Chory bojownik - co mu jest ?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Chory bojownik - co mu jest ?

Post autor: Ralf »

Witam serdecznie,
po powrocie do domu kilkadziesiąt minut temu zauważyłem że mój bojownik jest w tragicznym stanie - zdjęcia poiniżej. Wczoraj jeszcze był w bardzo dobrej formie (tak jak na zdjęciu górnym). Mam go równy miesiąc. Poniżej szczegóły:
obecne cechy bojownika:
-wyblakłość
-takie jakby poszarpane płetwy (wypadły mu?)
-osowiały
-kiepski apetyt
-ledwo co pływa w wodzie

Karmiłem go pokarmem mrożonym (larwy komara, oczlik oraz kryl), pokarm tropical betta-chyba jego ulubiony, spirulina w płatkach od Tropicala , a także od niedawna żywą karmą -wodzieniem.
I właśnie podejrzenia spadają na tego wodzienia..wczoraj wieczorem go nim nakarmiłem a wcześniej kilka dni temu po jego konsumpcji też był jakiś osowiały...siadał na dnie etc. Z tym że to mu już przeszło.

Teraz kilka słów o baniaku:
-założone początkiem grudnia
-dużo roślin, w tym moczarki i anobiusy, dwa korzenie, kokos
- Parametry (paski JBL):
NO3 <10
NO2 -0
KH -10
pH -7,6
GH<14
Cl2 -0
-temperatura: 24, przed chwilą podniosłem do 25stC
-poza bojownikiem otoski i kiryski panda, a także ślimaki: Helena oraz Helmet
-ostatnio wyławiałem kilka kirysków i osotków:/ jeden z otosków miał białe plamy świadczące o tym że mogła to być ospa

Proszę o informację co w tej sytuacji mogę zrobić (jeszcze dziś?). Posiadam mniejszy baniak (bodajże 20l)
A także preparaty tropicala:BactoActive oraz Abioseptynę. Chyba za wcześnie na wrzucenie bojka do nieprzygotowanego kwarantannowego akwa? A może nadzieja w Abioseptynie, mogę ją władować na noc do zbiornika celem jego odkażenia?
Czy możecie rozpoznać chorobę i coś doradzić? obawiam się że nie dożyje jutra&#8230;.
Obrazek[/code]
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

Jakby to streścić...
Czy aby akwarium nie jest niedojrzałe ?
Czy pozostałe ryby mają na sobie białe kropki ? białe naloty, czy są apatyczne ?

Jak bojownik ma poszarpane płetwy to coś mu je poszarpało, sam sobie nie poszarpał...

Żadnej chemii, to tylko pogorszy sprawę, jeśli ospa rybia zaatakuje to wtedy podniesienie temperatury do 30C i Ichtiosan lub leczenie w zbiorniku kwarantannowym.
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Akwarium dojrzewało 3 tygodnie w grudniu...zatem jest dojrzałe, wymiana odstanej wody 10l raz na tydzień (zapomniałem chyba dodać że baniak ma 50l)

tak dokładnie, zauważyłem białe kropki przy kolejnym otosku..ogólnie jest cały czarny (nie jakiś wyblakły)ale ma białe plamy...ostałe kiryski panda wydają się być w dobrej formie

ale kto mógł poszarpać płetwy? malutkie pandy, otoski(:o) ? nawet się do niego nie zbliżają...a ślimaki przecież wykluczamy. Może jednak mu je wypadły?

Niestety zaryzykowałem i wlałem 5 ml. Abioseptyny...bojownik wygląda jak 7 nieszczęść więc uznałem że przy braku działania do jutra nie dociągnie. Ale jutro po pracy podnoszę temperaturę a wcześniej kupuję Ichtiosan i działam..mam nadzieję że zdążę. Tak czy owak mam nauczkę że nowe ryby trzeba jednak poddać kwarantannie w osobnym zbiorniku
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla bojownika 28 stopni, a nie 24...
Białe plamy to nie ospa.

Podejrzewam bakteryjną martwicę płetw, więc nie Ichtiosan ale SERA BACTOPUR wchodzi w rachubę. Poczytaj o preparacie antybakteryjnym, a nie antypasożytniczym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Co zatem oznaczają te białe plamy u otoskow? To chyba nie martwica pletw (wygląda na to że są w dobrym stanie)

OK to dziś kupię preparat i zaczynam działać..myślisz że bojek jest do odratowania?

Taka a nie inna temperatura była ustawiona że względu na Pandy, a słyszałem że dla Bojownika też będzie OK.. Ale faktycznie następnym razem zastanowię się nad lepszą obsadą
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pokaż zdjęcia otosków z tymi plamami. Bo ospa to są wyraźne wypukłe kropki, a nie plamy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

OK jak wrócę do domu to zrobię foto. A bojownika mogę leczyć w tym głównym akwarium czy założyc osobne?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W głównym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Witam ponownie,
preparat baktoforte zakupiony, wlałem 2,5 ml woda zabarwiła się na jasno-zielono. W instrukcji piszą żeby podmienić część wody...może ty być standardowo 10l w moim przypadku? niestety dopiero dziś ją wlałem do butelek aby się odstała..można ją podmienić jutro?

Oto zdjęcie otoska..nie widać zbyt dobrze ze względu na zieloną wodę aczkolwiek są to raczej wypukłe kropki o których wspominałaś.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

Kiepsko widać, ale na pierwszy rzut oka ospa..., no i teraz jest problem bo ichtiosanu na ospę nie można mieszać z żadnym innym preparatem, pośpieszyłeś się...

Pozostaje już tylko inny zbiornik kwarantannowy dla chorych ryb.

Ewentualnie podmiany wody przez kilka dni i filtracja przez węgiel aktywny a potem zastosowanie ichtiosanu.

ale temperaturę podnieś do 30C
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

W 30°C ospę wyleczy bez jakichkolwiek leków, ale przy okazji otoski mogą nie przeżyć takiego przegrzania.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmieniaj wodę, prowadź leczenie antybakteryjne, otoski nie powinny w tej chwili ucierpieć bardziej.

Czy to jest na pewno ospa, trudno stwierdzić. Zdjęcie jest niewyraźne.

Zobaczymy jak ryby zareagują za stosowany preparat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

MarJan pisze:W 30°C ospę wyleczy bez jakichkolwiek leków, ale przy okazji otoski mogą nie przeżyć takiego przegrzania.
Troszkę kolega jest w błędzie, podniesienie temperatury spowoduje spowolnienie rozwoju kulorzęska ale go nie wybije, niezbędne jest zastosowanie leków lub soli. Ponadto pojawiły się publikację o tym, że kulorzęski mutują i ich formy przetrwalnikowe przeżywają w temperaturze nawet do 34C.

Otoski spokojnie przeżyją w 30C, leczyłem już kilka razy te ryby z ospy.

DO AUTORA TEMATU:
puki co zrób tak jak napisała Bara, ale przydało by się więcej wyraźnych zdjęć chorych ryb, żeby mieć pewność co im jest.
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Niestety Bojownik nie przeżył kuracji (szkoda bo polubiłem tego skurczybyka) , podobnie Otosek podejrzewany o ospę. Ostały mi się teraz 1 Otosek i 2 kiryski, wszystko w dobrej kondycji (+ślimaki Helmet i Helena). Chciałbym zrobić teraz częściowy restart akwarium, odkazić go z pasożytów i bakterii, ale to może już post do innego działu?Rośliny fajnie się rozwinęły i ogólnie akwarium nie prezentuje się chyba najgorzej (foto poniżej) na pewno jutro ponownie dodam Baktoforte zgodnie z zalecaniami na opakowaniu, później douczę się na temat takiego odkażania i ew. założę nowy temat. Dziękuję wszystkim za rady.

Obrazek
ODPOWIEDZ