plany na 240l i prośba o pomoc w stworzeniu

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MagdaM
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018 16:09

plany na 240l i prośba o pomoc w stworzeniu

Post autor: MagdaM »

Witam użytkowników forum,
jako baaardzo świeża (na razie w zamyśle) właścicielka zbiornika liczę na pomoc tych bardziej doświadczonych.

Od pewnego czasu czytam różne tematy na tym i na innych forach, stronach, jednak ze względu na to, że na razie przyswajam wiedzę jedynie w postaci tekstu, bez stosowania metody prób i błędów w rzeczywistości, wiedza zdobyta, jest w stanie totalnego bałaganu ;) i nie ukrywam, że często jedne twierdzenia, które niektórzy uważają za święte są przez innych
tępione. Chyba jak w każdej dziedzinie ;) Więc jeszcze jestem nieco zagubiona.

Powoli kompletuję sprzęt i wym sposobem mam:
Akwarium (taki troszkę jamnik): 158x34x46(wys)[cm] ~240l- wąskie, a długie ze względu na docelowe miejsce ustawienia (zbiornik z pokrywą).
Filtr: eheim 250
napowietrzacz: tetra APS400
oświetlenie: 100W LED
kilka korzeni, które aktualnie próbują zatonąć, kilka kryjówek

posiadać zamierzam:
grzałka: zastanawiam się nad AQUA NOVA 200W albo TETRA HT 200W (liczę na podpowiedź)
bardzo się nastawiam na listwą napowietrzającą 105cm

podłoże:
wersja 1: ok.4-5cm piasek kwarcowy (jak do piaskownic, atestowany) + kulki gliniano-torfowe w miejsce roślin, na wierzch 2-3cm żwiry AQUAWILD - wielkość i kolor w zależności od aranżacji wnętrza, plus ewentualnie profilowanie podłoża
wersja 2: (znacznie droższa ze względu na substrat) 4cm substratu EBI Plant na wierzch 2-3cm żwiry AQUAWILD - wielkość i kolor w zależności od aranżacji wnętrza, plus ewentualnie profilowanie podłoża
może powinnam wybrać całkiem coś innego?

woda w kranie:
pH: 6,7
twardość: 342
żelazo: 56µg/7
w miarę możliwości i w miarę zdroworozsądkowo jestem gotowa ją troszkę uzdatniać.

Liczę też na Waszą pomoc co do właściwego doboru obsady (tak tylko wspomnę że uwielbiam patrzeć na neonki). Zależy mi na rybach raczej drobnych, które będą się czuć dobrze w niższym zakresie temperatur - bardziej 20+ niż 30, oraz jakieś propozycje roślin (lubię zieleninę!) do danej obsady. Niekoniecznie zależy mi na zakładaniu danego biotopu, raczej na początek jakiś ogólny zbiornik.

Zaznaczam, że nie planuję (przynajmniej na dzień dzisiejszy) zostać akwarystą na 100% czasu wolnego mojego życia ;)
Ma być to akwarium przyjemne dla oka, któremu owszem, jestem gotowa poświęcić pewną ilość czasu jeśli trzeba, jednocześnie nie zrobić krzywdy jego mieszkańcom.

Nie mam parcia aby akwarium musiało stać gotowe, zarośnięte i z całą ławicą ryb już dziś wieczorem, więc może sobie dojrzewać ile zapragnie.
Liczę, że zamiast nagonki znajdzie się ktoś z zacięciem pedagogicznym i odrobiną cierpliwości, i wyrozumiałości, kto zechce zostać mentorem w świecie akwa.

Jest jeszcze jeden haczyk. Mam możliwość podłączenia zestawu CO2, tylko nie wiem czy to nie za wiele jak na początkującego gracza...

Liczę na wsparcie i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MagdaM pisze:kto zechce zostać mentorem w świecie akwa.
Widzę, że nikt się nie garnie.... Spróbuję, może ktoś dołączy.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co rozumiemy pod pojęciem akwarystyka? Jeśli chcemy stosować różne dodatki marketingowe, to wg mnie nie jest to akwarystyka.
Jeśli masz tyle miejsca na akwarium, to ok, większość z nas tak zaczynała, więc jest to zrozumiałe. Sprzęt i tak w przyszłości pokaże, czy był dobrze dobrany, więc tutaj też nie będę nic sugerował. Jedyne co, to listwa napowietrzająca jest na razie zbędna. Bo i po co?
Naturalnym podłożem jest piach, więc sugeruję to rozwiązanie - w piach nie wnikają szybko odchody ani resztki pożywienia, łatwiej utrzymywać higienę przy piaszczystym podłożu. W zasadzie większość gatunków zwierząt preferuje piach - chcesz kiryski, to wpuszczasz, chcesz pielęgniczki, to wpuszczasz itp.
Ponieważ napisałaś, że:
MagdaM pisze:Zaznaczam, że nie planuję (przynajmniej na dzień dzisiejszy) zostać akwarystą na 100% czasu wolnego mojego życia Wink
więc piach jako podłoże będzie dobrym wyborem.

