Akwarium 120l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
krzysztof1990
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwie 2018 14:14

Akwarium 120l

Post autor: krzysztof1990 »

Witam, zastanawiam się nad zakupem akwarium 120l (foto poniżej). W związku z tym mam kilka pytań. Za akwarium właściciel chce 170 zł, to nie wygórowana cena wg mnie... ale...

1. Jaki filtr będzie bardzo dobrym rozwiązaniem? Czy filtr wewnętrzny czy może kubełkowy? A może połączenie obu?

2. Czy oświetlenie w takich fabrycznych pokrywach jest wystarczające? Czy warto pokusić się o dołożenie jakichś ledów? Domyślam się, że sporo zależy od tego co bym chciał mieć w akwarium, jednak dodam, że nie cudowałbym tu znacznie z uwagi, że dopiero zaczynam swoją przygodę...

3. Przy tej pojemności baniaka mniej wiecej co ile należy podmieniać wodę (20%)?

Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

To jest profil więc ma mniejszą pojemność niż podane 120l. Jeden filtr styknie moze być kubełek taki na 250l. Ta obudowa ma swietlowki t5czy t8? Statecznik magnetyczny czy elektronik? To ma znaczenie. Co do dołożenia światła to do takie obudowy ds się dołożyć dodatkową świetlówke ale na pocztek zostaw jak jest wymien tylko świetlówki na nowe
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Osobiscie bym w takim akwarium posiadal filtr kubelkowy jako filtracja biologiczna i jakis maly Aquael jako filtracja mechaniczna. Ten uklad sie bardzo dobrze sprawdza, aczkolwiek nie mozna powiedziec ze z jednym filtrem bedzie zle, ale z dwoma mamy ten komfort serwisowania, czyszczenia nie zaburzajac rytmu zbiornika i jego biologicznego balansu.

Obstawiam ze w pokrywie sa dwie swietlowki T8 18W co razem daje niewele i jesli mam racje to dolozylbym jeszcze swiatla lub swietlowki wymienil na odpowiedniki LED, tak aby dalo to chociaz 50W w duzym przyblizeniu. Mozna kupic tuby LED z mocowaniem pod T8 lub T5 i zyskac dodatkowa moc swiatla co jest bardzo popularnym zabiegiem i nie zbyt kosztownym ale to wszystko sa ogolniki.

Co do wody to wode sie podmienia roznie, raz na tydzien raz na dwa w ilosciach 10, czasem 20 a czasem 30% wszystko zalezy od tego jak sobie bedzie taki zbiornik radzic z przerabianiem fizjologii ryb i tu sie klania dobra filtracja bilogczna i dobra mechaniczna.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Mam aktualnie 112l - oświetlenie jest 2x24W na T5.
Filtr to Aquael TurboFilter 1000 z wkładem z lawy wulkanicznej.

Podłoże to ziemia do kaktusów + kuleczki gliniano-torfowe + akwarystyczne pałeczki z żelazem, a wszystko przykryte siatka budowlana z oczkiem 0.5mm i zasypane piaskiem z marketu za 10zl.


Zero glonów, zero nawożenia, zero problemów z roślinami i rybami - moim zdaniem takie rozwiązanie w zupełności wystarczy.


P.S. proponuję zastanowić się nad belka T5 lub ledowa - kiedy za wszelką cenę chciałem mieć pokrywę ale belka to wygodniejsze rozwiązanie do robienia porządków i fajniej można zaaranżować zbiornik - wystające elementy i kwitnące rosliny


Poniżej zdjęcie mojego zbiornika:
Obrazek


EDIT.
Przepraszam, mój filtr to Aquael TurboFilter 1000 a nie 1500, ale jak masz budżet, to 1500 nie za szkodzi.
krzysztof1990
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwie 2018 14:14

Post autor: krzysztof1990 »

Ok, od wczoraj wszedłem w posiadanie akwarium 112l (profilowane).

Ponawiam najważniejsze pytanie prosząc o więcej opinii.

1. 1 filtr wewnętrzny czy też może 1 wewnętrzny + 1 kubełkowy?
Zarówno przy jednym jak i drugim wariancie prosiłbym o podesłanie jakichś ciekawych modeli które by się sprawdziły.

2. Jakie świetlówki byście tutaj polecili o jakiej mocy (2 szt)?

3. Grzałka o mocy 100W będzie ok czy 150W?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Grzalka 100W starczy, jesli masz zimno w domu/mieszkaniu kup 150W bedzie mniej obciazona w zime. Ja uwazam ze zapas jest lepszy niz niedobor.

Z filtrow do takiego zbiornika to polecam Fluvala 206 jako kubelek z biologia i maly Aquael jako mechanika i bedzie to elegancko sie sprawowac. Co do kubelkow to popatrz cenowo co sie oplaca ale chinczyki maja to do siebie ze na ogol maja wiekszy pobor pradu i normy jakosc nie istnieja podczas produkcji wiec trafiasz na dobry lub zly filtr, tyle jest dobrych opini co zlych.

Szukaj po markach, JBL, Fluval, Tetra itd, czasem mozna kupic uzywany markowy w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze: Ja uwazam ze zapas jest lepszy niz niedobor.
Stosując za mocną grzałkę można szybko ugotować zupę rybną w akwarium w przypadku uszkodzenia termostatu.

W 128l stosuję grzałkę 25W i ładnie mi trzyma 26 stopni wody nie pracując cały czas. Zbiornik stoi w pokoju, gdzie średnia temperatura wynosi około 21 stopni.

