Modyfikacja filtra.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Amator2k18
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2018 15:11
Lokalizacja: Śląsk

Modyfikacja filtra.

Post autor: Amator2k18 »

Witam. Mam akwarium 54l i postanowiłem mieć w nim lepszą filtrację. Mam 2 filtry Tyrbo 500 i Asap 300 od aquaela. Asap jako mechanik a turbo jako biolog. Postanowiłem zmodyfikować trochę Turbo i oto mój pomysł
Obrazek
Tak wygląda "oryginał" czyli gąbka na dole i pojemnik cały w ceramice

Obrazek
A oto mój pomysł
Nr 1- brak gąbki, sam plastik
Nr 2- gąbka
Nr 3- wata
Nr 4- zeolit
Nr 5- ceramika ( nie wiem czy dać całą czy może ją trochę pokruszyć
Myślę że dla bezpieczeństwa można dać odrobinę waty na samą górę pojemnika by zeolit lub ceramika nie wpadła do pompy.
Filtr ma przepływ 500l/h

Co o tym myślicie? Może się to udać i wyjdzie na lepsze czy lepiej to zostawić? Od razu mówię że dodatkowy powód do zmiany to problem z czyszczeniem, ponieważ za każdym razem jak wyciągam filtr, większość syfu idzie do wody z powodu gąbki na zewnątrz.
Pozdrawiam
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Cześć
Również jestem posiasaczem Aquael Turbo500, skusiło mnie połączenie gąbki i pojemnika na dowolnie wybraną ceramikę. Po ok. 2 miesiącach użytkowania odkryłem jego wady - niezbyt gęsta gąbka przepuszczająca drobne zanieczyszczenia a już z pewnością nie wyłapująca wszystkiego i generalnie jej mała objętość jak na rekomendowany dla tego filtra litraż (u mnie 130 l). Z kolei zaletą filtra jest możliwość jego rozbudowy i z tej akurat skorzystałem. Zakupiłem na allegro za bodajże 20 PLN dodatkowy pojemnik, który zapełniłem po połowie granulowanym węglem aktywnym oraz watą akwarystyczną (pojemnik dolny, między gąbką a pojemnikiem z ceramiką). U mnie wysokość akwarium to 45 cm i pasuje idealnie, niemniej u Ciebie taka opcja może trochę wystawać - od spodu gąbki do najwyższej przyssawki jest 32 cm, z tym, że wylot filtra jest na 26,5 cm licząc od dołu więc na upartego.....

Jeśli rozbudowa jednak nie wchodzi w grę w Twoim wypadku to zaproponowałbym Tobie pewne zmiany w ciekawej koncepcji:

gąbki bym jednak nie wywalał z dołu - jest jej i tak mało a jest siedliskiem wielu pożytecznych mikrobów. Za to waty (koniecznie akwarystycznej, bawełniana choć lepsza do filtracji zredukuje Ci przepływ prawie do zera - sprawdzone) spróbowałbym napchać do plastikowego trzpienia - tak mała ilość powinna wystarczyć. Następnie w pojemniku umieściłbym zeolit i przysypał go ceramiką (koniecznie w tej kolejności). Rozdrabnianie wg. mnie nie ma sensu - i tak masz dużą powierzchnię przepływu przez pory i nie ryzykujesz dostania się drobinek do wirnika. W razie jakby podciągało co mniejsze kawałki zeolitu to cały wkład pojemnika możesz zapakować do rajstopy lub nylonowej siateczki.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no i zaciekawił mnie ten temat gdyż sam posiadam ten filtr a którego jeszcze do tej pory nie używałem.też posiadam akwarium 54l jak autor i zastanawiam się czy go wkładać z deszczownicą do zbiornika
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Co o tym myślicie?
Ja bym nie ruszał, akurat tu fabryczne rozwiązanie jest dość dobre.
Możesz dać drobniejsza gąbkę i/lub zmniejszyć przepływ o połowę.
Od razu mówię że dodatkowy powód (...)
Użyj woreczka foliowego, takiego grubszego np. na mrożonki. Gąbkę pod wodą wkładasz do woreczka i wyjmujesz z akwarium nic nie brudząc
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Modyfikacja filtra.

Post autor: Trex »

Amator2k18 pisze:Witam. Mam akwarium 54l i postanowiłem mieć w nim lepszą filtrację. Mam 2 filtry Tyrbo 500 i Asap 300 od aquaela.
Mam takie akwarium jak ty i filtr Turbo 500, jak ty zmieściłeś te 3 filtry w tym akwarium, możesz dać zdjęcie? Z Turbo 500 miałem te same problemy co ty, tzn. syf przy wyciąganiu do czyszczenia. Zdecydowałem się na mały kubełek zewnętrzny i jak na razie jestem zadowolony.
Jeżeli już się upierasz przy swoim, to co do tego rysunku, nie musisz dawać tej rurki bez gąbki, tylko w zestawie powinna być taka plastikowa zaślepka do zatkania pojemnika z biologią, wtedy filtr robi się krótszy o długość gąbki i masz większe pole manewru.
Wojtek711
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2018 16:40
Lokalizacja: Szczecin

RE

Post autor: Wojtek711 »

Mam takie samo akwa, za to co teraz opiszę "superakwaryści" mnie ukrzyżują...... obsada: ......ze 30 gupików, ze 30 helenek i sam nie wiem już ile red cherry...... woda kryształ a wszystko na zewnętrznym filtrze kaskadowym za około 50 zł. z Aqua Novy....... nie chodzi o firme tylko o typ filtra, po pierwsze, filtruje elegancko, po drugie, podnosze klapke, wyjmuje wkłady, myję i wkładam spowrotem bez zabawy w grzebaniem w akwa, po trzecie, co bym nie robił z filtrem to nigdy bród nie pozostaje w akwa i po czwarte, jak dla mnie najważniejsze, dobrze natlenia wodę i jedyne co jest wewnątrz akwa to rurka zasysająca a nie cały filtr. Pozdro ze Szczecina
ODPOWIEDZ