O ile dobrze rozumiem podane parametry wody, to pH=6,7 a GH wynosi około 20 stopni (zakładam, że podana wartość to równoważnik CaCO3 - 17,86mg/l). Praktycznie nie ma co uzdatniać...
Aby mieć jednak pewność, to należy zmierzyć wodę z kranu - odlej do czystej butelki, np. 250ml i zostaw otwartą na noc. Na drugi dzień poproś w zoologicznym o zmierzenie na twardość i odczyn. To będzie bardziej wiarygodne, woda wodociągowa nie ma kontaktu z powietrzem, a wodociągi podają wyniki pomiarów w punktach pomiarowych (gdzieś).

No i tyle na początek. Zmierz wodę, zastanów się nad docelowym akwarium, a resztę z czasem doradzimy.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2018 15:19 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Fajne wymiary akwa, aż prosi się wsadzić tam minicyrkulator [żeby zrobić prąd] i zrobić coś na wzór strumienia...gdzie Neony Innesa pasowałyby idealnie ze słabym oświetleniem i mnóstwem korzeni... masz fajnie, możesz sobie wybrać rybki i pod nie zrobić zbiornik- poczytać o rybach, które wybierzesz i przygotować im rodzime klimaty, długość akwarium pozwala na bardzo wiele :)
majangorz
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018 9:35
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: majangorz »

Pierwsze o co musisz w takim jamniku zadbać to filtracja. W jamnikach nie stosuje się przeliczników litrażowych. Wiec albo dwa filtry albo wymuszenie obiegu wody. To jest dość kłopotliwe.
To samo dotyczy ogrzewania :)
Ja bym zaczął projektowanie właśnie od sprawdzenia temperatury pomieszczenia ,w którym będzie akwarium.
Niekiedy grzałki nie są potrzebne, a niekiedy będziesz musiała rezygnować z obsady bo latem tem. wody będzie przekraczać 25-26 stopni a to eliminuje niektóre obsady. Chłodzenie takiego akwarium mija się z celem.

Jak lubisz neonki to masz idealne akwarium to prezentacji tych rybek, do nich można dobrać naprawdę spore towarzystwo.

Ja nie będziesz mocno kombinować z roślinami, akwarium nie wymaga ogromnych ilości czasu a im większe tym mniejszy problem na ogół.

Piasek to moje ulubione podłoże, ale ma on pewne wady. Niemniej dla wielu rodzajów ryb jest bardzo wskazany.

Napisz coś więcej o obsadzie którą preferujesz (czy zależy Ci na kolorach , zachowaniach, kształcie, wielkości ryb) .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mnie natomiast zastanawia ta woda z kranu . Własciwie nie dopuszca sie ze wzgledów eksploatacyjnych wody o odczynie kwaśnym . Jeżeli jjednak taka woda płynie w rurach to może sie okazać dość niebezpieczne .
Jak został odczyn wody ustalony?
MagdaM
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018 16:09

Post autor: MagdaM »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź i wskazówki.

Co do wody, to w pierwszym poście wartości podane są ze strony dostawcy:
http://hydrolew.pl/woda/
Dziś lub jutro będę mierzyć wartości wody, która troszkę postała, więc będą wyniki nieco bardziej realne.

W sprawie obsady to cały czas myślę, czytam, oglądam... Decyzja jeszcze nie zapadła.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no ciekawy jestem wyników testów wody bo odczyn pH6.7 jest mega gdyż większość oscyluje na poziomie 7.2-7.6
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

W sprawie obsady to cały czas myślę, czytam, oglądam... Decyzja jeszcze nie zapadła.
Najpierw woda, potem obsada.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Albo odwrotnie jeśli masz zamiar i mozliwość uzdatniac:)
MagdaM
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018 16:09

Post autor: MagdaM »

Parametry wody po odstaniu nieco ponad 24h... twardo to widzę ;)

NO3=25
NO2=0
GH= >21
KH=6
pH=7,2
Cl=0

Mierzone paskami JBL
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

bez ingerowania w wodę o nełonkach zapomnij...coś wysokie azotany w kranówce...ehh te paski :twisted:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To już coś, pewniejsze są testy kropelkowe.
Więc masz już jakieś punkty zaczepienia co do wody.
Możesz więc dobrać sobie ryby do wody zasadowej jaką masz, albo trochę rozcieńczać wodę kranową z demineralizowaną i trzymać ryby wód miękkich.
Aby rozcieńczać wodę trzeba się zaopatrzyć w dwa podstawowe testy kropelkowe i mierzyć (testy na twardość i odczyn), z czasem mieszanie staje się intuicyjne i testów używa się rzadziej, jednak warto je mieć.
Jeśli nie chcesz mieszać wody, to wybór ryb wód zasadowych w Twoim przypadku nie jest mały, podobnie z roślinami.
Radzę jednak skupić się na 2-3 gatunkach zwierząt i roślin.
Do takiej wody proponuję np. żyworódki Endlera i krewetki RC, a akwarium obsadzić niewielkimi roślinami i rogatkiem w toni. Można posadzić ludwigię, hygrophile, niewielkiego nurzańca, czy anubiasa (nie jest tani). To sprawdzone rośliny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MagdaM
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018 16:09

