Mieczyk ma biały nalot

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Magnus
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2018 15:15

Mieczyk ma biały nalot

Post autor: Magnus »

Witam

Od jakichś dwóch tygodniu coś się dzieje z moim mieczykiem. Na jego grzbiecie pojawiła się już dosyć spora plama białego nalotu (dla mnie trochę to wygląda, jakby gubił łuski). Teraz kolejna z rybek dostała coś podobnego na "czole". Co powinienem zrobić z tymi rybkami? Muszę je odłowić czy próbować je leczyć we wspólnym zbiorniku?

To moja pierwsza choroba w karierze, akwarium mam już dobry rok czasu i nigdy nie miałem z tym problemów. Wydaje mi się, że ryby z jednego ze sklepów coś mi przyniosły, bo po ich kupieniu (4 sztuki, dostałem od siostrzeńca...) szybko padły, a ze sobą kilka innych. To było ponad miesiąc temu.

Akwarium 200l, obecnie 2 brzanki, 2 rekinki, 2 kiryski, 2 molinezje, 2 danio, 2 glonojady, 2 tetry, 5 gupików, mieczyk i dwie kolorowe, których nie umiem zidentyfikować. Każdy odradzał połączenie brzanek z gupikami, u mnie nie miały ze sobą żadnych problemów. Co prawda teraz bym tego nie zrobił ale to były błędy początkującego, który dał się oszukać w zoologicznym. Akwarium zaczynałem od molinezji (dostałem 12 sztuk), brzanek (kupione 3), tetr (również 3) i kiryska (1 samotnik początkowo).

Od razu mówię, że proszę o pomoc z chorobą, a nie krytykę obsady. Nie mam zamiaru wyrzucać żadnej z rybek, w ostateczności odłowię tylko te, które wydają się chore.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj informacje zgodnie z Regulaminem Działu Obsady.

Chodzi mi głównie o parametry wody - jeżeli je znasz - lub przynajmniej podaj jaka jest jej temperatura.

Jaka jest filtracja?
Jakie podmiany wody?

Proszę o więcej informacji.

Biały nalot to najprawdopodobniej pleśniawka, czyli w akwarium jest za zimno - tak podejrzewam - i są słabe parametry wody (zbyt rzadkie podmiany?).

Możesz zastosować akryflawinę (Helatosan) lub po prostu CFM. Ale najpierw zrób przynajmniej jedną dużą podmianę (45% wody) z odmuleniem dna.

Oczywiście obsada do redukcji i wymiany.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Magnus
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2018 15:15

Post autor: Magnus »

Niestety dokładnych parametrów nie znam. Możesz mieć rację, bo mieczyk "siedzi" ciągle przy grzałce. Temperatura wody to 25-25,5 stopnia. Zwiększyłem ją teraz do 27.

Filtr JBL E900
Co dwa tygodnie 1/4 zbiornika, czasami sporadycznie czyszczenie dna ssakiem.

Po powrocie zacznę od sugerowanej przez Ciebie wymiany wody - oj będzie dużo roboty. :shock: Później zerknę na ten Helatosan i CFM, a jak możesz to byś mi napisał przy okazji co to jest i jak działa.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

a jakbyś spróbował w solance kąpiel zrobić tylko solą niejodowaną.podobno pomaga na plesniawkę
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kąpiel w solance nie usunie grzybów z akwarium.

Healtosan czyli akryflawina jest tak jak CFM (na bazie zieleni malachitowej) dobrym odkażaczem i dosyć skutecznie działa w walce z grzybicami.

Podmień wodę, dobrze że podniosłeś temperaturę. Zastosuj któryś z tych preparatów, ale nie jednocześnie.

Radzę zacząć od CFM i poprowadzić kilkudniową kurację przy przyciemniony świetle lub stosuj preparat na noc, kiedy światło jest zgaszone.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Magnus
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2018 15:15

Post autor: Magnus »

Okej. W sobotę będę w domu, kupię ten CFM i będę robił nocną kurację. Dzięki za pomoc Basiu.

https://www.krakvet.pl/tropical-cmf-uni ... XSEALw_wcB

Coś takiego (pierwszy link z Google)?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dopiero w sobotę? Ten preparat powinien być dostępny we wszystkich sklepach akwarystycznych.

Tak, to o mi chodziło...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