Dziwne zachowanie ryb

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Dziwne zachowanie ryb

Post autor: artleep »

Witam.
Proszę o poradę odnośnie zachowania moich ryb. Mianowicie, mam akwarium 125l Tanganika. Baniak ma 2,5 miesiąca wszystko dobrze funkcjonowało, parametry wody zgodne z biotopem i kontrolowane raz w tygodniu (niestety na chwilę obecną nie pamiętam ostatniego pomiaru który zrobiłem przy podmianie). Niestety nie mogłem poradzić sobie z glonami nitkowymi. Podmiany wody, zaciemnianie itp. nic nie dawało. Zdecydowałem się na chemię :( Na forach wyczytałem, że dobry preparatem jest ALGEN STOP. GENERAL! I tak też zrobiłem we wtorek wieczorem. Po dodaniu moje ryby (Lelupi 4szt., naskalniaki wężogłowe 4szt. i caudopunktatusy 4szt.) zaczęły się dziwnie zachowywać. Zobaczyłem to w środę popołudniu. Nagle pochowały się we wszystkie możliwe szczeliny, zaczęły być jakieś mega płochliwe tzn. panicznie uciekać uderzając o dekoracje i szyby, przestały wypływać no karmienie co wcześniej robiły bardzo chętnie (powiedziałbym, że były żarłoczne). Niektóre dostawały jakich "drgawek" czy coś wym stylu. Generalnie jakaś masakra. Podmieniam wodę po 30% w środę i czwartek i dzisiaj też podmienię. Jest trochę lepiej ale jeszcze nie tak jak na początku.
Dodatkowe informacje :
Filtracja - Juwel Bioflow (600l/h z wkładami wata, gąbka antyazotowa, antyfosforanowa, gąbka gładka, ceramika, gąbka szorstka 2x)
Grzałka - Juwel 100W (temp wody 26^C)
Oświetlenie - świetlówki LED Nature i Day o mocy 14 W (świecę po ok. 8-9h)
Czy myslicie, że to faktycznie przez ten preparat? Czytałem, że jest bezpieczny dla ryb i krewetek i generalnie ludzie z niego zadowoleni. Może to tylko zbieg okoliczności ale nic innego do baniaka nie dodawałem.
Czy zaryzykować jeszcze użycie tego preparatu np. w połowie dawki? Glonów mam naprawdę sporo i chciałem się tego pozbyć.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2018 8:30 przez artleep, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj dokładne informacje o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

artleep pisze:Filtracja - Juwel Bioflow (600l/h z wkładami wata, gąbka antyazotowa, antyfosforanowa, gąbka gładka, ceramika, gąbka szorstka 2x)
A cóż to takiego? nie spotkałem sie z tym i czy mogę prosić o szczegóły?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, nie edytuj swoich postów odpowiadając na pytania, bo dyskusja robi się nieczytelna.

Proszę napisz więcej informacji:
1. podmiany wody - ile i jak często podmieniasz (nie ile teraz podmieniłeś, ale ile i jak często podmieniałeś wodę od początku postawienia zbiornika)
2. wymiary akwarium - akwarium wydaje się nieco przymałe dla ryb jakie trzymasz
3. parametry wody - ryby wykazują objawy zatrucia azotem, podany preparat na glony sugeruje zachwianie równowagi biologicznej w akwarium (o ile taka była)
4. filtr może być niewystarczający dla ryb jakie trzymasz
5. czym karmisz ryby?

Należy znaleźć przyczynę powstawania glonów, a nie walczyć z nimi chemią...
Radzę podmienić przynajmniej 50% wody, sprawdzić jej parametry i nie lać żadnych preparatów.

Czekam na odpowiedź w poście poniżej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Post autor: artleep »

Witam.
Odnośnie filtra to jest to film wewnętrzny z zestawu Juwel Rio 125LED.
Co do pytań to jest tak
1. Podmiany raz w tygodniu 20l.
2. Wymiary 81x36x50. Obsada jest trochę na wyrost ale kupiłem małe osobniki i chciałbym żeby same się dobrały w pary to resztę oddam.
3. Wczoraj po powrocie zrobiłem testy wody i oto co wyszło
Cl2 - 0 mg/l
pH - 8,0
KH - 15
GH - >14
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 10 mg/l
PO4 - 0,02 mg/l
To wszystkie testy jakie mam i jakie robiłem. Tak naprawdę poza pH które trochę się chwiało to reszta była stabilna po ok 3 tygodniach od założenia. Jak ryby zaczęły się tak zachowywać to parametry wody były podobne.
5. Karmie suchym pokarmem dla mięsożernych ryb, krylem w płatkach i żywą rozwielitką. Od początku tak karmiłem, chętnie to jedzą i było wszystko dobrze.

Wczoraj podmienilem jeszcze 40l wody. Dzisiaj jest już dużo lepiej. Ryby wypływają w kryjówek, powoli zaczynają jeść.
Nie wiem czy faktycznie to przez ten preparat czy to zbieg okoliczności, a winne było coś innego?
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Post autor: artleep »

Koleżanki i koledzy. Jakieś rady odnośnie tej sytuacji?
ODPOWIEDZ