Post autor: MagdaM »

Na początek pójdę na łatwiznę i nie biorę się za mieszanie wody. Zobaczymy co się da zrobić z tym co nam natura (czyt. wodociągi) dała ;)

Szafka pod zbiornik nabiera ostatecznych kształtów (nie mówię o czekaniu na drzwiczki które powstaną w niedalekiej przyszłości). Pod zbiornik 2cm styropian - czy takie rozwiązanie możne być?
Dziś albo jutro planuję nabyć pierwsze roślinki. I w weekend prawdopodobnie zalewać... Na dno żwirek w dwóch gradacjach - jeden z nich bardzo drobny.
Na razie akwarium pożyje sobie z samą zieleniną i zobaczymy co z tego wyjdzie. Może w tym czasie dorosnę do decyzji o mieszaniu wody. Bo nie ukrywam, że z każdą chwilą spędzoną na czytaniu różnych tematów to akwa-świat fascynuje mnie coraz bardziej.
Jeśli wszystko będzie tak jak przewiduje plan, to chciałabym na początek wpuścić tam Gupiki Endlera i kilka kirysków i stąd rodzi się pytanie - czy jeśli zrobię plażę z piachu, a właściwie dwie (łącznie ok 1500cm2 i do tego też trochę tego żwiru drobnego (producent twierdzi, że poddany procesowi redukcji ostrych krawędzi) to czy kiryski tam pożyją? Zastanawiam się nad kiryskami spiżowymi albo Sterby albo kolumbijskimi.
Jeśli warunki związane z podłożem odpowiadać będą kiryskom to rozważam na pierwsze wpuszczenie 10-15 Gupików E. i 6-8 kirysków, a później jak pożyje wszystko zwiększyć ławicę gupików. Czy możecie coś polecić jako trzeci gatunek? Może coś żyjącego przy tafli?
Z krewetkami jeszcze trochę bym poczekała, ale możne za to jakiś ślimak? Coś co nie przejmie mi władzy nad zbiornikiem?

Z obserwacji wynika, że temperatura wody stojącej w miejscu, gdzie miałoby stać akwarium to 20-21C. Nie ma w okolicy żadnych źródeł ciepła, słońce też bezpośrednio nie świeci. (Świadoma jestem, ze oświetlenie nieco podnosi temperaturę).

No i dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc i poświęcony czas!
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MagdaM pisze: Pod zbiornik 2cm styropian - czy takie rozwiązanie możne być?
Może być, choć są dedykowane maty.
MagdaM pisze:czy jeśli zrobię plażę z piachu,
Ryby żerują po całym dnie, nie tylko na plaży (właśnie o piachu pisałem wyżej).
MagdaM pisze:ale możne za to jakiś ślimak
Może być: ampularia, military helmet itp.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
majangorz
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018 9:35
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: majangorz »

No to wybrałaś :) ale dlaczego gupiki ? Przemyśl to jeszcze :) bo w pewnym etapie te rybi mogą Cię ograniczać.

Kirysy dadzą sobie radę nawet na żwirze, ale drobny piasek jest najlepszy zresztą, jak planujesz mieszać podłoże to zobaczysz sama. Sterby są bardzo efektowne, może pandy ? W takim litrażu możesz poszaleć.
Pamiętaj tylko ,że kirysy to ryby stadne 6 szt to minimum.
Styropian może spokojnie być :) ja stosuję pianki pod panele ale masz naprawdę długi zbiornik wiec chyba dobry wybór.

21 w zimie to latem 25-27 a wiec odpadają tylko zimnolubne ryby typu przylga (grzałka może okazać się niepotrzebna.

Co do ślimaków ampuły to traktory :) rzuć okiem na brotie są zdecydowanie mniej "niszczycielskie" i bardzo sympatyczne. Ja ma pogodule .

Woda jak woda, dostanie związki humusowe , garbniki dojrzały filtr to pH poleci w dół.
Ja mam podobne z kranu i spokojnie trzymam i neony zielone i ramirezy
(do ich rozmnażania niestety potrzeba już mieszania ) .

Gupiki będą wszędzie przy tafli również.
Jak chcesz iść w ogólne możesz pomyśleć o proporczykowcu z Kap llopez bardzo efektowna i neutralna rybka (ale musisz mieć koniecznie pokrywę)

Jak rozwiązałaś filtrację, lub obieg wody?
ODPOWIEDZ