Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Eheim experience 350. Co i jak z wkładami.
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Sprzęt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PinkiBrodacz

PostWysłany: 13 Mar 2018 15:05    Temat postu: Eheim experience 350. Co i jak z wkładami. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.
Idąc za radą jednego z 4umowiczów zakupiłem do swojego zbiornika wyżej wymieniony filtr zewnętrzny. W zestawie do niego dostałem wkłady filtrujące: 3x gąbka, 1x wata i 1x eheim substrat. Na opakowaniu wszystko ładnie pokazane w jakiej kolejności to wkładać - od dołu gąbki, później substrat i wata. Mam jednak do dyspozycji rowniez wegiel i ceramike. Pytanie czy mogę np. 1 lub 2 gąbki zastąpić którymś z tych wkładów i czy ma to sens ? Kłaść to na dół czy na górę? Dodam, że pierwszy raz mam do czynienia z filtrem zewnętrzny więc jak wpadną wam do głowy jakieś poboczne przydatne informacje to również będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 13 Mar 2018 16:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ten substrat ma takie samo zadanie jak ceramika prawda? Węgiel jest zbędny. Ta wata zajmuje cały koszyk? jeśli nie to ceramiki można tam dać, bakterii nigdy za wiele.

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
goldi_

PostWysłany: 13 Mar 2018 17:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

im bardziej biologiczny wkład tym wyżej stosujesz czyli w tym wypadku ceramika na górze (woda pompowana jest na spód filtra i potem wraca przez wkłady)
Powrót do góry
PinkiBrodacz

PostWysłany: 13 Mar 2018 17:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MarJan napisał:
Ten substrat ma takie samo zadanie jak ceramika prawda? Węgiel jest zbędny. Ta wata zajmuje cały koszyk? jeśli nie to ceramiki można tam dać, bakterii nigdy za wiele.

Wata idzie na górę substratu w tym samym koszyku.
Dlaczego wegiel jest zbędny?
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 13 Mar 2018 17:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

goldi_ napisał:
im bardziej biologiczny wkład tym wyżej stosujesz czyli w tym wypadku ceramika na górze (woda pompowana jest na spód filtra i potem wraca przez wkłady)

to dlaczego w takim razie np. w Tetrze od spodu idzie ceramika+gąbka a przecież on też od dołu do góry pompuje.U mnie jest układ ceramika+gąbka,biobale,2gąbki,gąbka+węgiel aktywny,który wyjąłem i włóknina na samej górze

M.M
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 13 Mar 2018 17:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

PinkiBrodacz napisał:
MarJan napisał:

Wata idzie na górę substratu w tym samym koszyku.
Dlaczego wegiel jest zbędny?

węgiel z reguły używa się po leczeniu rybek ażeby lekarstwo wypłukać z wody.w codziennym stosowaniu jest zbędny bo wyjałowi wodę i co miesiąc musi być wymieniony

M.M
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 13 Mar 2018 17:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Troszkie" o węglu:
http://www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm

I fragment z linka, dla którego uważam, że jest zbędny stale go trzymać jako medium, często czytamy "wyłajawia wodę", a tu masz co to znaczy konkretnie:
Cytat:
Węgiel stosujemy w filtrach głównie po to, aby pozbyć się zanieczyszczeń natury organicznej. Niekiedy, paradoksalnie, może być to również poważną wadą węgla. Chodzi o akwaria, w których zastosowano biologiczną metodę usuwania azotanów – denitryfikację. Proces ten realizowany jest przez mikroorganizmy żyjące w warunkach niedotlenionych. W wyniku tego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują łatwoprzyswajalnych związków organicznych jako pokarmu (np. cukry czy alkohole). Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać.

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 13 Mar 2018 18:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A po co się powoływać na fora zewnętrzne, skoro i u nas o węglu pisaliśmy już sporo:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=6541

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.
Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższym czasie będę bardzo mało dostępna na Akwaforum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
goldi_

PostWysłany: 13 Mar 2018 19:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

lysy68 napisał:
goldi_ napisał:

to dlaczego w takim razie np. w Tetrze od spodu idzie ceramika+gąbka a przecież on też od dołu do góry pompuje.U mnie jest układ ceramika+gąbka,biobale,2gąbki,gąbka+węgiel aktywny,który wyjąłem i włóknina na samej górze

Akurat terę uwazam za największą porazkę (to jedno)
najwazniejsze : tetra tak nie ma - tetra zaledwie sugeruje takie a nie inne ułożenie wkładów.
Owszem - może sie zdarzyć że taka konfiguracja przez jakiś czas sie okaże (może okazać) skuteczniejsz za sprawą znacznego zamulenia ale skoro z powodu m.in zamulaenia zaleca sie co jakiś czas wymieniać ceramikę (pewnie tery) to masz I-szą część odpowiedzi Smile

Teraz zastanówmy sie na spokojnie wygąda filtracja ?
Czy nie najpierw odfiltrowujemy największe zanieczystości a w kolejnych etapach coraz dokładniejsze?
To w takim razie jaki sens używać wkładów biologicznych do zgrubnej filtracji ?
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 13 Mar 2018 20:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tak goldi_ ale tetra też poszła po rozum do głowy i w końcu 3 generacja filtra według poprzednich została pozbawiona dużych wad przez które traciła klientów.ja nie od razu kupiłem ten filtr tylko wertowałem różne fora i czytałem wiele opinii i dlatego padł na ten filtr mój wybór.mogłem wziąć z różnych marek więc nie przekreślajmy od razu filtra i firmy bo nie tylko oni zaliczali wpadki względem jakości i bezawaryjności Smile
M.M
Powrót do góry
PinkiBrodacz

PostWysłany: 14 Mar 2018 15:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może i głupie pytanie ale wolę się upewnić.. Czy ta część powinna się kręcić zasysajac wodę? U mnie jest nieruchoma.
https://zapodaj.net/ee7d296cc1edb.jpg.html
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 14 Mar 2018 15:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ma tak być, to zasys, ma taką formę, aby filtr nie wciągnął dużych części roślin czy małą rybkę.

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
goldi_

PostWysłany: 14 Mar 2018 15:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To jest tylko osłona , sitko można by tak to ując aby rybek nie zassało . oczywiście że ma być nieruchomo i dość pewnie osadzone .
(o ile mnie nie wkręcasz Smile )
Powrót do góry
PinkiBrodacz

PostWysłany: 05 Kwi 2018 14:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.
Zacząłem się zastanawiać co jaki czas czyścić kubełek. Opinie w Internecie są różne. Jedni piszą, że co miesiąc a inni, że jak najrzadziej lub gdy spada wydajność. Jak to wygląda u Was ?
Pozdrawiam
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 05 Kwi 2018 15:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja mam 2 filtry, kaskadę czyszczę przy podmianie raz na tydzień, kubełek że 2 razy, mam go z pół roku, może jeszcze nie...generalnie dopóki woda wygląda dobrze i parametry są ok to po co tam zaglądać.

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Sprzęt Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: