Bardzo jasne mieszkanie-problem z miejscem na akwarium.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
sciborsson
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:18

Bardzo jasne mieszkanie-problem z miejscem na akwarium.

Post autor: sciborsson »

Cześć,

Jestem w trakcie planowania nowego zbiornika 50-100l na nowym mieszkaniu. Niestety całe mieszkanie jest bardzo jasne i w każdym z pokoi są okna. Nie widzę żadnej możliwości usadowienia akwarium w jakimś ciemnym miejscu bo ich po prostu nie ma...

Dlatego mam pytanie czy jest sens ustawiać akwarium w takim mieszkaniu i na przykład okleić bok czarnym tłem tak żeby bezpośrednio do wnętrza akwarium docierało jak najmniej "jasności" >?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Zobacz sobię pojęcie "akwarium low tech" w przypadku takiego akwarium można wykorzystywać światło naturalne.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

załóż na okno ciemne np.brązowe rolety i to powinno rozwiązać problem jasnego pomieszczenia.u mnie akwarium stoi naprzeciw okna a rolety mam jasne i nie odbija mi się w szkle tak zbytnio światło dzienne.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A czemu chcesz akwarium stawiać w jakimś ciemnym miejscu? Nieco światła naturalnego dla prawidłowo prowadzonego zbiornika w niczym nie zaszkodzi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Bara a czy czasem wpływ światła dziennego nie powoduje rozrostu glonów a zwłaszcza zielenic i pyłu?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
sciborsson
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:18

Post autor: sciborsson »

Dzięki za rady. @BARA boje się o nadmierny przyrost glonów- jakieś sposoby i podpowiedzi jak prowadzić akwarium które jest wystawione na działanie światła naturalnego?
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Wiesz, ja mam dwa akwaria w bezpośrednim towarzystwie okna - jedno na wprost a drugie obok. Moja sytuację ratuje to, że okno jest na stronę północno zachodnią - światła jest dużo ale zbiorniki nie są narażone na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych.
Nie zauważyłam, żadnych związanych z tym problemów.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Ja mam akwarium przy samym oknie od strony południowej i nie ma z nim najmniejszych prblemów. Wrecz przeciwnie, rośliny przy oświetleniu słonecznym dostają niezłego kopa.
Ortodoksyjny akwarysta
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

j4nk0 pisze:Ja mam akwarium przy samym oknie od strony południowej i nie ma z nim najmniejszych prblemów. Wrecz przeciwnie, rośliny przy oświetleniu słonecznym dostają niezłego kopa.
Zgadzam się z przedmówcą. Wpływ światła słonecznego na rośliny jest nieoceniony.
Miałam akwaria różnie ustawiane, w tym wystawione na światło słoneczne i nigdy nie miałam problemów z glonami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

a nie zarastały szyby zielenicami od światła słonecznego?bo z tego co wielokrotnie czytałem niewskazane jest mieć akwarium wystawione na bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tu nie chodzi o trzymanie akwarium bezpośrednio na parapecie okna, ale o zbiornik stojący w jasnym pokoju, nawet z czasowym dostępem promieni słonecznych. Nie miałam problemu z zarastaniem szyb glonami.
Co więcej, co pewien czas trzymam małe akwarium na balkonie, bezpośrednio tuż przy linii słońca, mchy rosną jak szalone, krewetki czyszczą wszystko do zera. Nawet filtra i grzałki nie stosuję, czysty LT z dolewaniem odparowanej wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