Problem z roślinami w świeżym zbiorniku

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Problem z roślinami w świeżym zbiorniku

Post autor: PinkiBrodacz »

Witam.
Akwarium 240l zalane 1 lutego, 6 posadzone rośliny, już po 2 podmianach. Rośliny zaczęły gnić i pojawił się na nich brązowy nalot, glony. Proszę o identyfikację problemu i pomoc jak z tym walczyć.
Podłoże czarny piach bazaltowy, pod korzenie kulki gliniano torfowe z firmy Filtus. Oświetlenie 2x30 ok 10 godzin dziennie.
https://zapodaj.net/77a0bcbdd27f6.jpg.html

https://zapodaj.net/d85d967a79727.jpg.html


https://zapodaj.net/5cc8d2e464cfd.jpg.html

https://zapodaj.net/c7dd9f88816a9.jpg.html

https://zapodaj.net/314ad3b573190.jpg.html
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No że nowo posadzone rośliny na początku trochę podupadają to normalne tak wygląda aklimatyzacja do nowych warunków .Jeśli zapewniłeś swoim roślinom odpowiednie warunki to po tym początkowym okresie powinny zacząć rosnąć ,czasem zmienią nieco swój wygląd i barwę .Zdarza się też że część nie rośnie i trzeba się z tym pogodzić zastępując je innymi .


Czy przed posadzeniem swoich roślinek sprawdzałeś ich wymagania świetlne zapotrzebowanie na CO2
Rośliny z sklepu czy od innych akwarystów
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Rośliny są że sklepu. Wszystkie miały etykietę "easy".
Nie sprawdzałem wymagań ale sądzę że w przypadku moich roślin np. Moczarki kanadyjskiej nie są one zbyt duże. To że nie wszystkie się przyjmą i podupadaja wiem ale wydaje mi się, że te brązowe plamki, osad to nic dobrego i nic co powinno wystąpić
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Akwarium jest świeże, więc różne dziwne rzeczy tam się wydarzą.
Nie przejmuj się tym, tylko cierpliwie obserwuj akwarium i nie wykonuj nagłych zmian (lub kilku na raz).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz bardzo mało oświetlenia jak na takie akwarium. Tylko 2x30W? Czyli tylko 60W na 240l. Powinieneś mieć przynajmniej dwa razy tyle, żeby współczynnik światła oscylował około 0,5W na litr.

Pomyśl nad dołożeniem oświetlenia.

Jaka jest teraz zastosowana barwa światła?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No cóż kolega nie pytając kupił zapewne jakiegoś gotowca zakładam że wromaka lub coś podobnego z najgorszym możliwym oświetleniem jakie można było trafić .Rozumiem że było tanio i gotowy zestaw więc siup i mam .Teraz kolego powoli powoli zaczniesz odkrywać co tak naprawdę kupiłeś na początek już wiesz że oświetlenie tego szkła szału nie robi i trzeba by je było wzmocnić lub zająć się tylko najmniej wymagającymi roślinami czyli anubiasy mchy mikrozoria itp na szczęście z tych gatunków też można stworzyć ładną aranżację
Gdybyś jednak chciał osiągnąć te wspomniane 0,5 W/l to rozejrzyj się za świetlówkami t5 stosownej długości .Na portalu aukcyjnym są gotowe zestawy do modernizacji pokrywy i jeśli faktycznie za pokrywę masz tam tę czarną wydmuszkę wromaka to nawet do niej da się taki zestaw zamontować .
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Patrzac na zdjecia roslin mozna zasugerowac dolozenie swiatla, bo 60W to stanowczo za malo oraz pozostawienie roslin w spokoju, niech sobie przejda ''aklimatyzacje'' zostanie z nich to co najlepsze, aby potem odbic i rosnac na nowo w nowych warunkach. Nie powinno sie nic nawozic ani ingerowac, odcinanie zgnitych koncowek, lisci jest jak najbardziej okej aby ograniczyc poziom fosforanow i DOC w wodzie co sprzyja polawieniu sie glona w wielu przypadkach.

