Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
BoKo11
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2018 2:08
Lokalizacja: US

Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Post autor: BoKo11 »

Witam wszystkich.
Okazjonalnie (promocja) kupiłem nowe akwarium o pojemności 275 litrów (75 galonów) i ..... od czegoś muszę zacząć a chciałbym zacząć od początku i z sensem - przede wszystkim z sensem. Poprzednie akwarium (obecnie nieco zaniedbane) urządzałem bardziej na wyczucie i jak najszybciej. Po drodze było sporo błędów, żal rybek i włożonej pracy. Zaczynam jakby od początku mając przed oczami popełnione błędy. Zarejestrowałem się na forum i czytam, oglądam, czytam, oglądam na zmianę forum i You Tube. I przyznaję, że w wielu momentach mam wątpliwości. Im więcej czytam i oglądam tym większe. Dlatego postanowiłem zapytać Was drodzy forumowicze z prośbą o odpowiedzi, podpowiedzi i korektę moich rozmyślań.

Zatem .... stoi przede mną akwarium o pojemności 275 litrów a w nim leży zapakowany jeszcze szklany daszek (2 części) i opakowanie z oświetleniem LED.

Wstępna lista tego, co planuję zakupić:

1. Filtr zewnętrzny.
Posiadam w mniejszym akwarium filtr EHEIM 200 i już wiem, że muszę wymienić go na większą jednostkę. Jaką? A może (sugestia z filmików na You Tube) zastosować dwa niezależne filtry - jeden mechaniczny np. EHEIM PRO 4+ 600 poprzedzony pre-filtrem SUNUN HW 603B oraz drugi zestaw - biologiczny ..... no właśnie - jaki? I czy również poprzedzony pre-filtrem - jakim? Generalne pytanie - o ile większą "moc" powinien mieć - a może powinny mieć - filtry dla tej wielkości akwarium? Jak wyposażony powinien być filtr biologiczny - czy zdać się na sugestie producenta? Czy lampa UV zamontowana wewnątrz filtra byłaby tu także dobrym rozwiązaniem? Mam okazję kupić taniej fitr EHEIM PROF 3E 700 - czy byłoby to jednostka odpowiednia czy za bardzo na wyrost (instrukcja mówi o 300 do 700 litrów)?

2. Grzałka.
Znalazłem na You Tube info, że powinienem zastosować grzałkę o mocy około 825W (przelicznik 0.3W na litr wody w akwarium ale w innym miejscu znalazłem info 1W/litr). Czyli grzałka o mocy 1000W. Czy zamiast jednej takiej grzałki można zastosować dwie np. SUNNEN 500W? Jak je rozmieścić?
W innym miejscu w necie, że wystarczy 500W na całe akwarium? Na forum znalazłem wzmiankę o grzałce przepływowej? Mam w domu spore wahania temperatury - zimą od 18 stopni do 30 latem i myślę, że dobór grzałki jest bardzo istotny. Doradźcie proszę.

3. Oświetlenie.
Wspomniałem o oświetlaczu LED. W zestawie z akwarium znajduje się panel z diodami firmy MARINELAND. W instrukcji znajduję info: jasność - 468 lumenów, temperatura światła 7800K. Czy są to wartości wystarczające? Czy taki panel z diodami (oświetlenie dzienne, nocne) można podłączyć do jakiegoś zestawu sterującego symulacją wschodu, zachodu słońca?

4. Chłodzenie akwarium.
Może jest to pytanie zabawne ale z uwagi na późne powroty do domu wyłączam często ochładzanie w ciągu dnia a w miesiącach letnich temperatura na zewnątrz sporo przekracza 30 stopni C. W domu sięga 30 i więcej stopni. Po powrocie z pracy włączam ochładzanie i za 15 minut jest już odczuwalnie przyjemniej ale zanim nastąpi schłodzenie takiej masy wody w akwarium upływa dużo czasu. Czy są znane jakieś rozwiązania czy też urządzenia do ochładzania akwariów?

5. Osłona przed nadmiarem światła.
Temat przyszedł do głowy w ostatnim momencie. Z uwagi na brak miejsca akwarium mogę ustawić jedynie krótszym bokiem do ściany (akwarium oddziela jedną część pokoju od drugiej) południowej zatem przed południem światło pada na akwarium od wschodu a po południu od zachodu. Czy konieczne jest zasłanianie akwarium przed nadmiarem tego oświetlenia?

Generalnie w planach ma to być akwarium słodkowodne, roślinne i z dużą gromadką rybek. W tej materii jeszcze nie mam wyrobionego zdania i pewnie niebawem i tu pojawią się finałowe pytania. Na razie jestem na etapie gromadzenia sprzętu. W planach także zakup urządzeń uzupełniających np. poma/pompy do napowietrzania/cyrkulacji wody, zestaw CO2, jonizator, lampa UV ale na razie nie pytam o nie - temat pewnie pojawi się lub nie w późniejszym terminie gdy akwarium będzie już działało pełną parą:-)

BoKo
ODPOWIEDZ