Rybi armagedon - pomocy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
balonik99
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2018 20:20

Rybi armagedon - pomocy

Post autor: balonik99 »

Bardzo proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia co się dzieje mimo, że przeczesałam już chyba pół internetu w poszukiwaniu odpowiedzi.
Historia akwarium jest taka:
W grudniu kupiłam swoje pierwsze akwarium od kolesia, któremu się ono znudziło. Miał je przez półtora roku, twierdził, że wszystkie rybki są zdrowe. Pod koniec grudnia zaczęły się problemy. Najpierw jedna samiczka gupika pływała wykrzywiona w literę C przez tydzień po powierzchni. Myślałam, że przekarmiłam albo coś, ale nie przeszło jej więc musiałam zabić. Potem druga samiczka zaczęła się chować po akwarium z opadniętym ogonem, aż zdechła (styczeń). Następnie po jakichś dwóch tygodniach znalazłam trzecią gupiczkę martwą bez żadnych wcześniejszych oznak choroby (być może nie zauważyłam, bo się nie znałam). Stwierdziłam, że to pewnie ze starości bo gupiki żyją 2 lata i miałoby to sens. Dokupiłam więc jedną gupiczkę i samca czarnej molinezji, który okazał się być dość agresywny. Tydzień później bez żadnych, ale to żadnych objawów zdechł mi samczyk złotej molinezji. Stwierdziłam - zawał serca, moja wina, wpuściłam dwóch samców do jednego akwarium, błąd początkującego. Tydzień później okociła mi się złota molinezja, narybek zatrzymałam. Tydzień temu okociła mi się czarna molinezja i tego samego dnia zdechł samczyk gupika, stwierdziłam, że może ze starości. Były z nim wcześniej problemy takie, że miał bardzo nadętą klatkę piersiową. Dałam mu więc zielony groszek. Przed śmiercią mu to zeszło więc myślałam, że jest na dobrej drodze do wyzdrowienia aż tu nagle padł. Do tej pory myślałam, że może nie jest aż tak źle. Aż do ostatniego tygodnia. Moja nowa gupiczka wygląda bardzo źle. Ma zaczerwienione skrzela (wymieniałam 20% wody w sobotę, 20% w środę i 20% wczoraj bo myślałam, że to może coś z wodą nie tak) chowa się po kątach, ociera o przedmioty i wydala biało przeźroczyste ciągnące się odchody. 3 dni temu urodziła, ale wszystkie małe zostały od razu zjedzone. Wczoraj zauważyłam, że moje dwie platki pływają ogonem do góry z czego jedna ma się dużo gorzej. Wynosi ją na powierzchnię, ma kręgosłup lekko wykrzywiony w literę C i także wydala białe odchody. Poza tym, złota molinezja też chowa się po kątach i jest dość niemrawa, sporadycznie ociera się o przedmioty. Na dzień dzisiejszy tylko czarne molinezje wydają się być szczęśliwe. Żadna rybka nie ma białych plam, porwanych płetw, śladów pleśni. Jak daję im pokarm to wszystkie jedzą chętnie prócz gupiczki.

Akwarium (zestaw firmy Marina):
-54 litry
-grzałka 25W firmy Marina
-filtr wewnętrzny: gąbka + węgiel także firmy Marina
-pokrywa
-lampa - nie wiem jaka - świeci codziennie od 9 do 18
-podłoże substrat + żwir
-ozdoby to korzeń i kamień

Obsada w 54 litrach:
- 2 krewetki amano
- 1 samiczka gupika
- 2 samiczki platki
- 2 czarne molinezje
- 1 samiczka złotej molinezji
- 1 kirysek
- 2 samiczki zbrojnika
- ok 1cm narybek złotej molinezji
- Dużo roślin i mchu

Karmienie:
Dwa razy dziennie w niewielkich ilościach (1 szczypta) głównie suchym pokarmem (różnym).
W soboty wrzucam 1 tabletkę Tetra dla ryb dennych.
2 razy dałam też larwy komara z FreshDelicia od Tetry (nie lubią za bardzo) i przedwczoraj dałam im dafnię. Wczoraj miały całkowitą głodówkę.

