Eheim experience 350. Co i jak z wkładami.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

MarJan pisze:"Troszkie" o węglu:
http://www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm

I fragment z linka, dla którego uważam, że jest zbędny stale go trzymać jako medium, często czytamy "wyłajawia wodę", a tu masz co to znaczy konkretnie:
Węgiel stosujemy w filtrach głównie po to, aby pozbyć się zanieczyszczeń natury organicznej. Niekiedy, paradoksalnie, może być to również poważną wadą węgla. Chodzi o akwaria, w których zastosowano biologiczną metodę usuwania azotanów – denitryfikację. Proces ten realizowany jest przez mikroorganizmy żyjące w warunkach niedotlenionych. W wyniku tego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują łatwoprzyswajalnych związków organicznych jako pokarmu (np. cukry czy alkohole). Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać.
Ja na początku byłem sceptycznie nastawiony do węgla w filtrze, ale jak poczytałem trochę o używaniu węgla między innymi ten artykuł:
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... =powiazane

Po przeczytaniu zdecydowałem węgiel włożyć do filtra, używam 3 tygodnie i z tego co zauważyłem po pomiarach wody, że bakterie na tym nie ucierpiały, ponieważ parametry NO3 - 10 i NO2 - 0 pozostały takie same jak przed użyciem węgla. Fosfor, potas i żelazo też znacznych spadków nie odnotowałem. Zauważyłem za to znaczną poprawę w klarowności wody jak i zapachu. Także na tą chwilę zostaję z węglem w filtrze.
ODPOWIEDZ