kiedy odlowic

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
lysyqaz
Posty: 24
Rejestracja: 25 lut 2018 10:36

kiedy odlowic

Post autor: lysyqaz »

mam pytanie kiedy odlowic ta samicze to juz 3 miot i za nigdy nie moge trafic zeby ja odlowic
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Znaczy którą?
Obrazek
[126L] Dżungla
lysyqaz
Posty: 24
Rejestracja: 25 lut 2018 10:36

Post autor: lysyqaz »

nie moge dodac zdj bo jest za duze .. moze jakos wysle w prywatnej wiadomosci czy jak to zdj doddac?


https://www.fotosik.pl/zdjecie/76567e4a85a16f23


Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ładne rybki. Na mieczykach to się nie znam, więc pewnie ktoś inny Ci pomoże.
Może zechcesz napisać coś o swoim zbiorniku i o tym gdzie ma być odłowiona samiczka?
Ostatnio zmieniony 25 lut 2018 12:16 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
lysyqaz
Posty: 24
Rejestracja: 25 lut 2018 10:36

Post autor: lysyqaz »

przelowie ja do kotnika w glowny zbiorniku dlatego nie chce jej meczyc zdj glownego podesle w nastepnym tygodniu bo wlasnie remont idzie i jest balagan ;]

a jak chcesz to mozesz mi pomoc do do oswietlenia jakie zalozyc do pokrywy 2x i akwa 150 l wyskosc 50


nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jakie masz rozmiary akwarium i jaka masz pokrywę?
Obrazek
[126L] Dżungla
lysyqaz
Posty: 24
Rejestracja: 25 lut 2018 10:36

Post autor: lysyqaz »

80x50x35 pokrywan normalna czarna plastikowa 2 swietlowki po 18
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ok, tutaj masz fragment artykułu z naszego forum pod tytułem sprzęt w akwarium:
...
Oświetlenie

Do rozwoju roślin jak i do podkreślenia kolorów ryb będzie nam potrzebne oświetlenie. Jest to następny niezbędny sprzęt do akwarium. Dla mniej wymagających roślin wystarczy 0,3W/L wody w akwarium. Do hodowli gatunków bardziej wymagających odpowiednią ilością będzie 0,5W/L wody w akwarium. Dla przykładu. Do akwarium o pojemności około 100l zakupimy oświetlenie o mocy około 50W.

W akwarystyce stosuje się różne rodzaje lamp:
- żarówki: charakteryzują się niską ceną, lecz wydzielają dużo ciepła i są mało wydajne;
- świetlówki (T5 i T8) : mają większą wydajność, wydzielają mniej ciepła, najczęściej stosowane; świetlówki T8 są technologicznie gorsze od T5 - szybciej się nagrzewają, potrzebują dławików, są dłuższe oraz grubsze;
- lampy HQL (rtęciowe): korzystanie z tych lamp umożliwia pozostawienie akwarium odkrytego, emitują intensywne światło potrzebne do akwariów wyższych niż 50 cm;
- lampy HQI (metalhalogenowe): stosuje się głównie w akwariach morskich, ewentualnie w olbrzymich słodkowodnych lub typowo roślinnych

Najczęściej stosuje się świetlówki (T5 i T8). Jednym z parametrów świetlówek jest temperatura barwowa wyrażana w stopniach Kelvina (K).

Temperatura barwowa jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła, np.:
2800 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
4000 K - barwa biała
5000 K - barwa chłodnobiała
5500 K - barwa dzienna
Oświetlenie o temperaturze barwowej 4000 K imituje w akwarium światło naturalne. Do ogólnych zastosowań możemy użyć świetlówek o temperaturze barwowej 4000 - 6500 K. Z kolei do akwariów roślinnych używa się źródeł światła o temperaturze z zakresu 6000 - 10000 K.

Innym parametrem charakteryzującym świetlówki jest współczynnik oddawania kolorów Ra. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego). Określa jak wiernie postrzegamy barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddane (Wikipedia). Generalnie świetlówki przeznaczone do akwarium powinny mieć conajmniej 80 Ra.

Oświetlenie mocujemy do wcześniej zakupionej przez nas pokrywy akwarium. Do najbardziej znanych firm produkujących świetlówki akwarystyczne zalicza się Hagen, Sylvania, Philips, Arcadia. Każda firma posiada w asortymencie różne rodzaje świetlówek i stosując określone ich kombinacje uzyskujemy światło odpowiednie dla naszego akwarium.

Aby zapewnić rybom warunki w miarę zbliżone do naturalnych, należy oświetlać zbiornik przez około dwanaście godzin (tyle czasu trwa tropikalny dzień). Do regulacji czasu oświetlania można wykorzystać programowalny elektroniczny wyłącznik czasowy - jest to rozwiązanie bardzo pożądane. W przypadku gdy mamy możliwość sterowania kilkoma lampami, dobrze jest zasymulować wschód i zachód słońca tzn. rano włączyć połowę światła, po około jednej godzinie pozostałą część, wieczorem analogicznie wyłączać stopniowo. Takie działanie nie powoduje oślepienia ryb nagłym włączeniem światła i jest wskazane szczególnie dla zbiorników stojących poza źródłem światła dziennego (w ciemnościach nie rozjaśnionych początkiem dnia).
...
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zobacz sobie moje najprostsze rozwiązanie dołożenia świetlówki

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=22210

w tej chwili mam założony zestaw t5 zamiast tej dodatkowej t8.
t8 jest od 14 do 25w a t5 24w.
musisz sobie przeliczyć ilość watów światła na litry wody żeby ci wyszło około 0.5w/l bez dozowania CO2,chyba ze dozujesz to możesz się pokusić o większe oświetlenie
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat mam zamknąć czy przesunąć do działu Sprzęt? Bo ta dyskusja miała być o rozmnażaniu, a nie o oświetleniu.

Kolego, zadałeś pytanie o tego nieszczęsnego mieczyka w dwóch tematach...

Proszę zakładaj tematy o odpowiedniej tematyce w odpowiednich działach.

Kolego, dubel Twojego tematu usunęłam. Powstrzymaj sie proszę od nieprzemyślanych uwag.
Poniżej treść moje postu z poprzedniego Twojego tematu


Jak masz dobrze założone akwarium, zgodnie z wymaganiami mieczyków, więc jest duże i ma sporo roślin (czemu na zdjęciu ich nie widać?), to nic nie rób. Odławianie samicy tylko ją stresuje.

Mieczyki mnożą się same, nie potrzebują pomocy. Tak jak inne żyworódki.

Przypominam, że dla mieczyków 120l to minimum. Dużo roślin i miejsc schronienia to podstawa. Mam wrażenie, że Twoje akwarium nie spełnia wymagań na trzymanie tych ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Zablokowany