Akwarium Roślinne - początkujący

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

JakuB1337
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2018 23:16

Post autor: JakuB1337 »

Czyli zapewne z biegiem czasu i ja wyląduje gdzies na granicy jednego i drugiego , co do samych filtrów jakies konkretne modele ? Myślałem na Eheim classic 2215 , HW-302 bądź 303A , Eheim experience 2424 (250l) , duzo tez jest roznych opinii na temat fluvali i Jbl`a
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Czytam o tym oświetleniu i nasuwa się pytanie...mam u siebie 2 belki led 16W "retro fit" jedna jest "sunny", dająca takie dzienne światło i jest o wiele jaśniejsza od drugiej- dedykowanej dla roślin- "plant".
To co mnie ciekawi, czy gdybym zmienił "sunny" na drugą "plant" to czy teoretycznie więcej "lepszego" światła dostanie się roślinom? Nie wiem dokładnie jak to opisać...jakie by mogły być następstwa? rośliny dostawałyby tyle samo światła? może więcej lub jednak mniej? "Sunny" jest o wiele jaśniejsza, kiedy świeci sama jest bardzo jasno, jak włączę do niej "Plant" to minimalnie jaśniej się robi, a kiedy wyłączę "Sunny" i zostaje sama "Plant" to akwarium wtedy mi się podoba, bo jest ciemniej... poeksperymentowałbym z chęcią i używał tylko 2x "Plant"...jeśli ma to sens...goldi [wydajesz się być na prawdę otrzaskany w temacie]?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

jbl-e to takie trochę dziwne filtry - niby markowe ale sporo problemów z lewym przepływem omijającym złoże i do najcichszych nie należą . Ja ze swojego nie jestem zadowolony i z tego co czytam w necie nie jestem odosobniony.

O EHEIM-a jakbyś zapytał ze 2 lata temu to poleciłbym w ciemno jednak obecnie coraz bardziej dochodzę do wniosku że są lepsze propozycje . Moim zdaniem niekorzystny stosunek cena/jakość

HW-302 to wielokrotnie u mnie sprawdzony filtr . Cenie go sobie zwaszcza za bezgłośną pracę . Trochę delikatny w obsłudze (plastiki) ale jak potraktować go delikatnie odwdzięczy sie bezawaryjną pracą .
Moim zdaniem najlepszy stosunek cena/jakość .
Aha: jako jedyny z testowanych filtrów pobierał mniej prądu niż deklaruje producent

Przymierzałem sie do fluwala keidyś ale własciwie odradzono mi - sam nie mam z nim doświadczeń więc nie będe powtarzał po kimś
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:ostaje sama "Plant" to akwarium wtedy mi się podoba, bo jest ciemniej... poeksperymentowałbym z chęcią i używał tylko 2x "Plant"...jeśli ma to sens...goldi [wydajesz się być na prawdę otrzaskany w temacie]?

Dzięki za uznanie - trochę eksperymentowałem no i mam wsparcie ...
W każdym razie dobrze kombinujesz . Pomijajć moje zbiorniki ekserymetalne to podawałem gdzieś już przykłąd jak radykalnie obniżyłem ilośc światła poprawiając wzrost i kondycję roślin . Problem polega na wrażeniach wizualnych bo nie kązdemu sie to podoba . Mnie , chyba podobnie jak Tobie , bardzo to odpowiada - nienawidzę tych prawie niebieskich nieomal szpitalnych zbiorników .

Problem z tym oświetlenie któego używasz jest innego rodzaju. Te świetlówki są źle zaprojektowane . Nie posiadają optymalnego widma .
Pomijając to że te czerwone diody są za mało czerwone i mają widmo przesunięte w kierunku zielonego a niebieskie są za mało niebieskie to jest toświatło zbyt selektywne .
No cóż - tanio sie nie da tego lepiej zrobić .
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Fluwala 206 mam za to ja i póki co bezawaryjny, kupiony na początku listopada ubiegłego roku...na początku głośny mi był [nie mam porównania do innego kubełka]- stał na zewnątrz, ale od kiedy zrobiłem mu miejsce w szafce i postawiłem na styropianie "polubiliśmy się", od czasu zakupu 2x go otworzyłem w celu czyszczenia, ale bardziej z ciekawości jak z konieczności- póki co nie słabnie.


dzięki goldi i przepraszam autora za wtrącenie się z "moimi sprawami" w nie moim temacie :o [/b]
Ostatnio zmieniony 13 mar 2018 16:41 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

JakuB1337 pisze:Czyli zapewne z biegiem czasu i ja wyląduje gdzies na granicy jednego i drugiego , co do samych filtrów jakies konkretne modele ? Myślałem na Eheim classic 2215 , HW-302 bądź 303A , Eheim experience 2424 (250l) , duzo tez jest roznych opinii na temat fluvali i Jbl`a
ja właśnie testuje Tetra ex800 Plus.za mało czasu na napisanie czegokolwiek gdyz dopiero w niedzielę go uruchomiłem.poza tym iż jest praktycznie bezgłośny a w górny kosz między gąbkę a włókninę tetry włożyłem docięty kawałem jbl symec zamiast węgla aktywnego,który był w komplecie no i ceramika firmowa trochę dziwna jak na moje oko ale ja zostawiłem.wybór i dobór kubełka jest duży, trzeba trochę posiedzieć i poczytać opinii na ich temat
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
JakuB1337
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2018 23:16

Post autor: JakuB1337 »

Na pewno za HW-302 stoi bardzo dobra cena a opinie są mieszane ale chyba jak na pierwszy raz zostanę przy nim . Własnie co do ledów , najbardziej opłacalne jest wykonanie takiej belki samemu bądź zlecenie komus takiej pracy , problem w tym ze zbytnio nie miał bym kogo nawet poprosić o coś takiego , patrzyłem więc belki ledowe , 32W belka do akwarium mojej wielkosci koszt około 240 zł w wersji sunny , wersja plant droższa o jakieś 40 zł , na pewno belki będe chciał mięc dwie zeby uzyskac chociąz te 0.5w/l i pytanie jak kolega wyżej czy jest sens kombinowac sunny/plant czy po prostu zostawić dwie beleczki sunny , za wersją plant przemawia do mnie chyba sama barwa światła aczkolwiek nie widziałem efektów na własne oczy.
ODPOWIEDZ