Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomo軼iPrywatne wiadomo軼i   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

plany na 240l i pro軸a o pomoc w stworzeniu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Akwarystyka s這dkowodna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
MagdaM

Do陰czy: 09 Mar 2018

PostWys豉ny: 11 Mar 2018 14:02    Temat postu: plany na 240l i pro軸a o pomoc w stworzeniu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam u篡tkownik闚 forum,
jako baaardzo 鈍ie瘸 (na razie w zamy郵e) w豉軼icielka zbiornika licz na pomoc tych bardziej do鈍iadczonych.

Od pewnego czasu czytam r騜ne tematy na tym i na innych forach, stronach, jednak ze wzgl璠u na to, 瞠 na razie przyswajam wiedz jedynie w postaci tekstu, bez stosowania metody pr鏏 i b喚d闚 w rzeczywisto軼i, wiedza zdobyta, jest w stanie totalnego ba豉ganu Wink i nie ukrywam, 瞠 cz瘰to jedne twierdzenia, kt鏎e niekt鏎zy uwa瘸j za 鈍i皻e s przez innych
t瘼ione. Chyba jak w ka盥ej dziedzinie Wink Wi璚 jeszcze jestem nieco zagubiona.

Powoli kompletuj sprz皻 i wym sposobem mam:
Akwarium (taki troszk jamnik): 158x34x46(wys)[cm] ~240l- w御kie, a d逝gie ze wzgl璠u na docelowe miejsce ustawienia (zbiornik z pokryw).
Filtr: eheim 250
napowietrzacz: tetra APS400
o鈍ietlenie: 100W LED
kilka korzeni, kt鏎e aktualnie pr鏏uj zaton望, kilka kryj闚ek

posiada zamierzam:
grza趾a: zastanawiam si nad AQUA NOVA 200W albo TETRA HT 200W (licz na podpowied)
bardzo si nastawiam na listw napowietrzaj帷 105cm

pod這瞠:
wersja 1: ok.4-5cm piasek kwarcowy (jak do piaskownic, atestowany) + kulki gliniano-torfowe w miejsce ro郵in, na wierzch 2-3cm 篤iry AQUAWILD - wielko嗆 i kolor w zale積o軼i od aran瘸cji wn皻rza, plus ewentualnie profilowanie pod這瘸
wersja 2: (znacznie dro窺za ze wzgl璠u na substrat) 4cm substratu EBI Plant na wierzch 2-3cm 篤iry AQUAWILD - wielko嗆 i kolor w zale積o軼i od aran瘸cji wn皻rza, plus ewentualnie profilowanie pod這瘸
mo瞠 powinnam wybra ca趾iem co innego?

woda w kranie:
pH: 6,7
twardo嗆: 342
瞠lazo: 56µg/7
w miar mo磧iwo軼i i w miar zdroworozs康kowo jestem gotowa j troszk uzdatnia.

Licz te na Wasz pomoc co do w豉軼iwego doboru obsady (tak tylko wspomn 瞠 uwielbiam patrze na neonki). Zale篡 mi na rybach raczej drobnych, kt鏎e b璠 si czu dobrze w ni窺zym zakresie temperatur - bardziej 20+ ni 30, oraz jakie propozycje ro郵in (lubi zielenin!) do danej obsady. Niekoniecznie zale篡 mi na zak豉daniu danego biotopu, raczej na pocz徠ek jaki og鏊ny zbiornik.

Zaznaczam, 瞠 nie planuj (przynajmniej na dzie dzisiejszy) zosta akwaryst na 100% czasu wolnego mojego 篡cia Wink
Ma by to akwarium przyjemne dla oka, kt鏎emu owszem, jestem gotowa po鈍i璚i pewn ilo嗆 czasu je郵i trzeba, jednocze郾ie nie zrobi krzywdy jego mieszka鎍om.