Parametry wody w tym momencie:
(mierzone testem paskowym firmy JBL)
-temp: 27'C
-NO3 - między 10 a 25
-NO2 - 0
-GH - >14'd
-KH - 6'd
-pH - między 7.6 a 8
Podmiana wody w każdą sobotę - 10 litrów.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Witaj
1. taka obsada w tak małym zbiorniku własciwie musi doprowadzić d katastrofy. Gupiki mają tendencje do opisanych deformacji przy zatruciach amonowych co w zestawieniu z obsadą ma sens
2. białe ciagnące odchody to domyślnie objawy pasożytówi/lub przekarmienia
3. zupełnie nie wiarygodne dla mnie są podane przez Ciebie wyniki badań wody - przy tej obsadzie w tym zbiorniku powinna być gnojówka i taka zapewne jest
Paski wszelkie to pseudo testy i więcej zamieszania robią niż wyjasniają
4. filtracja jest dobra dla bojownika - zamiast tego węgla lepiej zastosować np lawę wulkaniczną

słówem : wszystko źle
trudno mi cos sensownego doradzić bo większośc obsady do wymiany (molinezjie mieczyki zbrojnik!)
balonik99
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2018 20:20

Post autor: balonik99 »

Hmm... szkoda.
1. Ja obsady nie wybierałam. Na początku dwie dokupiłam rybki gdy mi inne zdechły - mój błąd. Czy w Twoim poście "taka obsada" oznacza, że za dużo czy nieodpowiednie rybki?
2. Jeśli to przekarmienie to ograniczę jedzenie, ale jeśli pasożyty to czy to znaczy, że wszystkie rybki są zakażone i teraz każda będzie zdychać dopóki nie wyleczę akwarium? Jak je wyleczyć?
3. Podałam co mi wyszło. Dlaczego uważasz, że jest gnojówka? Wymieniam wodę co tydzień 20%, a oprócz tego całe akwarium jest pokryte mchem (korzeń, kamień, tylna ściana ze specjalną wkładką). Do tego mam 8 różnych rodzajów roślin. Woda jest zawsze klarowna i nie mam problemów z glonami. Tak czy siak, kupię inne testy więc. Czy możesz proszę doradzić na co konkretnie? NO2, NO3 to na pewno, ale co jeszcze?
4. Czyli, że jak? Musi być filtr zewnętrzny?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Myślę, że za często karmisz ryby i że mogą mieć nicienie, ja na przykład daję raz dziennie i zróżnicowanie- głównie mrożonki, suchy rzadko.
Do oddania wszystkie molinezje i zbrojniki- mają za mało miejsca, kirysek to stadna rybka, najmniej 4-5szt. powinno być, inni uznają że i to za mało, dodatkowo kiryski wymagają piasku jako podłoża...a w ogóle wodę masz taką na żyworódki właśnie- platki, gupiki.
Testy najważniejsze według mnie to NO2 i NH3, może rzeczywiście filtr nie wyrabia i masz amoniak w wodzie, zamiast węgla ceramika dla bakterii, niestety "Marina" mi niewiele mówi...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Podobnie jak koledze wyżej "filtr marina" nic mi nie mówi ale podstawową wadą filtrów wewnętrznych jest mało miejsca na wkłady biologiczne i dość słabo sie spisują w tej roli. Ja proponuję jak wkład lawę wulkaniczną a kolega ceramikę - mimo róznicy zdania w tym względzie wspólnym mianownikiem jest konieczność usprawnienia filtracji biologicznej .
Molinezje i zbrojniki to są super syfiarze i w zestawieniu z taka filtracją (zaledwie sie domyślał że na granicy) podejrzewam że poziom np azotanów jest jednak na wyższym poziomie.

54litry to napradę mały zbiorniczek i naprawe obsadę trzeba dobierać z zastosowaniem wielu obostrzeń ograniczając sie do ryb zwykle małych i mało wymagających .

Dodatkowo (niejako w uzupełnieniu) ryby trzeba dobierać aby miały wspólnie odpowiadające parametry a tutaj masz molinezję która lubi wodę twardą i zasadową a nawet lekko słoną ze zbrojnikiem który potrzebuje wody miekkiej i kwaśnej podobnie z kiryskami .

Co do testów :
niekoniecznie musisz kupować pH i GH ale warto poznać jakie masz wartości . Wystarczy jednorazowo to sprawdzić lub nawet ze strony wodociągów . pewnie będzie lekko zasadowa i w miarę twarda .

Zła sławą cieszą sie testy zooleka na NO3 i zaprzestałem ich używania i chociaż są doniesienia o polepszeniu ich dokładności ja jednak ich nie polecam - sam używam kropelkowych JBL-a
balonik99
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2018 20:20

Post autor: balonik99 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Tak, o kirysku to już czytałam, że stadna ryba i woli piasek ale jak już jest to nie chcę zabijać, a dokupić kolejnych 4 nie chciałam bo wiem, że ryb jest dużo.
Zbrojnika i czarną molinezję już raz próbowałam oddać po znajomych albo na ebay'u ale nikt się nie zgłosił. Będę dalej próbować oddać wszystkie. Poza tym, jestem przekonana, że chłopakowi dobrano obsadę w zoologicznym :/
Co do filtra (Marina Jet80) to skoro wspomniałeś to potrafię sobie wyobrazić, że nie wyrabia - jest mały, był w zestawie. Akwarium kupione w Niemczech, Marina sprzedawana jest chyba tylko tutaj. Kupię nowy.
Filtr wygląda dokładnie tak samo jak ten tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=TdZpYwX2CLo

