zdychające rybki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
jozef_1
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2018 9:59
Lokalizacja: Kraków

zdychające rybki

Post autor: jozef_1 »

Witam

Od jakiegoś czasu zdychają mi wszystkie po kolei rybki z akwarium i nie wiem co się dzieje. Zaczęło się od tego, że zaczęły zdychać otoski ale poczytałem trochę, że one sa bardzo wrażliwe i to się zdarza więc się nie przejmowałem ale później zaczęły zdychać neony czerwone masowo po kilka sztuk dziennie tak, że obecnie z 25 sztuk zostało tylko 5 sztuk. Następnie pozdychały razbory galaxy i 3 kiryski sterby oraz bojowniki. W chwili obecnej zostało kilka neonów czerwonych, kilka razborów galaxy, kiryski pandy których było 6 a zostało 5 i 3 otoski z 11 jakie kupiłem bo na początku tylko one zdychały więc uzupełniałem obsadę, 2 zbrojniki, 4 piskorki, jeden sterby który się ostał.
Ryby przed śmiercią przestają przyjmować pokarm i zaczynają szybko oddychać a na następny dzień są już martwe. Wszystkie rybki zrobiły się płochliwe i siedzą raczej w ukryciu. Nie wypływają na wolne powierzchnie tylko siedzą w cieniu wyspy jaka ma żółw.

Akwarium mam 150 litrowe gdzie ryby żyją z żółwiem czerownolicym, który jest obecnie chory i ma podawany antybiotyk doxycykline ale z tego co czytałem to nie jest to szkodliwe dla ryb tym bardziej, że żółw prawie nie wchodzi do wody a po podaniu lekarstw przebywa w misce aby mógł się pomoczyć i wypłukać pysk oraz się załatwić. W akwarium mam filtr 227502 professionel 4+ 600 połączony z filtrem podżwirowym oraz napowietrzacz i hydroponikę. Akwarium ma już jakieś 3 miesięcy i zostały użyte środki przyspieszające jego dojrzewanie a do podmian używałem do tej pory kranówki a teraz zakupiłem uzdatniacze ale nic nie pomaga. Podmiany robię co tydzień po około 40%.

Zrobiłem oczywiście testy i wszystko wydaje się być ok ale ryby dalej zdychają.
- temperatura – 25 stopni
- KH – 6
- pH – 8,0
- NH4 – 0,2
- NO2 – 0
- 02 – 4
- NO3 – 20
PO4 – 0,4
Fe – 0
Mg – 8

Nie wiem co mam robić. Czy ktoś może mi pomóc i poradzić co to może być ? Czy to jest atak nicieni, ponieważ z tego co czytałem to podobne sa objawy u ryb ale dopiero zamówiłem mikroskop aby sprawdzić martwe ryby na obecność pasożytów.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Obstawiam, że winny jest żółw i jego leczenie. Produkuje ogromne ilości odchodów, a antybiotyk zniszczył, albo przynajmniej mocno osłabił bakterie nitryfikacyjne. Jeśli NH4 i NO2 będzie rosnąć, masz pewność.
Poza tym wydaje mi się, że żółw czerwonolicy z małymi rybami to zły pomysł...
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem co jest przyczyną [chociaż majkel pisze z sensem], ale pH8 i rosnące NH4 może prowadzić do powstania amoniaku, co jest śmiertelną trucizną w małych ilościach.
jozef_1
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2018 9:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jozef_1 »

Właśnie parametry NH4 i NO2 nie rosną a żółw jest już staruszkiem i nie goni ryb ani im nie szkodzi. Jeśli chodzi o wydalanie to nie załatwia się w wodzie praktycznie bo jak pisałem do wody teraz prawie nie wchodzi tylko wyleguje się pod lamką grzewcza na wyspie.

Ryby mają śluzowate odchody. Może włożyć węgiel aktywowany do filtra na czas leczenia ? Zwiększyć podmiany wody ?

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmien". Posty połączyłam. MOD BARA
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Podmiany zdecydowanie tak, nie tyle więcej, co częściej. Przy okazji wylej szlam z filtra. Węgiel też możesz dać, a żółw przynajmniej na czas leczenia, do innego zbiornika. Ja bym mu jednak szukał innego lokalu na stałe.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

pH wynoszące 8 jest na dłuższą metę zabójcze dla ryb, jakie trzymasz, ponieważ są to gatunki wymagające wody kwaśnej. Nie dziw się, że padają.

Z żółwiem możesz trzymać żyworódki, ale nie kąsaczowate.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
jozef_1
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2018 9:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jozef_1 »

Woda w kranie ma pH8 i jak robię podmiany to cały czas wraca do 8 pomimo wlewania preparatów do obniżenia pH. Co mogę zatem zrobić aby obniżyć jakoś skuteczniej pH ? Znajomi trzymają z żółwiem tego rodzaju ryby i nie ma najmniejszego problemu tak więc żółw nie jest problemem dla tych ryb.

Jesli chodzi o podmiany to co ile i jakie ilości tej wody podmieniać ?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

pH 8 w kranie jest trochę dziwne. Jakich testów używasz (kropelkowe, paskowe, firma)? Nie podałeś wartości GH, mierzyłeś? Jeśli woda jest twarda, lanie kwasów nie wiele pomoże. KH masz dość niskie, ale to jeszcze o niczym nie przesądza. Pomoże lanie demineralki, potem można myśleć o zakwaszaniu. Dla twoich ryb lepszym rozwiązaniem niż preparaty na zakwaszanie, będzie torf. Daj zdjęcie akwarium, może może znajdziemy coś co powoduje problemy.

Jeśli chodzi o podmiany, proponuję nie wielkie ilości codziennie, 10-15%. Jak się sytuacja będzie stabilizować, możesz zmniejszać częstotliwość podmian.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pH 8 i spra zawartośc NH4 = trucizna dla ryb . Po co dalej szukać ?
1 żółw to tyle co z 50molinezji

po prostu - w szambie ryby krótko zyją
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

nh4 bym nie obwiniał bo po założeniu u mnie nowego filtra kubełkowego na 0,3 wskoczyło i ryby nie ucierpiały.bardziej ostawiłbym tu pH8 i leczenie żółwia,który wogóle nie pasuje do tego układu.max do 7.6 powinno dochodzić przy tych rybkach a najlepiej to około 7-7.2 poza amoniakiem dziwią mnie azotyny na 0 poziomie.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
jozef_1
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2018 9:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jozef_1 »

pH mierzyłem kropelkami JBL i mam takie urządzenie do mierzenia pH elektroniczne. Jeśli chodzi o pH w kranie to niestety takie jest w Krakowie co można również sprawdzić na stronie wodociągów bo też mi się wydawało duże.

Jeśli chodzi o żółwia to dlatego kupiłem filtr na dużo większe akwarium i mam filtr hydroponiczny, który również usuwa szkodliwe substancje z wody.

Zrobię zdjęcia i zamieszczę.

Żółw jak pisałem prawie do wody teraz nie wchodzi tylko przebywa na wyspie i załatwia się raczej poza akwarium więc nie można tu mówić o szambie.

Tą wode demineralizowaną to dolewac bezpośrednio do akwarium i w jakich proporcjach ?
jozef_1
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2018 9:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jozef_1 »

Zrobiłem zdjęcia mojego akwa-terarium w którym mieszka żółw z rybami. Od 3 dni odpukać nic nie zdechło. Podmieniłem 50% wody i co 2 dzień podmieniam po około 10%. Włożyłem dzisiaj do filtra węgiel aktywny i zobaczymy jakie będą efekty. Nie udało mi się obniżyć pH wody.

link do zdjęć
https://1drv.ms/f/s!ArFRrngBsGeViMJP7W1RXSiRfJPX6w
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No to nie akwarium, tylko dom dla żółwia- rybki są tylko dodatkiem, nie ma co myśleć nawet o przeniesieniu gadziny :D
Jak mieszać demineralkę? Policzyć, dasz wody pół na pół z kranówką, to będziesz miał o połowę obniżoną twardość, więc proporcjonalnie do wartości jakie będziesz chciał. Do trwałego obniżenia pH dobrze mieć KH w okolicach 5.
Kiedy twardość będzie odpowiednia, obniżenie pH nie stanowi problemu- w osobnym pojemniku potestujesz sobie ile konkretnie lać [srodka typu aquacid, czy choćby zwykłego kwasu], nie rób tego bezpośrednio w zbiorniku, skoki pH nie są dobre dla zwierząt.
Może jeszcze, jakbyś chciał się zgłębić:
viewtopic.php?t=12225
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę Ci wymienić podłoże na piasek, bo to co jest nie nadaje się ani dla roślin, ani dla ryb ani dla żółwia.

W tej chwili pomiędzy kamyki wpadają resztki pokarmu, odchody ryb i żółwia, zaczynają gnić i zanieczyszczać wodę.
Jeżeli nie chcesz wymieniać podłoża to je odmul porządnie i zasyp piaskiem, aż wypełni wszelkie szczeliny.

Dla żółwia piasek też będzie lepszy, dla jego nóg.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
jozef_1
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2018 9:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jozef_1 »

Jak na razie po włożeniu węgla aktywnego do filtra wszystko się uspokoiło i nic już nie zdechło. Zakupiłem też kwas aby obniżać pH wody do podmian.
ODPOWIEDZ