Nie mam parcia aby akwarium musia這 sta gotowe, zaro郾i皻e i z ca陰 豉wic ryb ju dzi wieczorem, wi璚 mo瞠 sobie dojrzewa ile zapragnie.
Licz, 瞠 zamiast nagonki znajdzie si kto z zaci璚iem pedagogicznym i odrobin cierpliwo軼i, i wyrozumia這軼i, kto zechce zosta mentorem w 鈍iecie akwa.

Jest jeszcze jeden haczyk. Mam mo磧iwo嗆 pod陰czenia zestawu CO2, tylko nie wiem czy to nie za wiele jak na pocz徠kuj帷ego gracza...

Licz na wsparcie i pozdrawiam.
Powr鏒 do g鏎y
Zobacz profil autora Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
krzych_100
Moderator
Moderator

Do陰czy: 11 Lut 2014
Pom鏬: 218
Sk康: Bytom

PostWys豉ny: 11 Mar 2018 15:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MagdaM napisa:
kto zechce zosta mentorem w 鈍iecie akwa.
Widz, 瞠 nikt si nie garnie.... Spr鏏uj, mo瞠 kto do陰czy.

Warto odpowiedzie sobie na pytanie, co rozumiemy pod poj璚iem akwarystyka? Je郵i chcemy stosowa r騜ne dodatki marketingowe, to wg mnie nie jest to akwarystyka.
Je郵i masz tyle miejsca na akwarium, to ok, wi瘯szo嗆 z nas tak zaczyna豉, wi璚 jest to zrozumia貫. Sprz皻 i tak w przysz這軼i poka瞠, czy by dobrze dobrany, wi璚 tutaj te nie b璠 nic sugerowa. Jedyne co, to listwa napowietrzaj帷a jest na razie zb璠na. Bo i po co?
Naturalnym pod這瞠m jest piach, wi璚 sugeruj to rozwi您anie - w piach nie wnikaj szybko odchody ani resztki po篡wienia, 豉twiej utrzymywa higien przy piaszczystym pod這簑. W zasadzie wi瘯szo嗆 gatunk闚 zwierz徠 preferuje piach - chcesz kiryski, to wpuszczasz, chcesz piel璕niczki, to wpuszczasz itp.
Poniewa napisa豉, 瞠:
MagdaM napisa:
Zaznaczam, 瞠 nie planuj (przynajmniej na dzie dzisiejszy) zosta akwaryst na 100% czasu wolnego mojego 篡cia Wink
wi璚 piach jako pod這瞠 b璠zie dobrym wyborem.

O ile dobrze rozumiem podane parametry wody, to pH=6,7 a GH wynosi oko這 20 stopni (zak豉dam, 瞠 podana warto嗆 to r闚nowa積ik CaCO3 - 17,86mg/l). Praktycznie nie ma co uzdatnia...
Aby mie jednak pewno嗆, to nale篡 zmierzy wod z kranu - odlej do czystej butelki, np. 250ml i zostaw otwart na noc. Na drugi dzie popro w zoologicznym o zmierzenie na twardo嗆 i odczyn. To b璠zie bardziej wiarygodne, woda wodoci庵owa nie ma kontaktu z powietrzem, a wodoci庵i podaj wyniki pomiar闚 w punktach pomiarowych (gdzie).

No i tyle na pocz徠ek. Zmierz wod, zastan闚 si nad docelowym akwarium, a reszt z czasem doradzimy.

Ostatnio zmieniony przez krzych_100 dnia 11 Mar 2018 16:19, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
MarJan
Akwarysta

Do陰czy: 23 Kwi 2017
Pom鏬: 103
Sk康: Stargard

PostWys豉ny: 11 Mar 2018 15:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fajne wymiary akwa, a prosi si wsadzi tam minicyrkulator [瞠by zrobi pr康] i zrobi co na wz鏎 strumienia...gdzie Neony Innesa pasowa造by idealnie ze s豉bym o鈍ietleniem i mn鏀twem korzeni... masz fajnie, mo瞠sz sobie wybra rybki i pod nie zrobi zbiornik- poczyta o rybach, kt鏎e wybierzesz i przygotowa im rodzime klimaty, d逝go嗆 akwarium pozwala na bardzo wiele Smile

Moje 112l >>klik<< Smile
Powr鏒 do g鏎y
majangorz

Do陰czy: 01 Mar 2018
Pom鏬: 1
Sk康: Gorz闚 Wlkp.

