Akwarium po latach przerwy

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mzzyku
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2018 20:37

Akwarium po latach przerwy

Post autor: mzzyku »

Witam szanownych forumowiczów :)

Po latach przerwy postanowiłem ponownie zająć się akwarystyką. A że kilka lat temu więcej rzeczy robiło się na wyczucie z nie zawsze dobrym skutkiem, postanowiłem Was zapytać o opinię w temacie założenia / zakupu nowego akwarium.

Ogólnie po głowie chodzi mi akwarium 125l z firmy JUWEL. Zestaw z szafką, pokrywą z podświetleniem LED, pompą 500l/h oraz grzałką 100W.
Do zestawu dodatkowo dokupiłbym tło strukturalne, 25 kg żwirku o granulacji 2-5mm i trochę roślin (pewna firma sprzedaje zestaw roślin wyhodowanych in-vitro - 19 gatunków w myślę przystępnej cenie).

Czego jeszcze będę potrzebował na ponowny rozruch ? co myślicie o zestawie ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
mzzyku pisze:A że kilka lat temu więcej rzeczy robiło się na wyczucie z nie zawsze dobrym skutkiem
I tak się robi dalej, po prostu marketing poszedł do przodu.
Myślę, że żwirek możesz zastąpić zwykłym piachem (np. do piaskownic z atestem), a zamiast pokrywy z oświetleniem LED, zwykła szyba i dobór oświetlenia w zależności od potrzeb (napisałeś o 19 gatunkach roślin - jakich? jakie mają wymagania?).
Piach jest takim uniwersalnym podłożem, preferowanym praktycznie przez większość gatunków ryb. Nie ma problemu z usuwanie zalegającej materii (bo nie wnika tak szybko w podłoże), nie ma problemu z sadzeniem roślin itp. Piach jest jednak trochę jałowy, więc przydają się na początek kulki gliniane wetknięte w podłoże.
Co do oświetlenia, to przy zastosowaniu szyby mogą być LED-y, mogą być żarówki - problem jest taki, że w pokrywie masz już jakieś światło i nie wiesz, czy będzie go za mało, czy za dużo do Twoich roślin. A modyfikacja oświetlenia w pokrywie różnie się kończy.

Nie żebym zniechęcał, bo kupisz co będziesz chciał, ale - jak napisałem wcześniej - uważaj na marketing, bo zasady akwarystyki wiele się nie zmieniły.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Może zacznij od tego co planujesz trzymać w akwarium i dopiero pod wymogi żyjątek dostosuj resztę.
Na pewno żwirek 2-5 będzie za gruby.
Rośliny in-vitro osobiście odradzam. Mają tylko jedną zaletę- są czyste (brak ślimaków, glonów) ale na tym się kończy. Sadzonki są bardzo małe i u mnie strasznie mozolnie rosły. Przez 2 miesiące może z 1 cm urosły. I zamiast ładnych krzaków mam nadal trawnik. Ale to może moja wina albo podłoża- nie wiem. Więcej nie kupię.

Zapewne chodzi Ci o zestaw JUWEL RIO 125?
Cena to zabija. I chyba poza wyglądem to niewiele oferuje.
Mogę się mylić ale czy filtr z tego zestawu oferuje jakąkolwiek filtrację biologiczną? Bo jeżeli tylko mechanicznie to będziesz miał problemy z parametrami wody i utrzymaniem rybek w dobrej kondycji.
Mój baniaczek 112l
mzzyku
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2018 20:37

Post autor: mzzyku »

krzych_100 pisze:a zamiast pokrywy z oświetleniem LED, zwykła szyba i dobór oświetlenia w zależności od potrzeb
Za zastosowaniem gotowej pokrywy przemawia (głównie do mojej żony) estetyka całości ...
shadow82 pisze:Zapewne chodzi Ci o zestaw JUWEL RIO 125?
Dokładnie o taki. Jak już wyżej pisałem, przede wszystkim estetyka całości (pokrywa + zbiornik + szafka) - to jest jeden z warunków który muszę spełnić - w innym przypadku muszę pomyśleć nad innym hobby (ahh te żony ... :mrgreen: )
shadow82 pisze:Może zacznij od tego co planujesz trzymać w akwarium i dopiero pod wymogi żyjątek dostosuj resztę.
Tutaj chciałem iść w drugą stronę trochę ... tj. zbiornik + jakieś rośliny + dwa tygodnie = wtedy sprawdzić parametry wody i dobrać obsadę - na chwilę obecną wiem jedynie tyle, że jest w miarę miękka.
shadow82 pisze:Rośliny in-vitro osobiście odradzam.
czyli "chłyt" marketingowy ...
shadow82 pisze:Mogę się mylić ale czy filtr z tego zestawu oferuje jakąkolwiek filtrację biologiczną? Bo jeżeli tylko mechanicznie to będziesz miał problemy z parametrami wody i utrzymaniem rybek w dobrej kondycji.
opierając się na opisie ze strony:
Filtr Bioflow marki JUWEL jest wysoko skutecznym, 2-fazowym, biologicznym systemem filtracyjnym, którego komponenty zostały doskonale do siebie dobrane.[...]

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". michelle1992
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Wtrące na temat roślin in vitro. Ja również kupowałem takowe i nie uważam żeby nie rosły. Ja już po tygodniu od zasadzenia widze znaczące różnice, rośliny z dnia na dzień się umacniają i przybierają na objetosci. Może to zalezy od podłoża.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Być może. U mnie nie chcą rosnąć.
Fakt, że nie stosuje chemii. Podłoże to żwirek i jakiś substrat- już nie pamiętam co tam dawałem.
Ale nawet jeżeli by rosły to wolę zwykłe roślinki, trochę już wyrośnięte- szczególnie przy zakładaniu akwarium.
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mzzyku pisze:Za zastosowaniem gotowej pokrywy przemawia (głównie do mojej żony) estetyka całości ...
No to tutaj nie dyskutuję:)

:)
Ale jednak mój argument to to, że szyba jest bardziej praktyczna. I pokrywa i szyba pokrywają się kurzem, szybę po prosu łatwiej utrzymać w czystości.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

krzych_100 pisze:
mzzyku pisze:Za zastosowaniem gotowej pokrywy przemawia (głównie do mojej żony) estetyka całości ...
No to tutaj nie dyskutuję:)

:)
Ale jednak mój argument to to, że szyba jest bardziej praktyczna. I pokrywa i szyba pokrywają się kurzem, szybę po prosu łatwiej utrzymać w czystości.
A najlepiej jest bez pokrywy i szyby :)
Ortodoksyjny akwarysta
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja osobiście mam z pokrywą bo tak mi się podobało, ale u znajomego zobaczyłem na żywo bez przykrycia z ładną belką i jak dla mnie kozak. Mojej żonie też już z belką się bardziej podoba i następne akwarium jak będzie to w wersji z belką bez pokrywy.
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Jasne ! lustro czystej wody która faluje pod wpływem filtra lub deszczownicy to piekny widok :D Ja osobiscie omijam pokrywy
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Kwestia naszych upodobań to jedno ale pozostają preferencje ryb (przynajmniej niektórych)
kwestia ochoczego wyskakiwania i/lub mozliwośc przeziebienia labiryntu u niektórych gatunków
ODPOWIEDZ