Początkujacy - Akwarium + osprzęt - coś zmienić?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

lysy68 pisze:"MarJan ja czytając twoje posty to tak się zastanawiam czy ty tego swojego akwarium to budżetowo nie prowadzisz po taniości :)
ja i tak swojego zdania nie zmienię co do ledów(zabaweczek)- preferuję zwykłe świetlówki
Oczywiście, że staram się pakować pieniądze w taki sposób, aby nie płacić dwa razy, lubię kupować coś ze "średniej/wyższej półki" i mieć przy tym pewność, że będzie to na lata i oszczędne, jestem za biedny, żeby kupować "buble" i płacić kilka razy za to samo :wink:
Moje akwarium nie było robione "po kosztach", wydałem o wiele więcej niż bym rzeczywiście mógł "zaoszczędzić", można było kupić używane szkło, tańszą grzałkę, tańsze filtry, oświetlenie itd., ale wtedy w krótkim czasie wydawałbym znowu pieniądze na to samo...znam wartość pieniądza i mnie nie stać na wywalanie na tańsze "chińczyki" [nie ujmując im- wszystko dziś tam sie produkuje- to skrót myślowy] czy przeciekające używki w krótkim czasie...czy to coś złego?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:..czy to coś złego?
wręcz przeciwnie :)

Ale ja np lubię wydawać pieniądze na hobby (pewnie nie tylko ja)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

MarJan pisze:
lysy68 pisze:"MarJan ja czytając twoje posty to tak się zastanawiam czy ty tego swojego akwarium to budżetowo nie prowadzisz po taniości :)
ja i tak swojego zdania nie zmienię co do ledów(zabaweczek)- preferuję zwykłe świetlówki
Oczywiście, że staram się pakować pieniądze w taki sposób, aby nie płacić dwa razy, lubię kupować coś ze "średniej/wyższej półki" i mieć przy tym pewność, że będzie to na lata i oszczędne, jestem za biedny, żeby kupować "buble" i płacić kilka razy za to samo :wink:
Moje akwarium nie było robione "po kosztach", wydałem o wiele więcej niż bym rzeczywiście mógł "zaoszczędzić", można było kupić używane szkło, tańszą grzałkę, tańsze filtry, oświetlenie itd., ale wtedy w krótkim czasie wydawałbym znowu pieniądze na to samo...znam wartość pieniądza i mnie nie stać na wywalanie na tańsze "chińczyki" [nie ujmując im- wszystko dziś tam sie produkuje- to skrót myślowy] czy przeciekające używki w krótkim czasie...czy to coś złego?
i taka odpowiedź oraz podejście mi się podoba,wydać pieniążki raz a porządnie i mieć spokój ale niestety w przypadku akwarystyki zawsze jakieś koszty będą :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

A Zatem drodzy prosiłbym o podanie jakieś produktu który wywiąże się ze swojej roli w zbiorniku 50-60 L
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Odnoszę wrażenie że na ten czas w sferze niskobudżetowych lecz wysokosprawnych rozwiązań dobrym wyborem jest DIY
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

lysy68 pisze:jeśli nie zależy ci na oszczędności prądu tak jak w moim przypadku (średni pobór prądu wychodzi mi około 1000kw na 2 miesiące) to dołóż chociaż 1x15w T8 6500k według mojego opisu.ja w tej chwili mam 1xt8 15w+t5 24w z uniwersalnym zestawem UniZsn(są 2 rodzaje)przelicza się 1w/1lwody w przypadku świetlówek
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p=215750#215750
w tym poście podałem ci link do swojego rozwiązania z oświetleniem.koszt około 95zł + świetlówka 20-30.ja akurat używam świetlówek osram o barwie 6500k.poszukaj na allegro (aquael-aquaszut) UniZsn T8 lub T5 chyba że w ledy chcesz brnąć :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Mhm rozumiem, dzięki! Tylko z tego co patrzyłem to tam jest pokrywa cała z dwoma świetlówkami, a ja chciałbym raczej górę odkrytą.

edit:
a gdybym po prostu kupil takie coś?
LAMPA AQUATIC NATURE SOLAR DUO BOY 26W

https://www.plantagarden.pl/standardowe ... y-26w.html
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

a to bez pokrywy to już inna sprawa,ja akurat mam przykryte akwarium fabryczną .musisz szukać belek dobranych odpowiednio do długości zbiornika.to co podpiąłeś w linku to nadaje się ale do nano akwarium czyli do powiedzmy 30L kostki.z takiej żarówki o barwie 6500k tyle że w pokrywie korzystam właśnie w 30L.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

to żeby ustalić to jeżeli litraż mam 61 L to jaka moc swiatła powinna być?
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Najlepiej 0,5W i więcej na litr dla swietlówek oraz 10-20 lumen na litr i więcej dla LEdów (wg. Tropica: 10-20 łatwe, 20-30 średnie, powyżej wymagające).

Dla twojego litrażu (wartości minimalne nie licząc podłoża, wystroju, samych roślin do litrażu):
30W i więcej dla świetlówek
620 i więcej lumen dla LEDów
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

grzesi3k pisze:oraz 10-20 lumen na litr i więcej dla LEdów
tylko jak te lumeny policzyć ?
ODPOWIEDZ