choroba rybka, czy będzie plaga?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ostruszka
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2018 20:27
Lokalizacja: Wrocław

choroba rybka, czy będzie plaga?

Post autor: ostruszka »

Dzień dobry
Mam problem. Chodzi o gupika, może zacznę od akwa
54l
pokrywa z oświetleniem
filtr
grzałka
piasek kwarcowy
10 gupików
zroślin to moczarki
ludwigia i wiele więcej tylko jużciężko zapamiętać
tem. 26C
A teraz z powrotem do gupika.
No to tak , zaczeło się od bardzo dużego chudnięcia po porodzie(młode są oddane)
po kilku dniach zaczeły stroszyć się jej łuski, straciła aktywność, przestała podpływać w pore karmienia ,a teraz wydaje się że ma odstające pokrywy skrzelowe, w qiększości czasu siedzi na dnie ,a jak zdecydujesię płynąć to wygląda jakby pęcherz pławny nie działał odpowiednio bo chwieje się na boki.Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy były jakby ranki na pokrywie skrzelowej. Mam nadzieje że to nie początek plagi...
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2018 13:26 przez ostruszka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak długo akwarium funkcjonuje?
Od jak dawna są w nim ryby?
Jaka jest filtracja?
Jakie są parametry wody?
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?

Objawy wskazują na początek pleśniawki. Czy jest możliwość leczenia ryby w innym akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ostruszka
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2018 20:27
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ostruszka »

Akwarium jest od 6 miesięcy 1miesiąc dojrzewało. Podmiany robię co tydzień 20%
A i rybki wpuściłam po dojrzaniu akwarium. Filtr Aquael powerhead (mam go z wcześniejszego akwarium) wkład ceramiczny wymieniany co ok8 mieś. Rybka niestety odeszła. Leczenie ryb w innym akwarium byłoby możliwe jeśli wystarczy akwa30l z filtrem i grzałkĄ bo innego zapasowego nie mam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wkład ceramiczny jest wymieniany? Ale po co? Przecież niszczysz w ten sposób filtrację biologiczną w akwarium.
Parametry wody są nie badane?
Radzę podmienić teraz nieco więcej wody i użyć profilaktycznie CFM. Potem znowu podmiana wody i obserwacja ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ostruszka
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2018 20:27
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ostruszka »

Bardzo dziękuję
Zaprzestanę wymiany wkładów i posłucham się rady
ostruszka
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2018 20:27
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ostruszka »

Witam.
Mineło7 dni od padnięcia tamtej rybki. Oczywiście podmieniłam wodę. Przez ten czas zdążyło mi się urodzić kilka młodych gupików teź je oddam ale koleźanka chciała żeby u mnie zostały jeszcze diesięć dni bo wyjeźdża i nie wie jak to będzie jak babcia zacznie je karmić. Szt. jest ok15 i odd niedawna zaczeły umierać w bardzo dziwny sposób mianowicze coś wykrzywia je w literę v wygląda to tak jakby głową prÓbowały dotknąć ogona.albo płyną głową w dół i kręcą się wokół własnej osi i mają postrzĘpione płetwy

W kotniku są moczarki
Jak mogę im pomÓc proszę o szybką odp. Nie chcę stracić więcej młodych

ort. Używaj modułu sprawdzania pisowni. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmieniaj wodę co kilka dni, zbadaj jej parametry, wstaw zdjęcie akwarium.

Bez większej ilości danych trudno pomóc. Wygląda to na zatrucie związkami azotu, atak pasożytów (grzybica) lub problem genetyczny wynikający z wielopokoleniowego chowu wsobnego. Rozmnażając ryby pewnie nie zadbałeś, żeby rodzice byli ze sobą jak najmniej spokrewnieni.

Podaj więcej danych.
Czy był używany preparat CFM?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