PostWys豉ny: 12 Mar 2018 13:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pierwsze o co musisz w takim jamniku zadba to filtracja. W jamnikach nie stosuje si przelicznik闚 litra穎wych. Wiec albo dwa filtry albo wymuszenie obiegu wody. To jest do嗆 k這potliwe.
To samo dotyczy ogrzewania Smile
Ja bym zacz掖 projektowanie w豉郾ie od sprawdzenia temperatury pomieszczenia ,w kt鏎ym b璠zie akwarium.
Niekiedy grza趾i nie s potrzebne, a niekiedy b璠ziesz musia豉 rezygnowa z obsady bo latem tem. wody b璠zie przekracza 25-26 stopni a to eliminuje niekt鏎e obsady. Ch這dzenie takiego akwarium mija si z celem.

Jak lubisz neonki to masz idealne akwarium to prezentacji tych rybek, do nich mo積a dobra naprawd spore towarzystwo.

Ja nie b璠ziesz mocno kombinowa z ro郵inami, akwarium nie wymaga ogromnych ilo軼i czasu a im wi瘯sze tym mniejszy problem na og馧.

Piasek to moje ulubione pod這瞠, ale ma on pewne wady. Niemniej dla wielu rodzaj闚 ryb jest bardzo wskazany.

Napisz co wi璚ej o obsadzie kt鏎 preferujesz (czy zale篡 Ci na kolorach , zachowaniach, kszta販ie, wielko軼i ryb) .
Powr鏒 do g鏎y
goldi_

Do陰czy: 20 Lut 2018
Pom鏬: 23
Sk康: Pi豉

PostWys豉ny: 12 Mar 2018 19:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mnie natomiast zastanawia ta woda z kranu . W豉sciwie nie dopuszca sie ze wzgled闚 eksploatacyjnych wody o odczynie kwa郾ym . Je瞠li jjednak taka woda p造nie w rurach to mo瞠 sie okaza do嗆 niebezpieczne .
Jak zosta odczyn wody ustalony?
Powr鏒 do g鏎y
MagdaM

PostWys豉ny: 13 Mar 2018 13:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzi瘯uj wszystkim za odpowied i wskaz闚ki.

Co do wody, to w pierwszym po軼ie warto軼i podane s ze strony dostawcy:
http://hydrolew.pl/woda/
Dzi lub jutro b璠 mierzy warto軼i wody, kt鏎a troszk posta豉, wi璚 b璠 wyniki nieco bardziej realne.

W sprawie obsady to ca造 czas my郵, czytam, ogl康am... Decyzja jeszcze nie zapad豉.
Powr鏒 do g鏎y
lysy68
Pomocnik

Do陰czy: 24 Lut 2017
Pom鏬: 26
Sk康: Radziejowice

PostWys豉ny: 13 Mar 2018 17:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no ciekawy jestem wynik闚 test闚 wody bo odczyn pH6.7 jest mega gdy wi瘯szo嗆 oscyluje na poziomie 7.2-7.6
M.M
Powr鏒 do g鏎y
krzych_100
Moderator
Moderator

PostWys豉ny: 13 Mar 2018 18:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W sprawie obsady to ca造 czas my郵, czytam, ogl康am... Decyzja jeszcze nie zapad豉.
Najpierw woda, potem obsada.
Powr鏒 do g鏎y
goldi_

