale w następnym stadium. Akwarium przeszło aplikację "No planar". Obecnie jest w stadium czyszczenia z glonów co wiąże się z podmianami wody i odsysaniem gloniej waty itp. Potrwa to z tydzień, lub do skutku.

Pshemko Brasil, tak czytałem o tym i liczę bardziej na zwyczajnego, bo ma zbieżne optimum z moim zbiornikiem...

Przedstawiam Wam Ogonka:
Obrazek

położyłem go tutaj :mrgreen: albo ją...
Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dzisiaj po powrocie do domu wstrząs.
Moje rybiaste są chore.
Szybka podmiana 10L na wodę odstaną dwa dni.
Może to i ospa. Najmniejszy kirysek 1,5cm wciąż żywy, więc możne nie.

Obrazek

Największy problem mam z glonami oraz podmianami wody.
Co do glonów podawałem Carbo na noc i na następny dzień jakoś było w miarę. Wczoraj odstąpiłem, przyrost był znaczny.
Mam wrażenie, ze roagtek pogarsza sprawę, zatrzymuje kłęby gloniej waty.
Sam jest kłąb. Czyszczenie go jest jak odkurzanie puchowego dywanu z długim włosiem. Nieskuteczne.

Co do podmian. Różnica w pH wody podmienianej jest spora. W akwarium 6,8 w kranie 7,7. Wlewam powoli na korzeń, tak że woda tworzy grzybek...
Zastanawiam się nad podpięciem deszczowni do lejka i podawanie świeżej wody w ten sposób.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2018 0:05 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Ja podaje carbo co rano i poki co (odpukac) jakos glony sa opanowane.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dużo się pozmieniało.
10 dni mordęgi.
Załoga wykruszona.
Już chyba nie Dark Matter.

Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Co ty dorobiłeś się korników? Gdzie korzeń wcięło? Mi się tam chyba bardziej teraz podoba, tylko brakuje jakiejś gałęzi/korzenia :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Akwarium jest w kompletnym proszku, trwa leczenie obsady. Korzeń powodował drastyczne pogorszenie warunków wody. Obecnie przebywa na balkonie. Zastanowię się co z nim zrobić. Nowy korzeń wejdzie niedługo.

Nie chcę teraz grzebać w akwarium, ale wyleci Carymbosa i część Microsorium - te chaszcze po prawej i prawdopodobnie Crypotocoryna Spiralis. Myślę, że do wakacji doprowadzę zbiornik do stanu w jakim bym chciał go widzieć, albo przynajmniej naprowadzę na właściwy tor. Może. Dalej nie znam roślin i nie wiem jak się zachowują, więc będę część z nich wymieniał.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Microcosium wywal jak ci nie pasuje a zajmuje miejsce. Carymbose przytnij i zostaw tam, Crypotocoryna Spiralis przesadź żeby uzupełniała jej dół i wyrastała sobie radośnie w toń. Dorzuć do tego coś niskiego robiącego ładną kępkę, może jakąś czerwonawą kryptorynę. na koniec opleć wszystko Hydrocotyle i masz świętny róg akwarium :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Grzesi3k będę zmieniał i to nie raz, do skutku.

To fotka kontrolna przed podmianą wody dzisiaj i zmianą dekoracji. Wejdzie układ korzeni mangrowca, łatwo demontowany do czyszczenia. Fotka jest zrobiona kilka minut po podaniu karmy, więc na powierzchni pływają jeszcze płatki.

Obrazek

Weronika (Ampularia) leży tak od 2 dni. Ma migrenę od chemii. Dzisiaj podmiana 40l wody i wchodzi CO2. Dlaczego 40? to prawie pół "aktywnej toni" w zbiorniku (45 jest połowa, ale nie mam baniaka do odstania i wtedy filtr musi chlupać przez pół dnia zanim się odstoi trochę kranówa, która ostatnio śmierdzi chlorem). Mam grube dno w zakresie 7-15 cm. Widoczna poprawa stanu zbiornika gołym okiem. J4nk0 (Tomek) widział na żywo, może potwierdzić.

Mark_farina Pogestemon Erectus zaczyna ciągnąć ładnie do góry, zostało 5 roślinek po nasadzeniu około 25 sztuk. Pogestemon Helferis już się rozprzestrzenia na boki ma nowe "gwiazdki" trochę w glonach, ale cóż począć. Jestem fachmen w tym zakresie.

Po części w związku ze zmianą świecenia trochę ucierpiał Aponogeton. Przez dwa dni świeciła tylko jedna lampa. Część odrostów zmarniała. Idą nowe, ale nie wiem czy też nie padną przy ponownym zmianie odczynu wody.

I po podmianie 16:30:

Obrazek

CO2 uruchomione. Wprowadziłem kokosa. Nie pasuje mi on żywcem. Korzeń jakiś też nie teges. Przy następnej podmianie będzie pewnie korekta.

Edit:
Obrazek

Wstawiłem korzeń nr 2 i tak musiałem poprawić chlupiący filtr.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Świniowie się wszędy kłębują...

Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Piekne masz te kiryski spizowe.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

W końcu można jakąś fotkę zrobić. Coś widać. Kondycja akwarium pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Zobacz tutaj kiryski mają zmatowioną skórę. Tak bywa od stresu, ale jak nie przejdzie to znaczy że muszę dalej je leczyć.

Po ustabilizowaniu zbiornika będę chciał wprowadzić krewetki Red Cherry i chyba Borelki.

Ktoś coś o krewetkach z doświadczenia może powiedzieć?

Szkoda, że to akwarium jest takie małe. Ale cóż nie można mieć wszystkiego.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

do twoich parametrów to tylko red cherry i to nie zdziw się jak co jakiś czas ci padnie krewecia,one nie lubią nawozów itp.mam w obydwu akwariach redki i co jakiś czas padają pojedyńcze sztuki cholera wie od czego
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Bardzo fajna ta wataha kirysków :brawo Chciałbym się dorobić takiej z moich Schwartzi.
ODPOWIEDZ