Bakterie itp.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
neq
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2018 18:30
Lokalizacja: Warszawa

Bakterie itp.

Post autor: neq »

Witam!
Mam pytanie. Czy konieczne jest dodawanie jakiś bakterii czy innych wynalazków do akwarium? Ostatnio kupiłem podłoże dla roślin i nie wiem jak to jest z tym bo nigdy nie miałem podłoża dla roślin tylko kamienie. Dodam, że nigdy do wody nie dolewałem. Podobno ryby wpuszcza się po tygodniu. Według mnie to bez sensu. Ja wpuszczałem ryby po 5-6 godz. i było wszystko dobrze.
Czy dobrze robię i jak z tymi bakteriami itp.

Z góry dziękuję.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bakterii nie trzeba dodawać, bo nie wiadomo czy akurat te kupione będą żyć w Twoim zbiorniku, one same się namnożą i dodawanie na chybił/chybił jest niepotrzebne. Co do wpuszczania ryb do świeżego akwarium-robi się to po cyklu azotowym, czyli najwczęśniej po dwóch tygodniach, wcześniej sprawdzając poziom NO2 [musi być niewykrywalne] i przy wykrywalnym NO3. Wpuszczając ryby wcześniej ryzykujesz ich zatrucie własnymi wydalinami, bo właśnie bakterie, których nie ma w świeżym zbiorniku są odpowiedzialne za rozkładanie NO2 na bezpieczniejsze NO3. DODAWANIE BAKTERII ZE SKLEPU NIE PRZYSPIESZA DOJRZEWANIA AKWARIUM, przecież jak je dodasz a nie pasuja im warunki to po krótkim czasie wszystkie mogą zginąć, tak samo nie mają czym się pożywiać od razu, dlatego też samoistne i powolne namnażanie ich gwarantuje dobry start zbiornika.
ODPOWIEDZ