Do陰czy: 20 Lut 2018
Pom鏬: 23
Sk康: Pi豉

PostWys豉ny: 13 Mar 2018 19:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Albo odwrotnie je郵i masz zamiar i mozliwo嗆 uzdatniac:)
Powr鏒 do g鏎y
MagdaM

PostWys豉ny: 14 Mar 2018 21:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Parametry wody po odstaniu nieco ponad 24h... twardo to widz Wink

NO3=25
NO2=0
GH= >21
KH=6
pH=7,2
Cl=0

Mierzone paskami JBL
Powr鏒 do g鏎y
MarJan
Akwarysta

Do陰czy: 23 Kwi 2017
Pom鏬: 103
Sk康: Stargard

PostWys豉ny: 14 Mar 2018 21:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bez ingerowania w wod o ne這nkach zapomnij...co wysokie azotany w kran闚ce...ehh te paski Twisted Evil

Moje 112l >>klik<< Smile
Powr鏒 do g鏎y
krzych_100
Moderator
Moderator

PostWys豉ny: 14 Mar 2018 21:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To ju co, pewniejsze s testy kropelkowe.
Wi璚 masz ju jakie punkty zaczepienia co do wody.
Mo瞠sz wi璚 dobra sobie ryby do wody zasadowej jak masz, albo troch rozcie鎍za wod kranow z demineralizowan i trzyma ryby w鏚 mi瘯kich.
Aby rozcie鎍za wod trzeba si zaopatrzy w dwa podstawowe testy kropelkowe i mierzy (testy na twardo嗆 i odczyn), z czasem mieszanie staje si intuicyjne i test闚 u篡wa si rzadziej, jednak warto je mie.
Je郵i nie chcesz miesza wody, to wyb鏎 ryb w鏚 zasadowych w Twoim przypadku nie jest ma造, podobnie z ro郵inami.
Radz jednak skupi si na 2-3 gatunkach zwierz徠 i ro郵in.
Do takiej wody proponuj np. 篡wor鏚ki Endlera i krewetki RC, a akwarium obsadzi niewielkimi ro郵inami i rogatkiem w toni. Mo積a posadzi ludwigi, hygrophile, niewielkiego nurza鎍a, czy anubiasa (nie jest tani). To sprawdzone ro郵iny.

Powr鏒 do g鏎y
MagdaM

PostWys豉ny: 15 Mar 2018 12:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na pocz徠ek p鎩d na 豉twizn i nie bior si za mieszanie wody. Zobaczymy co si da zrobi z tym co nam natura (czyt. wodoci庵i) da豉 Wink

Szafka pod zbiornik nabiera ostatecznych kszta速闚 (nie m闚i o czekaniu na drzwiczki kt鏎e powstan w niedalekiej przysz這軼i). Pod zbiornik 2cm styropian - czy takie rozwi您anie mo積e by?
Dzi albo jutro planuj naby pierwsze ro郵inki. I w weekend prawdopodobnie zalewa... Na dno 篤irek w dw鏂h gradacjach - jeden z nich bardzo drobny.
Na razie akwarium po篡je sobie z sam zielenin i zobaczymy co z tego wyjdzie. Mo瞠 w tym czasie dorosn do decyzji o mieszaniu wody. Bo nie ukrywam, 瞠 z ka盥 chwil sp璠zon na czytaniu r騜nych temat闚 to akwa-鈍iat fascynuje mnie coraz bardziej.
Je郵i wszystko b璠zie tak jak przewiduje plan, to chcia豉bym na pocz徠ek wpu軼i tam Gupiki Endlera i kilka kirysk闚 i st康 rodzi si pytanie - czy je郵i zrobi pla輳 z piachu, a w豉軼iwie dwie (陰cznie ok 1500cm2 i do tego te troch tego 篤iru drobnego (producent twierdzi, 瞠 poddany procesowi redukcji ostrych kraw璠zi) to czy kiryski tam po篡j? Zastanawiam si nad kiryskami spi穎wymi albo Sterby albo kolumbijskimi.
Je郵i warunki zwi您ane z pod這瞠m odpowiada b璠 kiryskom to rozwa瘸m na pierwsze wpuszczenie 10-15 Gupik闚 E. i 6-8 kirysk闚, a p騧niej jak po篡je wszystko zwi瘯szy 豉wic gupik闚. Czy mo瞠cie co poleci jako trzeci gatunek? Mo瞠 co 篡j帷ego przy tafli?
Z krewetkami jeszcze troch bym poczeka豉, ale mo積e za to jaki 郵imak? Co co nie przejmie mi w豉dzy nad zbiornikiem?

