[128] 80x40x40 BW - pytanie o obsadę.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Gotter
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2018 12:44

[128] 80x40x40 BW - pytanie o obsadę.

Post autor: Gotter »

Jestem na wczesnym etapie zakładania akwarium, ale już teraz chciałbym mieć zaplanowaną całą obsadę zbiornika i potrzebuję opinii. Akwarium jak w temacie, 128l, klasyczne czarne wody, dno piach + liście/gałązki.

Planowana obsada to

Rośliny:
-Limnobium laevigatum

Zwierzęta:
-Paracheirodon axelrodi
-Otocinclus sp.
-Hemigrammus Bleheri
-Copella arnoldi (zastanawiam się)
-Carnegiella strigata
-Nannostomus marginatus

I zastanawiam się czy w ogóle jest sens coś jeszcze wrzucać do takiego szkła? Nie mam żadnego sensownego pomysłu, nie chcę żadnej pielęgniczki ponieważ nie chcę dopuścić do rozmnażania. Chciałbym jednak mieć jakiś akcent w postaci ciekawej ryby, spełniającej założenia akwarium. Zaznaczam jednak iż jest to akwarium testowe, za jakiś czas (mam nadzieje że ok 3 lat) mam nadzieję postawić około 1000-1300 l czarnych wód, w tamtym wydaniu już biotopowo. Na tym zbiorniku którym stawiam teraz chciałbym jednak nabrać doświadczenia w akwarystyce tego typu. Ostatnie lata w mojej karierze to akwarystyka morska, więc wiedzę o prowadzeniu baniaka mam już jakąś więc rybki proponowane mogą być trudniejsze w utrzymaniu.

Przeniosłem temat i poprawiłem tytuł.
MOD krzych_100
Testowe: 128 l Czarne wody
Docelowe: 1000 l+ Czarne wody
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sporo drobnicy będzie się mieszać i jakiejś dennej rybki nie chcesz?
Gotter
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2018 12:44

Post autor: Gotter »

Prawda i prawda. Odnośnie drobnicy to faktycznie trzeba będzie przyglądać w trakcie kompletowania obsady czy już nie jest za pstrokato i zrezygnować z czegoś. Ale zobaczę jak będzie to jeszcze wyglądało w słabo oświetlonym zbiorniku, a chce oświetlić minimalnie, będzie mam nadzieje dość ciemno. A na dno wejdzie jakiś Corydoras, może panda, może znajdę coś właściwszego...
Testowe: 128 l Czarne wody
Docelowe: 1000 l+ Czarne wody
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Gotter pisze: czy już nie jest za pstrokato i zrezygnować z czegoś.
Za pstrokato.
2-3 gatunki zwierząt, nabierzesz trochę doświadczenia i sam zobaczysz, jak wygląda dobieranie gatunków. Jeśli mają to być czarne wody, to - jak napisałeś, jeden gatunek rośliny pływającej wystarczy.
Rozumiem, że wodę demineralizowaną masz?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Gotter
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2018 12:44

Post autor: Gotter »

krzych_100 pisze:
Gotter pisze: czy już nie jest za pstrokato i zrezygnować z czegoś.
Za pstrokato.
2-3 gatunki zwierząt, nabierzesz trochę doświadczenia i sam zobaczysz, jak wygląda dobieranie gatunków. Jeśli mają to być czarne wody, to - jak napisałeś, jeden gatunek rośliny pływającej wystarczy.
Rozumiem, że wodę demineralizowaną masz?
Wodę mam z filtra osmotycznego. A doświadczenia tez troszkę mam, bawię się w akwarystykę 20 lat i prowadziłem przez ten czas ze 10 zbiorników od 60 do 800l, więc raczej nie mam problemów z doborem samym w sobie. Pytam raczej o gatunek akcentujący zbiornik. W tym wykonaniu to będą moje 3 bodaj czarne wody w karierze ;)Np normalnie wpuściłbym tu powiedzmy parkę Apistogramma trifasciata, ale jak wspominałem wcześniej nie chcę narybku. Rozumiem też jednak że to nie będzie proste, bo zbiornik malutki, każdej średniej już rybie będzie ciasno... A co do pstrokacizny, to jakoś tak szczególnie mi ona nie przeszkadza. Zebrałem już troszkę materiałów z tematu i wiele zdjęć oraz filmów wskazuje na dość dużą różnorodność kąsaczowatych. Ja natomiast w akwarystyce lubię iść w kierunku naturalnych (na ile to możliwe i zasadne oczywiście) aranżacji. A mówiąc naturalnych mam na myśli dość wiernie odwzorowujących rzeczywistość.
Testowe: 128 l Czarne wody
Docelowe: 1000 l+ Czarne wody
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No widzisz, tak przeczytałem, że pomyślałem o początkach akwarystyki :)
Gotter pisze:Apistogramma trifasciata,
O takim gatunku myślałem.
A. trifsciata oraz większe stado bystrzyków amandy/karlików (Hyphessobrycon amandae) - raczej bezproblemowe towarzystwo.
A do oświetlenia BW polecam punktowe LED-y o różnych barwach białych (np. w spotach z soczewkami, dają taki ładny klimat zbiornika).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Gotter
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2018 12:44

Post autor: Gotter »

krzych_100 pisze: A do oświetlenia BW polecam punktowe LED-y o różnych barwach białych (np. w spotach z soczewkami, dają taki ładny klimat zbiornika).
Dokładnie, chcę dać ledy, ale myślę mieć jak najmniej punktów świetlnych.
Chciałbym symulować skupionym punktem (świetlnym) słońce padające pod pewnym kątem do wody (+/- 30-45 stopni). Barwa ciepła biała. Mam nadzieję że uda się wyciągnąć "bliki" z takiego światełka, nie chcę jednak by były one zbyt ostre... Natomiast mógłbyś wyjaśnić mi cóż to są te spoty z soczewkami? Jakoś czuje że czegoś takiego właśnie szukam, ale nie potrafiłem tego profesjonalnie nazwać, za link byłbym bardzo wdzięczny.
Testowe: 128 l Czarne wody
Docelowe: 1000 l+ Czarne wody
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Proszę, coś takiego wychodzi:
viewtopic.php?t=20186
Spoty kosztowały około 10zł na znanym portalu aukcyjnym :) Diody pozamieniałem, ponieważ najczęściej w takich spotach są diody COB - taka struktura z kilkoma diodami, a mnie zależało na sterowaniu jasnością świecenia, więc dałem power led.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