Bakterie Stability

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kod102
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2018 7:17

Bakterie Stability

Post autor: kod102 »

Witam. Ostatnio zakupiłem bakterie STABILITY przez internet i niestety z racji na pogodę przyszedł pojemnik zamarznięty. Zanim napiszę do gościa o zwrot kasy, chciałem się dowiedzieć czy po odtajeniu pojemnika coś z tego będzie czy poprostu do kosza ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Do kosza, ale tak naprawdę prawdopodobnie nic nie straciłeś [poza kasą]... bakterie samoistnie namnażają się w akwarium i dodawanie kupnych nie działa tak jak myślisz. Jeśli masz świeży zbiornik to w nim nie ma pożywki dla nich [większość po prostu padnie], tak samo nikt nie jest w stanie przewidzieć czy akurat te, które kupiłeś przystosują się do warunków w Twoim akwa.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Najlepsze bakterie to te, ktore powstana samoistnie w twoim zbiorniku po przejsciu pelnego cyklu azotowego.
kod102
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2018 7:17

Post autor: kod102 »

Tak, wszystko rozumiem ale dodaje te bakterie po każdej podmianie wody w ilości 7 ml. Dzięki za pomoc będę się szarpał o kasę z gościem. Pozdrawiam.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Znakomita większość bakterii jest nieczuła na obiżenie temperatury - doskonale ulegają przechowywaniu , Sporo nawet w ciekłym azocie . To co niszczy bakterie to zbyt wysoka temperatura.
Zauważcie proszę że wymrożenie nie jest sposobem na odkażanie natomiast gorąca kapiel , owszem .

pogląd kolegi MarJan jest dyskusyjny i od wielu lat trwają podobne dyskusje w różnych kręgach akwarystów na całym świecie. Są prezentowane nawet w internecie wyniki badań naukowych któe wydają sie daleko odbiegać od naszych subiektywnych odczuć (np. dr. Hovanek) .

Inna sprawa czy w dojrzałym zbiorniku należy stosować bakterie do podmian? moim zdaniem nie ma takiej potrzeby i tu zgadzam sie z przedmówcą
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

akurat większość bakterii spokojnie znosi mrożenie, nawet w -195 C (ciekły azot). Sam w ten sposób przechowuję bakterie w laboratorium. Różnica pomiędzy bakteriami a komórkami zwierzęcymi jest taka, iż bakterie posiadają ścianę komórkową, która chroni je przed kryształami wody powstającymi przy zamarzaniu. Oczywiście prawidłowa i optymalna krioprezerwacja bakterii wymaga pewnych zabiegów (np. dodatek 50% glicerolu lub 10% DMSO) ale pamiętaj, że w dojrzałej kulturze bakteryjnej masz ich nawet 10 do potęgi 9 w 1 mm3. Coś z tej liczby przeżyje zamarzanie :) [/list]
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

goldi_ w tym wątku wskazywałem na źródła, o których pewnie mówisz.
viewtopic.php?p=206963#206963

Tutaj jednak się powtarza bezrefleksyjnie, że startery to jedynie nic nie warte buteleczki z płynem, co nie jest takie oczywiste, szczególnie jak się z głębi temat.

Pozdrawiam.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dla mnie to jest strata pieniędzy nie dlatego, że to nie działa... może i działa, ale za "może" wydawać pieniądze, kiedy wiadomym jest, że i tak samoistnie wytworzy się to środowisko odpowiednie to po co płacić? Wiadomym też jest, że firmy zrobią wszystko, aby zapewnić o możliwości pójścia na skróty przy opłaceniu sumki, wybór autora to wcale tani specyfik.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

No i tutaj z kolegą sie nie zgodzę .
Po kilku (jak zwykle burzliwych) dyskusjach postanowiłem wykonać eksperyment polegający na równoczesnym starcie zbiorników róznymi metodami . Uzyłem 6 baniaków o identycznej budowie z identycznym wyposażeniem .
Oczywiście w zadnym przypadku nie uzyskałem kilkudniowego cyklu (raczej oczywiste) ale za przyśpieszenie rzędu 10 dni czasami warto zapłacić (moim zdaniem )
kod102
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2018 7:17

Post autor: kod102 »

Dziękuję wszystkim za pomoc. Gościu wysłał mi drugie opakowanie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