Nowy zbiornik

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Aezgrudzien
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2018 11:56

Nowy zbiornik

Post autor: Aezgrudzien »

Witam, to jest 12 dzień zbiornika.
Akwarium 30l zalane do 2/3, osprzęt Aqua El grzałka utrzymujące 24 stopnie, lampa Led działa w dzień i filtr PAT MINI nastawiony na maxa, napowietrzanie moc 2,5 W, przepływ 90 l /h, dedykowany do akwariów do 50 l. Podłoże PIASEK BAZALTOWY czarny 0,8-1,6mm zmieszany z JBL Florapol 350g substrat dla roślin pod podłoże.
Przód: Echinodorus tennelus, Eleocharis parvula, Glossostigma elatinoides, Hemianthus callitrichoides, Lilaeopsis brasiliensis, Pogostemon Helferi, Sagittaria subulata.
Środkowy plan: HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES, LUDWIGIA REPENS, MICRANTHEUM UMBROSUM, STAUROGYNE REPENS, CRYPTOCORYNE WENDETTI, CRYPTOCORYNE UNDULATA, ECHINDORUS MAGDALENSIS.
Tył: AMMANIA GRACILIS, LUDWIGIA ARCUATA, ROTALA WALLICHII, DIDIPLIS DIANDRA, ALTERNANTERA REINECKI, ROTALA ROTUNDIFOLIA, EUSTRALIS STELLATA.
Wlałam przy zakładaniu Tropical BACTO-ACTIVE 30ml - BAKTERIE BIOSTARTER i ZOOLEK AQUAVIT.
Podłoże wyplukane przez tydzień po trzy cztery razy, kamień też, filtr grzałka umyte raz. Filtr chodzi cały czas przez tydzień była biała woda. Od znajomej wzięłam roślinke, ktora pływa na wierzchu, mając na celu przyniesienie biotopu (tam nie ma glonów). Mętna woda zamieniła się w glony. 10 dnia wpuściłam 2 krewetki amano (rewelacyjnie wycxyscily kamień ale roślin i szyby nie ruszają). Ograniczyłam dostęp światła słonecznego, bo stanowisko jest jasne. Obniżyłam pH (preparatem-próbką z zoologa) nie znam marki i nie wiem na jaka wartość. na CO2 zbieram kasę :) co z nimi zrobić


Zdjęcia nie umiem wrzucić podobno przekroczony limit zal

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmien". Posty połączyłam. Proszę pisz czytelniej. MOA BARA
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2018 16:24 przez Aezgrudzien, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Hej. Wstaw zdjęcie na serwer zewnętrzny (np fotosik) a tutaj wklej link :)
Pozdrawiam
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, czepiam się, ale ciężko się jednak czyta taką zbitą ścianę tekstu, można by jakoś podzielić....

Co do chemii, nie dawałbym niczego, tym bardziej, że tak na prawdę nie znasz parametrów wody- inaczej zapewne też byś je podała. Mam na myśli ten środek na obniżenie pH.

No i czekam/czekamy na zdjęcia :)
Aezgrudzien
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2018 11:56

Post autor: Aezgrudzien »

Ok przepraszam postaram się przejrzyściej


https://m.fotosik.pl/u/Aezgrudzien/albumy
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A mogę prosić zdjęcie całego akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Aezgrudzien
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2018 11:56

Post autor: Aezgrudzien »

Wgrane dużo fotek jeszcze kolejne zdjęcia. Mam wrażenie, że jest coraz gorzej z godziny na godzinę mimo braku światła.
Podmieniam wodę zeby zabrać troche mikroelementów
Czy CO2 zaszkodzi czy pomoże glonom żyć? Tak generalnie nie wchodząc w szczegóły ich gatunku
Ile światła potrzebują krewetki, bo na innym forum radzą na dwa dni wyłączyć światło i zasłonić odcinając dostęp słońca. Glony podobno bez swiatla wybierają, ale żebym krewetek nie usmierciła.
Pożyczyć uruchomić drugi filtr? Może lampa uv?
Aezgrudzien
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2018 11:56

Post autor: Aezgrudzien »

Uruchomiłam drugi filtr i uv :/ dwie roślinki wypadły z gruntu w sensie nie ukorzeniły się tylko zdechł... Może za dużo JBL?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podłoże jest bardzo grube, substrat nie jest izolowany od wody... Radzę całość przysypać bardzo drobnym piaskiem.
To, co jest użyte to nie "piasek bazaltowy" ale gruby grys bazaltowy...

Należy podmieniać intensywnie wodę, teraz 50% potem co kilka dni po 20% i, wstrzymać się od wlewania jakiejkolwiek chemii, świecić normalnie 12 godzin na dobę i czekać.

Do akwarium już na samym początku poszły niepotrzebne preparaty "przyspieszające" i "uzdatniające", co dało piękną mieszankę z substratem dla roślin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Aezgrudzien
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2018 11:56

Post autor: Aezgrudzien »

Ok jak ma pomoc to tak robię mam nadzieje ze rośliny przeżyją
Grubo tego podłoża jesze dac? Ile cm lub ile kg na cały zbiornik 30x30cm podstawy? To odloze bylo najdrobniejsze jakie udało mi sie kupić bede jutro szukać drobniejszego

Dziękuję za dotychczasową pomoc
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale mi nie chodzi, że masz zwiększyć grubość podłoża. Problemem jest jego frakcja.

Jak zdobędziesz drobny piasek (maks 1 mm) to zdejmij delikatnie ręką górną warstwę tego bazaltu, co masz i posyp to mocno piaskiem i dosypuj piasku aż wypełni wszystkie szczeliny.
Albo zaczekaj na razie i zobacz, czy rośliny będą się w tym co jest ukorzeniać.

Pomijając kwestię podłoża zacznij podmieniać wodę, bo na razie masz zupę chemiczno-nawozową.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Aezgrudzien
Posty: 11
Rejestracja: 25 kwie 2018 11:56

Post autor: Aezgrudzien »

Tak zrobiłam. Dokupić jescze krewetki? Coś pomogą? I co z nutką CO2 pomoże czy zaszkodzi? Ostatecznie mogę pokombinować tymczasowo z bimbrownią.
ODPOWIEDZ