Co do nicieni to jak się ich pozbyć? Czy wszystkie ryby są zarażone? Nie oddam przecież komuś chorych rybek :cry: Poza tym od dzisiaj przechodzą na dietę.
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

PÓki ryby są jeszcze małe, to jest najmniejszy problem z tą obsadą, to akwarium może się zrobić za małe za rok jak ryby podrosną. Dodaj ogłoszenia na portalach, że oddasz za darmo i na pewno ktoś się zgłosi prędzej czy później.

swoją drogą taka dygresja... np molinezja, to jak większość żyworódek i innych popularnych ryb od wielu pokoleń jest przystosowana do polskiej kranówki, a nie do wody zasadowej lekko słonawej, taką wodę mają w naturalnym środowisku a od dziesiątek lat są hodowane w europie... wszyscy w kółko tłuką tą samą wersję o tych rybach, tak samo molinezja gupik mieczyk czy kirysek będą żyły w tej samej wodzie, polskiej kranówce tylko odpowiednio biologicznie przygotowanej.

A woda powinna być poprostu dojrzała i pewnie tu masz problem, kup testy kropelkowe NO2 i NO3 i sprawdź wyniki, poza tym z Twojego opisu wynika, że ryby są chore i mają pasożyty, dawaj znać jak z tą wodą i będziemy starali się pomóc.
balonik99 pisze:Filtr wygląda dokładnie tak samo jak ten tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=TdZpYwX2CLo
Po samej wielkości wkładu widać, że ten filtr to malizna, kup najlepiej kaskadowy, bardzo dobre są kaskady aquaela.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie leczyłem ryb z pasożytów, natomiast znalazłem lek, który prawdopodobnie bym użył, może znajdziesz lepszy, bo tego nie tolerują krewetki.
Sera med Professional Nematol, ze względu na bardzo dobre opinie, które znalazłem, zoolek ma tańszy Capiforte, poczytaj i porównaj.



I nie zgodzę się, że wszystkie ryby można pakować do kranówki, czy to żyworódki czy ryby wód miękkich...wszystkie pożyją, pewnie, tylko jak? Mamy pewność, że im nie szkodzimy? Jeżeli zbliżymy parametry najbliżej naturalnych to istnieje większe prawdopodobieństwo, że warunki będą odpowiedniejsze hm?
Ja tam "swoim pupilom" chcę w miarę możliwości i finansów zapewnić jak najlepsze. Po co atlasy ryb i dobieranie obsad, skoro wszystkie z kranówki się wyhodowały...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

balonik99 pisze:Co do nicieni to jak się ich pozbyć? Czy wszystkie ryby są zarażone?
Capisol, Capiforte i Capicaps - każdy z nich jest na bazie innego preparatu. Nie uzyskałem odpowiedzi z Zooleku na bazie jakiego konkretnie.
Od weterynarza dowiedziałem się, że na odrobaczenie stosuje się levamisol (levamisole), praziquantel, trichlorofon i fenbendazol. Podobnie można wyczytać na innych stronach o tematyce akwarystycznej. Składy preparatów już nie są podawane przez producenta, więc należy doczytać w internecie, co zawiera dany specyfik.

Ale aby zacząć podawać lek, należy najpierw poobserwować ryby, a dokładniej jakie odchody wydalają, czy przyjmują pokarm itp.
Jeśli zachodzi konieczność podania specyfiku, należy być pewnym, na co i jaki specyfik podać, a to jest już bardzo trudne (dosyć trudno jest zdiagnozować chorobę u ryb).
balonik99 pisze: Ma zaczerwienione skrzela (wymieniałam 20% wody w sobotę, 20% w środę i 20% wczoraj bo myślałam, że to może coś z wodą nie tak) chowa się po kątach, ociera o przedmioty i wydala biało przeźroczyste ciągnące się odchody
To mogą być objawy występowania nicieni. Podaj lek np. Capisol w pokarmie mrożonym i obserwuj odchody, po 7 dniach podaj ponownie (w przypadku nicieni dawkę powtarza się, bo specyfik nie niszczy jaj i trzeba poczekać aby następne "pokolenie" się wykluło). Np. rozmroź część pokarmu i dodaj specyfik, poczekaj z 15 minut i podaj pokarm rybom.
Można podać specyfik do akwarium wg zaleceń producenta, ale należy liczyć się z wpływem na biologię w akwarium.