Z obserwacji wynika, 瞠 temperatura wody stoj帷ej w miejscu, gdzie mia這by sta akwarium to 20-21C. Nie ma w okolicy 瘸dnych 廝鏚e ciep豉, s這鎍e te bezpo鈔ednio nie 鈍ieci. (安iadoma jestem, ze o鈍ietlenie nieco podnosi temperatur).

No i dzi瘯uj wszystkim za dotychczasow pomoc i po鈍i璚ony czas!
Powr鏒 do g鏎y
krzych_100
Moderator
Moderator

PostWys豉ny: 15 Mar 2018 14:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MagdaM napisa:
Pod zbiornik 2cm styropian - czy takie rozwi您anie mo積e by?
Mo瞠 by, cho s dedykowane maty.
MagdaM napisa:
czy je郵i zrobi pla輳 z piachu,
Ryby 瞠ruj po ca造m dnie, nie tylko na pla篡 (w豉郾ie o piachu pisa貫m wy瞠j).
MagdaM napisa:
ale mo積e za to jaki 郵imak
Mo瞠 by: ampularia, military helmet itp.
Powr鏒 do g鏎y
majangorz

Do陰czy: 01 Mar 2018
Pom鏬: 1
Sk康: Gorz闚 Wlkp.

PostWys豉ny: 15 Mar 2018 21:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to wybra豉 Smile ale dlaczego gupiki ? Przemy郵 to jeszcze Smile bo w pewnym etapie te rybi mog Ci ogranicza.

Kirysy dadz sobie rad nawet na 篤irze, ale drobny piasek jest najlepszy zreszt, jak planujesz miesza pod這瞠 to zobaczysz sama. Sterby s bardzo efektowne, mo瞠 pandy ? W takim litra簑 mo瞠sz poszale.
Pami皻aj tylko ,瞠 kirysy to ryby stadne 6 szt to minimum.
Styropian mo瞠 spokojnie by Smile ja stosuj pianki pod panele ale masz naprawd d逝gi zbiornik wiec chyba dobry wyb鏎.

21 w zimie to latem 25-27 a wiec odpadaj tylko zimnolubne ryby typu przylga (grza趾a mo瞠 okaza si niepotrzebna.

Co do 郵imak闚 ampu造 to traktory Smile rzu okiem na brotie s zdecydowanie mniej "niszczycielskie" i bardzo sympatyczne. Ja ma pogodule .

Woda jak woda, dostanie zwi您ki humusowe , garbniki dojrza造 filtr to pH poleci w d馧.
Ja mam podobne z kranu i spokojnie trzymam i neony zielone i ramirezy
(do ich rozmna瘸nia niestety potrzeba ju mieszania ) .

Gupiki b璠 wsz璠zie przy tafli r闚nie.
Jak chcesz i嗆 w og鏊ne mo瞠sz pomy郵e o proporczykowcu z Kap llopez bardzo efektowna i neutralna rybka (ale musisz mie koniecznie pokryw)

Jak rozwi您a豉 filtracj, lub obieg wody?
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Akwarystyka s這dkowodna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz do陰cza plik闚 na tym forum
Mo瞠sz 軼i庵a pliki na tym forum