[60L] i to co lubię

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Swarog
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2018 21:29

[60L] i to co lubię

Post autor: Swarog »

Witam,

Ostatni raz rybki miałem w liceum, czyli z 10-15 lat temu i teraz mi się jakoś przypomniało, że to było takie fajne i że może spróbować znowu. Wtedy miałem akwarium 100-litrowe a w nim skalary, gurami, prętniki karłowate, glonojada i kiryski, przewinęły się też mieczyki, molinezje, żałobniczki, brzanki i pewnie coś jeszcze.

Teraz myślę nad 60 litrami i po głowie mi chodzi coś z:
- Skalar (Pterophyllum scalare) lub Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi), bądź kakadu (Apistogramma cacatuoides)
- Prętnik karłowaty (Trichogaster lalius) lub Gurami dwuplamisty (Trichopodus trichopterus)
- Otosek przyujściowy (Otocinclus macrospilus) lub Glonojad - Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.)
- Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)
- Kirysek kolumbijski (Corydoras metae)
- Krewetka tiger (Caridina Cantonensis Sp. Tiger) lub Red Cherry (Neocaridina Davidi Var. Red)

Bardzo, ale to bardzo lubię Gurami i Skalary, Prętnik też mi się podoba. O pielęgnicach zawsze rozmyślałem, ale nigdy mi się nie udało żadnych mieć. Gupiki są spoko i podobno się łatwo rozmnażają, a przyznam że pojawienie się młodych rybek sprawiało mi frajdę. O Otosku gdzieś na forum przeczytałem i mi się spodobał. Kiryski... sam nie wiem - przydają się? Chciałbym stworzyć jakiś "pełniejszy ekosystem", gdzie różne żyjątka mają różne funkcje. Glonojad zawsze był i był spoko. Krewetki widziałem w sklepach i nie dość że ciekawie wyglądają to chyba jeszcze czyszczą akwarium, tak? Doradźcie mi proszę jak Wy byście to widzieli. Co wziąć, ile, dlaczego? Może coś dodać, a może coś z mojej listy zupełnie do siebie nie pasuje. Zakładam, że albo pielęgniczki, albo gurami i skalary, ale czekam na uwagi od Was. Akwarium jeszcze nie mam, parametrów wody też nie sprawdzałem - to na razie przymiarka.

Szczerze powiem, że podłożę, rośliny i wodę w akwarium to miałem tak "na oko" i nigdy się bardzo w to nie zagłębiałem, a może powianiem? Jakieś najważniejsze porady w tych tematach? Pamiętam, że pH wody kiedyś sprawdzałem, albo wpuszczałem jakieś płyny jak rybki chorowały, ale to dawno i nie prawda. Chciałbym tym razem zrobić wszystko co należy.

Pozdrawiam,
Damian
Ostatnio zmieniony 25 mar 2018 20:13 przez Swarog, łącznie zmieniany 3 razy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeśli ma być jak należy to akwarium 60l pomnóż przez 2.5 najlepiej. Poczytaj o tych rybach, bo właśnie te co Ci najbardziej odpowiadają potrzebują o wiele więcej miejsca niż 60l może dać. Dobierz ryby pod parametry wody, temperatura, twardości, pH, dzięki temu nie będą chorować i dłużej pożyją. Po prostu zdobądź jak najwięcej wiedzy o rybach, które chcesz i stwórz optymalne warunki.
Swarog
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2018 21:29

Post autor: Swarog »

A gdybym wziął 100 litrów? Czy wtedy któreś z tych rybek się nadają? Czy w ogóle zestaw, który opisałem ma sens?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Jeśli chodzi o Skalary one potrzebują znacznie więcej niż 100L, wymagają wysokiego akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczytaj proszę o wymaganiach gatunków ryb, jakie wymieniłeś. Poszperaj po Akwaforum, zajrzyj do odpowiedniego tematu, poszukaj w Encyklopedii.

Przykład:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=23707
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Swarog
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2018 21:29

Post autor: Swarog »

Dobry ten link, dzięki!
To biorę się za czytanie :)

Ale czy te rybki, już pomijając wielkość zbiornika (o tym się doszkolę), nadają się do życia razem (usposobienie, jakość wody, itd.)?

I może drugie pytanie - czy którekolwiek z tych ryb nadają się na 60 litrów? Pewnie tylko gupiki?

Pozdrawiam,
Damian
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Wejdź sobie na dział biotopów na forum i kliknij w dział "Encyklopedia Ryb" tam masz opisane bardzo dużo gatunków wraz z wymaganiami.

Dowiesz się jakie wymagania potrzebują rybki odnośnie wielkości zbiornika, ilości sztuk, wymagań co do wody oraz zachowania.

Przykładowy opis Sklara - viewtopic.php?t=7025

Wtedy możesz sobie dobrać rybki wiedząc co dany gatunek wymaga.
Swarog
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2018 21:29

Post autor: Swarog »

Świetnie, dzięki!
Grzenionator
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwie 2018 5:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Grzenionator »

Swarog pisze:I może drugie pytanie - czy którekolwiek z tych ryb nadają się na 60 litrów? Pewnie tylko gupiki?
Zależy też jakie są wymiary. Z rybek, które podałeś, to trzymałem w 54 litrach Ramirezki i Kakadu (nie w tym samym czasie) i nie było problemu. Ładnie urosły i wyglądały na zadowolone :) Mógłbyś jeszcze coś niedużego dobrać. Kirysek kolumbijski wg mnie byłby ok, wymaganiami pasowałby z Ramirezką, która w odmianie blue jest po prostu świetna!
ODPOWIEDZ