Też zatknąłem się z nicieniami, choć tak do końca nie mam pewności, czy to nicienie (mam mikroskop, ale nie badałem odchodów). Jedynym widocznym objawem były właśnie ciągnące się białe nitkowate odchody.
No i tak po podaniu Capisolu widać zmiany, odchody stały się bardziej zwięzłe, ciemne i kruche. W moim przypadku pomaga Capisol, Pokarmu z Capiforte jakoś nie chciały jeść:)

Sądząc z Twojego opisu mam jednak wrażenie, że nicienie to nie wszystko. Ryby wyginające się to też częsty problem i niekoniecznie może być związany z nicieniami, a z chowem wsobnym.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

MarJan pisze: nie zgodzę się, że wszystkie ryby można pakować do kranówki, czy to żyworódki czy ryby wód miękkich...wszystkie pożyją, pewnie, tylko jak? Mamy pewność, że im nie szkodzimy? Jeżeli zbliżymy parametry najbliżej naturalnych to istnieje większe prawdopodobieństwo, że warunki będą odpowiedniejsze hm?
Oczywiście, zawsze naszym pupilkom chcemy zapewnić jak najlepsze warunki, ja też tak robię, chodziło mi to to, że to są w zasadzie głupoty że żyworódki bardziej zasadolubnej nie można trzymać z rybami bardziej kwasolubnymi, i jedne i drugie spokojnie będą żyły w polskiej kranówce bez zmian parametrów, i mówię o rybach wytrzymałych a nie o paletkach, ale wybaczcie mój offtop.

Trzeba się skupić na problemach koleżanki :P
balonik99
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2018 20:20

Post autor: balonik99 »

Naprawdę dzięki chłopaki! Jesteście super!

Co do filtra to ani kaskady ani zewnętrznego nie mogę kupić bo musiałabym zdemontować pokrywę albo ją ciąć czego wolałabym uniknąć. Kupiłam więc
filtr wewnętrzny Aquael Turbo 500 bo ma i gąbkę i ceramikę. Poza tym ma też dobre recenzje.

Co do testów to myślę nad Sera NO2 i NH3, w sumie to 23 euro. Mogą być?
krzych_100 pisze: Capisol, Capiforte i Capicaps - każdy z nich jest na bazie innego preparatu. Nie uzyskałem odpowiedzi z Zooleku na bazie jakiego konkretnie.
Od weterynarza dowiedziałem się, że na odrobaczenie stosuje się levamisol (levamisole), praziquantel, trichlorofon i fenbendazol.
Dzięki wielkie! Poczytam na ten temat więcej.
krzych_100 pisze: Ale aby zacząć podawać lek, należy najpierw poobserwować ryby, a dokładniej jakie odchody wydalają, czy przyjmują pokarm itp.
Jeśli zachodzi konieczność podania specyfiku, należy być pewnym, na co i jaki specyfik podać, a to jest już bardzo trudne (dosyć trudno jest zdiagnozować chorobę u ryb).
Będę obserwować, czytać, a następnie podejmę leczenie. Zobaczymy jak sytuacja się wyklaruje po głodówce i dodaniu nowego filtra (czytałam, że należy przez dwa tygodnie trzymać oba w akwarium, żeby bakterie się rozwinęły).

PS Doceniam polemikę nad doborem obstawy do parametrów wody.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

balonik99 pisze:Co do testów to myślę nad Sera NO2 i NH3, w sumie to 23 euro. Mogą być?
Popytaj w zoologicznym, czy zmierzą wodę z akwarium, na początek powinno wystarczyć
Jeśli nie mieszkasz w Polsce to celuj w lekarstwo Sery (MarJan tutaj podawał nazwę), to naprawdę niezłe specyfiki, ale upewnij się najpierw, co rybom dolega.
balonik99 pisze:(czytałam, że należy przez dwa tygodnie trzymać oba w akwarium, żeby bakterie się rozwinęły).
Tak, potrzymaj razem dwa filtry nawet do miesiąca.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
balonik99
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2018 20:20

Post autor: balonik99 »

--------Krótki update.---------
Jak pewnie można było się domyślać gupik zdechł. Przeprowadziłam sekcję zwłok by sprawdzić czy to nicienie i szczerze powiedziawszy nie znalazłam niczego niepokojącego.
Co do nowego filtra to uważam, że jest super. W porównaniu do starego to niebo a ziemia.
Reszta ryb wygląda w porządku choć platki dalej pływają ogonem do góry od czasu do czasu. W szczególności w nocy chowają się w kątach i zastygają w pozycji wertykalnej. Jeszcze nie ogarnęłam dlaczego.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Śpią.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

balonik99 pisze:W szczególności w nocy chowają się w kątach i zastygają w pozycji wertykalnej. Jeszcze nie ogarnęłam dlaczego.
hehe, ryba też człowiek, spać musi :mrgreen:
ODPOWIEDZ