Ramirezy - wykluwanie się młodych z ikry

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Ramirezy - wykluwanie się młodych z ikry

Post autor: pamparampam »

Udało mi się uchwycić ten niepowtarzalny moment. Widziałem, że moje Ramirezy złożyły swoją pierwszą ikrę i skwapliwie pilnowały gniazda. Ikry niestety ubywało a po 3 dniach nie było jej już w miejscu złożenia. Tym niemniej para dalej pilnowała terenu, tyle że o kilka centymetrów obok, na płaskim szczycie korzenia. Przyjrzałem się dokładnie, wykorzytałem opcję "optic zoom w kamerze" i oto co zobaczyłem:
https://www.youtube.com/watch?v=ZwPysHLQEpc[/url]
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Gratulacje!
Podeślij fotki za parę dni.
Ortodoksyjny akwarysta
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

niestety nie ma już czego fotografować - rodzice nie dali rady upilnować małych i coś je zjadło w przeciągu 10 min..

Niemniej jednak zaobserwowałem inne ciekawe zachowania. Otóż poruszające się jajeczka, z których wystawały już płetwy ogonowe, zmieniały położenie trzykrotnie. Mogłem się zorientować jedynie po tym, że Ramirezy pilnowały nowego miejsca, ostatnio w niecce korzenia na "górnym" piętrze.

To ich pierwsze tarło ale na kolejne przygotowuję już zbiornik tarliskowy.
majangorz
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018 9:35
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: majangorz »

Ramirezy składają ikrę na gładkiej powierzchni (kamień korzeń) po wykluciu się larw (około 52 godziny ) przenoszą je do wcześniej wykopanego dołka :)
Niekiedy potrzeba kilka tareł aby rodzice utrzymali potomstwo.
Jak wykluły cie się larwy, musisz mieć dobre parametry wody bo to podstawa przy rozmnażaniu tych pielęgnic.

Po nieudanym tarle samiec może być agresywny w stosunku do samicy , która nie jest niekiedy gotowa do ponownego tarła.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Dzięki, dobrze wiedzieć, nie byłem świadomy zaplanowanej zmiany gniazda. Ryby wahlują właśnie nowozłożoną ikrę, mam nadzieję że nabrały nieco doświadczenia. I tym razem są w akwarium tarliskowym w otoczeniu jedynie otosków, które zdają się całkowicie ignorować.
ODPOWIEDZ