Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

woda z viesmana czyli "odkamieniającej stacji domowej&a

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Woda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
greenrabbit

PostWysłany: 09 Mar 2018 20:44    Temat postu: woda z viesmana czyli "odkamieniającej stacji domowej&a Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam, wraz z nowym lokum założyłem nowe akwa 500+ Smile
WODA jest ze stacji uzdatniającej wodę Viessman (domowa stacja uzdatniająca) plus kranówa jakieś 10%.
A jedna istotna uwaga woda wodociągowa lubelska czyli kamień na kamieniu (stąd w domu stacja - duża część Polski nie zna tego problemu).
Parametry w akwa (zoolek):
GH - niemierzalne 1 -2
KH - 16
pH - 8
Woda z takiego filtra nie zostawia kamienia stacja usuwa wapń - regeneracja stacji - solą.
No i teraz - czemu wg. testu KH wynosi 16 - kamień w wodzie zastępowany jest przez Na więc test tego nie widzi ? Ktoś potrafi wytłumaczyć co mierzy test zooleku ?
Jaki wpływ / doświadczenia macie z taką wodą ?
Dodam że mając akwa 240, wymieniłem w nim 50% wody na właśnie taką i nie było żadnych sensacji.
Teraz prawie rok po starcie mam wszelkie możliwe glony. Tak tak wiem ... za mało parametrów podałem ... mam je ... rośliny obsada itd... natomiast wolałbym o opinie i doświadczenia ze stosowania wody
z takiego filtra/stacji. Confused
500L - osiem żaglowców, 20 noenów, 20 rodostomusów, 8 otosków,kilka kirysów, anubiasy, kryptokoryny, sagitaria
lekki Edit: podłoże ziemia plus piach...
na razie bez CO2 i nawożenia ...

lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 09 Mar 2018 21:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jakimi testami mierzyłeś parametry bo GH niemierzalne a KH tak wysokie i pH 8 to coś tu nie pasuje.jakie są parametry zwykłej nie filtrowanej kranówki
M.M
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
goldi_

PostWysłany: 09 Mar 2018 23:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To nie są niezwykłe dane ze stacji uzdatniającej . Większośc testów akwarystycznych nie radzi sobię z pomiarami wody zmiekczonej żywicami jonowymiennymi
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 09 Mar 2018 23:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

znalezione, źródła nie podam, bo z innego forum:P

Cytat:
twardość węglanowa. Tutaj sprawa jest gorsza. Tak na prawdę to w testach wyznacza się zasadowość wody i przelicza na odpowiadającą jej twardość wody (przyjmując, że za zasadowość odpowiedzialne są wodorowęglany wapnia i magnezu). Robi się to poprzez dodawanie kwasu w obecności wskaźnika pH.
Może się jednak zdarzyć, że założenie: "za zasadowość odpowiedzialne są wodorowęglany wapnia i magnezu) nie jest prawdziwe. Wtedy można uzyskać pozorną herezję, że: TwW > TwO. Oczywiście TwW jest zawsze mniejsze lub równe TwO, ale w teście mierzymy co innego i taka sytuacja, że źle interpretujemy wyniki testu może mieć miejsce. A kiedy? Wtedy, gdy za zasadowość odpowiadają inne związki np. wodorowęglan sodu. Będzie to więc np. dla:
a) wody po przejściu przez kationit sodowy. Niby kationit wyłapuje jony wapnia i magnezu a TwW nie spada w istotny sposób. Dlaczego? Bo z wodorowęglanu wapnia powstaje wodorowęglan sodu, który identycznie reaguje z kwasem (odczynnikiem używanym do oznaczania twardości węglanowej).
b) niektórych wód z ujęć domowych, wód mineralnych itp. Niektóre wody mineralne (szczawy) zawierają wręcz "kosmiczną twardość" węglanową przy znikomej twardości ogólnej.
c) pewnych wód zmiękczanych fosforanami (fosforany stanowią podobny bufor jak węglany i są "wyłapywane" przez testy na zasadowość).