Jesli sa juz kulki w substracie i nie ma jalowego podloza, to doloz prosze swiatla, a sytuacja powinna sie poprawic. Powodzenia!
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

BARA pisze:
Pomyśl nad dołożeniem oświetlenia.

Jaka jest teraz zastosowana barwa światła?
Modernizacja pokrywy jest konieczna czy wystarczy wymiana obecnych świetlówek na inne?

Sprawdzałem w opisie aukcji i jedyne co jest napisane to oświetlenie 2x30 więc dokładnie nie wiem. Tak na oko dają białą
andypl33 pisze:No cóż kolega nie pytając kupił zapewne jakiegoś gotowca zakładam że wromaka lub coś podobnego z najgorszym możliwym oświetleniem jakie można było trafić .Rozumiem że było tanio i gotowy zestaw więc siup i mam .Teraz kolego powoli powoli zaczniesz odkrywać co tak naprawdę kupiłeś na początek już wiesz że oświetlenie tego szkła szału nie robi i trzeba by je było wzmocnić lub zająć się tylko najmniej wymagającymi roślinami czyli anubiasy mchy mikrozoria itp na szczęście z tych gatunków też można stworzyć ładną aranżację
Gdybyś jednak chciał osiągnąć te wspomniane 0,5 W/l to rozejrzyj się za świetlówkami t5 stosownej długości .Na portalu aukcyjnym są gotowe zestawy do modernizacji pokrywy i jeśli faktycznie za pokrywę masz tam tę czarną wydmuszkę wromaka to nawet do niej da się taki zestaw zamontować .
Zgadza się Panie kolego kupiłem gotowy zestaw ponieważ bylo to opłacalne dla samego szkła i szafki. Miałem jednak świadomość, że sprzęt który niby dostaje "gratis" będzie tym z najniższej półki. Pokrywa o ile się nie mylę jest firmy Wiwal. Na mocno wymagajacych roślinach mi nie zależy dlatego wszystkie kupione były z etykietą easy. Ważne żeby było zielono :) Okazuje się jednak, że nawet przy takich oświetlenie słabo daje radę.
Dzięki za pomoc.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Innych świetlówek w te oprawy nie wsadzisz moc proporcjonalna do długości jak juz to dołożyć t5 39w
sparco
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2018 20:30

Post autor: sparco »

Akurat światło w tak świeżym zbiorniku ma drugorzędne znaczenie. Twoje rośliny głodują a zbiornik jest zbyt świeży. Jak dobrze rozumiem to w 5 dni zrobiłeś 2 podmiany, taki zbiornik powinien postać bez podmian co najmniej 2-3 tygodnie podając w tym czasie bakterie aż cała biologia zastartuje. Brązowy nalot to zapewne okrzemki które zawsze pojawiają się w świeżych zbiornikach i same znikają po jakimś czasie. Sam miałem 240l i 60w światła i można w nim bez problemu hodować proste rośliny. Najpierw parametry a na końcu światło :) Jeżeli zależy ci na roślinach możesz też podawać potas na starcie. Przedawkowanie go jest praktycznie niemożliwe a roślinom na początek na pewno się przyda. Najważniejsza jest cierpliwość :) Mierzyłeś parametry?
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Podmiany było robione co tydzień. Pisząc ten post akwarium miało już 2 tyg. Parametry mierzylem 2 dni temu, brakowało potasu i od razu dolalem. Zobaczymy co dalej
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

[quote="PinkiBrodacz"

Modernizacja pokrywy jest konieczna czy wystarczy wymiana obecnych świetlówek na inne?

[/quote]

Nie wymienisz świetlówek na inne, bo ich moc jest zależna od długości. Po prostu nie zmieścisz większych. Czeka Cię modernizacja pokrywy.
I nie zgadzam się, że w świeżym zbiorniku światło nie jest istotne. Zawsze jest istotne, po to podstawa prawidłowej fotosyntezy roślin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