Roślinniak 54l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jessiol
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2017 12:51
Lokalizacja: Pila

Roślinniak 54l

Post autor: Jessiol »

Witam, jestem nowy na forum. W akwarystyc ok roku.

Pierwsze akwa to kostka 30cm, postanowiłem zrobić drugie akwa, oczywiście że szkła opti.
Stawiam na roslinnosc , wiec czy do 60x30x30 lampa
AQUAEL LEDDY Slim PLANT 10W BELKA LED wystarczy ? ;)
Na razie jestem w fazie czytania o roslinkach typu trawnik i juz wiem ze Glossostigma na pewno bedzie w nowym zbiorniku :)
Co gorsze wyczytałem ze wymaga dużo światła , wiec pytanie czy 10W na 54 l wystarczy ?

Z góry dzięki za pomoc i proszę o wyrozumiałość , ponieważ jestem początkującym roslino-akwarysta ;P

Pozdrawiam :)
;))))
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

glosia wymaga dozowania CO2 i silnego oświetlenia.nie pomogę ci w ledach gdyż ich nie używam i przelicznik jest inny niż w przypadku świetlówek.minimum 0.5w/l a dla bardziej wymagających roślinek od 0.7 w zwyż i dozowanie CO2

Jest bardzo światłolubna rośliną i nie wolno jej zacieniać. Wrażliwa jest na pokrywanie się mułem, dlatego należy unikać uprawy jej z rybami przekopującymi dno, gdyż mogą wykopywać delikatne roślinki. Młode zasadzone roślinki mogą nawet naruszyć glonojady żerujące na dnie. Rozmnażanie poprzez oddzielenie płożących się pędów. W dobrych warunkach szybko się rozrasta tworząc zielony dywanik, ale do tego niezbędne jest dozowanie dwutlenku węgla. Najważniejsze – to obfite nasycenia wody w CO2. Krewetki Amano czują się dobrze w tym stężeniu CO2 przez wiele tygodni. Wysoki poziom CO2 sprzyja dobrej fotosyntezie – wzbogaca wodę w tlen, co jest bardzo dobre dla wszystkich żywych organizmów w akwarium. Wysokie stężenie CO2 jest szczególnie ważne przy wysokim natężeniu oświetlenia. Brak CO2 przy silnym świetle powoduje że roślina rośnie powoli, a liście są pokryte glonami. Przy wysokich stężeniach CO2 i intensywnym oświetleniu liście wytwarzają pęcherzyki tlenu. Brak światła to jeden z głównych powodów, dla nieudanej uprawy tej rośliny w akwariach. Przy braku światła poziome i płożące się łodygi mogą być pionowe, podnosząc liście 5-10 cm nad podłoże. W optymalnych warunkach, od sadzonek z pełzających pędów wyrastają nowe listki i odrosty i tworzy w akwarium piękny zielony dywan. Minimalna moc świetlówek – 1 W na 1 litr objętości zbiornika. Jeśli chodzi o skład światła, to jest taka sama jak dla innych roślin: Nie należy używać lamp o temperaturze barwowej niższej od 5400K . Wysokie rośliny nie powinny przesłaniać Glossostigmy. Do optymalnego wzrostu potrzebna jest woda dość miękkie dH 2-13 °, lekko kwaśne pH 5-6,8 (do7,5) i temperaturze 22-26 ° C
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Jessiol
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2017 12:51
Lokalizacja: Pila

Post autor: Jessiol »

Czyli odpada ;/

A jakieś inne rośliny trawnikowe, nie aż tak wymagające ?;)
;))))
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wpisz sobie w google rośliny akwariowe i wyskoczą ci strony z roślinami,opisami,trudnością uprawy i planem sadzenia.ja u siebie cały czas mam problem z trawniczkiem.oświetlenie mam świetlówki 39w w tej chwili i elocharis ps mini też słabo rośnie.nie dozuję CO2 tylko easycarbo i nawóz micro
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Na roślinniak o 3 takie belki.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dlatego ja nie wiem jak na ledach idą rośliny ale Raori widziałeś jak idą u mnie na świetlówkach.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Jessiol
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2017 12:51
Lokalizacja: Pila

Post autor: Jessiol »

lysy68 właśnie chciałem napisać ze przed chwila wyczytwlem ze prosty
W utrzymaniu jest eleocharis parvula :mrgreen: , mam praktycznie jeszczę czas więc dużo lektor przed mną hehe;)
;))))
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no dokładnie,jedyna roślina,która słabo ciągnie mimo że pod korzonki dałem kapsułki planta gainer caps :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

lysy68 pisze:Nie pomogę ci w ledach gdyż ich nie używam i przelicznik jest inny niż w przypadku świetlówek
Gdzieś wyczytałem, że 10W z LED-ów to odpowiednik 24W ze świetlówek (LED 5050 i 5630). Ja u siebie do obliczeń zaniżyłem proporcje (10W LED = 20W w świetlówkach). Tyle teorii. W praktyce dobrze by było policzyć ilość lumenów (minimum to 20-25Lum na litr dla najprostszych i najmniej wymagających roślin).
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

W praktyce lumenów nie policzysz bo nie bardzo jest jak .

Podstawowa jednak sprawą jest bezsens operowania lumenami w akwarystyce zwaszcza rośłinnej .
Przecież lumen jako jednostka natężenia światła jest ściśle skorelowany z czułośćią ludzkiego oka .
Czułość roślin jest niemal odwrotna od czułości ludzkiego oka natomiast z wymaganiami naszego wzroku zbierzne są wymagania np krasnorostów .

Przykłąd :
LED 1W całkowity max strumień 110lm
LED 1W FS c. strumień świetlny 38lm
zagadka:
przy którym świetle lepiej sie rozwinie roślinka ?

pozostaje jednak operowanie ułomnym wskaźnikiem W/l który dla prostych układów led-owych proponuje przyjąć 0,6-0,7 mocy świetlówek t5
Jessiol
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2017 12:51
Lokalizacja: Pila

Post autor: Jessiol »

38lm?

EDIT:

Jak juz piszemy o roslinach może spytam się co to za roslina ??
Roślinka na kamieniach ( duże ciemniejsze liscie)

Coś z anubiasow?


https://goo.gl/images/8ijhcA


Edytuj proszę swoje posty, jak coś szybko dopisujesz.
MOD krzych_100
;))))
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

najprawdopodobniej to anubiasy
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
kacper240
Posty: 86
Rejestracja: 08 sty 2016 15:11

Post autor: kacper240 »

Jessiol pisze:QUAEL LEDDY Slim PLANT 10W BELKA LED wystarczy ?
Nie wystarczy. Najlepiej kupić jedną belkę 20 W lub dwie takie jak zaproponowałeś. Ja w 30 l baniaczku, a netto niecałe 25 l mam jedną Slim PLANT 10W, wychodzi w okolicy 35 lm/l i w zupełności starcza na rośliny wymagające ale u ciebie będą potrzebne dwie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