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 10 Mar 2018 1:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja bym uwazal z taka woda po ''zmiekczeniu'', bo do pewnego momentu bedzie fajnie, az nagle zacznie brakowac tych pierwiastkow i zaczna sie jaja. Zmierz sobie poziom wapnia i tak mieszaj zeby cos miec w tej wodzie, ktora ma isc do zbiornika. Czy 10% z kranu wystarczy, to powie ci test na Ca i Mg.
Powrót do góry
greenrabbit

PostWysłany: 10 Mar 2018 14:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wielkie brawa szczególnie dla MarJana... duże THX.
No właśnie tak jak podejrzewałem test nie wyjdzie miarodajny.
No ok ... ale teraz idziemy dalej .. Smile co z pH ? Czy w takim razie mierze prawdziwe pH ? KH jest buforem zmian pH więc ? czy je mam (16) czy nie ? Smilez tekstu wygrzebanego przez MarJana wynika ( i z innych nauk) że GH >KH więc zakładamy że test nie daje rady z KH ... a może nie daje rady z GH ?
Kolega lysy68 pyta jaki test: no pisałem że zoolek Smile.
Parametry:
pH 8
GH 0
KH 16
NO2
NO3 2
NH3 0
PO4 3
Ca mg/L 10
Mg mg/L 9
K mg/L 8
wszystko wg. zoolek .. tylko Panowie .. i może Panie ... ja nie wiem co mierze. AAA btw glony glony i jeszcze raz glony... startowałem już ileś tam razy i nie widziałem czegoś takiego. Fakt kupiłem tanio Smile "świetne" korzenie... niestety są (lub były wczoraj usunąłem) strasznie miękkie i strasznie syfią miękkim odpadem.
A tak na poważnie czym mierzyć parametry (przynajmniej te podstawowe) żeby wiedzieć co za szkłem pływa ?
Tak na koniec przyszło mi na myśl że napiszę do zoolek a nuż widelec coś odpowiedzą Smile

goldi_

PostWysłany: 10 Mar 2018 16:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

greenrabbit napisał:
więc zakładamy że test nie daje rady z KH ... a może nie daje rady z GH ?

Z mojego doświadczenia wynika że to własnie test GH Zooleka robi nam największe psikusy. Nawet oznaczając twardość testem na GH i wyznaczając twardośc (niejako przy okazji) testem Zooleka na Ca/Mg potrafią sie znacznie różnić . Twardość wyznaaczana przy oznaczaniu Mg/Ca wydaje sie być bliżasza prawdy.
A wracając do glonów to na podstawie tych wyników co podałeś zdziwiłbym sie gdyby glonów nie było .

Można przyjąć na roboczo że stosunek NO3/PO4 powinien wynosić w okolicach 10:1

Intuicyjnie podmieniłbym sporo wody dla usunięcia fosforanów i
suplementowałbym azot np przez podanie KNO3 dla uzyskania wyżej wspomnianych proporcji.

ps
jak dla mnie najmniej darze zaufaniem testy na zawartość NO3 zooleka - zresztą o tym teście w necie krażą już legendy
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 10 Mar 2018 16:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dlatego moim skromnym zdaniem najlepsze są testy jbl chyba że się mylę.NO3-2 a po4-3 i w dodatku 0 GH to coś podejrzane według mnie.z korzeni to polecam red moor wood.nie pleśnieją,nie barwią wody tyle że trzeba dłuższy czas moczyć albo przycisnąć kamieniem ażeby nie wypłynęły.ja u siebie przez 24h moczyłem kilka razy we wrzątku z kranu bez żadnego gotowania i soli i nie było jakiejkolwiek pleśni na nim Smile
M.M
Powrót do góry
chemik4
Moderator
Moderator

PostWysłany: 11 Mar 2018 18:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No i teraz - czemu wg. testu KH wynosi 16 - kamień w wodzie zastępowany jest przez Na więc test tego nie widzi ? Ktoś potrafi wytłumaczyć co mierzy test zooleku ?

Test na GH reaguje na metale dwuwartościowe - wapń, magnez, żelazo 2+, nie reaguje na metale jednowartościowe czyli sód, potas.

Cytat:
Jaki wpływ / doświadczenia macie z taką wodą ?

Nie nadaje się do celów akwarystycznych, niby miękka ale ma wysoką przewodność.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Woda Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: