Odwapnienie biologiczne vs carbo w płynie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pelagiusz
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018 23:47

Odwapnienie biologiczne vs carbo w płynie

Post autor: Pelagiusz »

Witam,

Mam pytanie, na które odpowiedzi nigdzie nie znalazłem. Zaobserwowałem u siebie w akwarium 25l biały osad na moczarce. Dość łatwo schodzi z liści i robi się z tego taki pyłek. Z tego co wyczytałem to jest to osad wapnia, który powstaje na skutek odwapnienia biologicznego czyli sytuacji, w której rośliny rozkładają węglany wapnia żeby pozyskać węgiel kiedy nie znajdują CO2.

Mam światło 0.3W/l i nie podaję CO2. Czy aby zatrzymać proces odwapnienia wystarczy że będę podawał węgiel w płynie? Czy roślina mając do wyboru węgiel z węglanów oraz węgiel z aldehydu glutarowego wybierze to drugie?

Z drugiej strony moczarka i carbo w płynie to podobno nie jest dobre połączenie - ale jakich dawek to dotyczy?

Dzięki za info
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

A to czasem nie są okrzemki ?
Okrzemki też schodzą z roślin jak się je palcem poskrobie.

CO2 a carbo w płynie to co innego, błędnie jest to łączone.

Moczarka nie wymaga podawania ani CO2 ani nie wymaga mocnego światła, 0,3 spokojnie dla niej wystarczy, więc stawiam na okrzemki.

Natomiast carbo w płynie jako odżywka mineralna, jak najbardziej polecam dla wszystkich roślin.
Pelagiusz
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018 23:47

Post autor: Pelagiusz »

Ale to jest biały osad, a okrzemki nie są czasem brązowe?

Biały osad po jakimś czasie robi się brązowy - przeważnie na najstarszych łodygach. W wielu miejscach znalazłem informację, że moczarki mają takie właściwości, że rozkładają te węglany wapnia jak nie ma CO2 no i skutkiem tego jest właśnie biały osad.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

moczarka jak i rogatek nie lubią i nie tolerują carbo w płynie.zaczną się rozpuszczać.biały osad na moczarce czasem potrafi się pokazać na początku ale to powinno szybko minąć
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Pelagiusz
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2018 23:47

Post autor: Pelagiusz »

"nie tolerują carbo w płynie" - przy jakiej dawce? Jeżeli podam np 1/3 dawki to też będą się rozpuszczały? Czy to dotyczy tylko przedawkowania?

Raczej nie zapowiada się żeby osad miał odpuścić. Akwarium jest 2,5 miesiąca po restarcie. Osad pojawił się mniej więcej w 2-3 tygodniu. Przez pierwszy miesiąc moczarka się rozrastała - osad biały i następnie brązowy atakował stare łodygi. Po miesiącu zrobiłem przycinkę - stare łodygi wyleciały, a młode nie miały osadu. Niestety po jakimś czasie na nich też się pojawił.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie znam się na roślinach ale prawie od tygodnia trzymam moczarkę wąskolistną u siebie, codziennie leję carbo 5ml i przez ten czas stała się prawie dwukrotnie wyższa niż była- dosięgnęła tafli, nie jest jakaś łysa, dobrze wygląda.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja u siebie lejąc tylko 2ml carbo rozpuściłem moczarkę i zaczął się rogatek rozlatywać w ciągu jednego tygodnia.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