Do 112l proponuję grzałkę maks 50W, a na pewno nie więcej niż 100W.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2018 11:45 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mark_farina pisze: ale chinczyki maja to do siebie ze na ogol maja wiekszy pobor pradu
FAŁSZ
na jakiej podstwie tak twierdzisz ? mierzyłeś ?
bo ja tak i jest dokładnie odwrotnie i włąsnie ten syficzny fluwal którego tak zachwalasz nie dośc że nie osiagnął deklarowanych parametrów związanych z wysokością podnoszenia to jeszce w dodatku pobierał więcej prądu .
Badane HW-302 na deklarowane 18W poboru pomierzone było 16W a najstarszy z kilkuletnia historią 14,9W .

Jakością wykonania moim zdaniem HW-302 przebija rzeczonego fluwala .
Fakt - filtry Hanzy nie toleruja niechlujstwa - pozostawione drobiny na obudowie przy wkładaniu koszy potrafią dośc skutecznie zakleszczyć w dodatku powodując zarysowania które uprzykrzają życie nawet po wyczyszczeniu . Trzeba wóczas ostrym narzędziem (np nozykiem do tapet) usunać zadziory . pewnie z tego biora sie opinie o złych plastikach .
BARA pisze:Stosując za mocną grzałkę można szybko ugotować zupę rybną w akwarium w przypadku uszkodzenia termostatu.
pozwolę sie nie zgodzić .
Znasz przypadek awarii polegajaej na zablokowaniu termostatu w pozycji grzanie? wszystkie znane mi przypadki uszkodzeń grzałki powodowały po prostu zaniechanie grzania . Również analiza techniczna konstrukcji takiej grzałki zdaje si epotwierdzać praktykę ..
Większa grzałka oznacza zwykle mnijeszą szanse na uszkodzenie - wszak moment właczenia dowolnego urządzenia stwarza najwieksze szanse na uszkodzenie więc jak rzadzej sie bedzie właczała to awaryjność również spada
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Stosując za mocną grzałkę można szybko ugotować zupę rybną w akwarium w przypadku uszkodzenia termostatu.
To prawda ale nie przesadzajmy, uszkodzenia termostatu, to pech zwany jeden na milion i czarne scenariusze zdarzaja sie tak zadko, ze nie warto o tym myslec. 100W na 112L jest jak najbardziej okej, pozatym swiat poszedl juz do przodu i termostaty staly sie niemal niezawodne.

goldi_ pisze:FAŁSZ
Jaki znowu falsz? Nie badzmy nieuprzejmi w stosunku do siebie.
krzysztof1990
Posty: 5
Rejestracja: 30 kwie 2018 14:14

Post autor: krzysztof1990 »

Myślałem o filtrze Unimaxa 250 lub Tetra ex800. Czy przy pracy tych kubełków nadal mile widziany będzie jakiś mały filtr wewnętrzny? Jeśli tak to jaki byście widzieli...? Co do grzałki to myślę, że będę celował w 100W...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

mark_farina pisze: goldi_ napisał:
FAŁSZ

Jaki znowu falsz? Nie badzmy nieuprzejmi w stosunku do siebie.
Powiedz mi w którym miejscu zawarta jest owa nieuprzejmośc ??

To jak mam to napisać uprzejmie ze to bzdury ? Podałem znane mi fakty które przeczą rozpowszechnianym m.in przez Ciebie mitom i co jeszce mam zrobić ? przeprosić Cię że sie mylisz ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

krzysztof1990 pisze:Myślałem o filtrze Unimaxa 250 lub Tetra ex800. Czy przy pracy tych kubełków nadal mile widziany będzie jakiś mały filtr wewnętrzny? Jeśli tak to jaki byście widzieli...? Co do grzałki to myślę, że będę celował w 100W...
Grzałka setka wystarczy z nawiązką w mieszkaniu, latem zapewne będzie odłączona od prądu :wink:
Co do małego dodatkowego filterka nie spieszyłbym się z nim. Rozwiązanie bardzo dobre, można sobie cyrkulację wody w zbiorniku ustawić inaczej i zawsze filtracja to filtracja, ale przy starcie na pewno nie jest to konieczne.
Kup ten kubełek, niech zbiornik na nim dojrzeje, zaryb akwarium i dopiero po jakimś czasie stwierdzisz, czy sprzęt wyrabia, czy jednak chciałbyś jakiegoś małego "wariata" dodatkowo.
Osobiście mam "nieszczęsnego" fluvala, którego sobie chwalę i kaskadę, myślę że kaskada jako dodatek nie jest zła- zawsze zaoszczędzone miejsce w szkle.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

mark_farina pisze:chinczyki maja to do siebie ze na ogol maja wiekszy pobor pradu
Zobacz co napisalem, bo nie chodze z miernikiem poboru tak jak ty i opieram sie na tym co pisze producent. To ze pobierze 1W mniej jest wspaniala nowina i ucieszy kazdego oszczednego akwaryste.

Prawdziwy test filtra to jest w warunkach roboczych kiedy mamy te same moce, powiedzmy bierzemy filtr 1000L/min i przy w pelni zapelnionych koszach testujemy jego realne przeplywy, czy to bedzie 700L/min czy wiecej czy mniej dostaniemy swoja odpowiedz i tak wypadaloby przetestowac kazdy z nich, zapelniajac kosze o tej samej specyfikacji i zobaczyc, ktory jest tym najlepszym.

Moc jaka pobiera dany filtr czy tez ta deklarowana przez producenta na tabliczce znamionowej na 100% rowna sie tej mocy mechanicznej oddawanej przez wirnik filtra mowiac w duzym uproszczeniu? Czyli idac tym tokiem rozumowania majac deklarowane 18W przez producenta pobieramy realnie 16W, ktore mierzyles i wirnik tego filtra oddaje nam 100%, czy 150% czy 50%? Jestes w stanie to wszystko zmierzyc? Jesli tak faktycznie jest to przeprosze cie za gadanie glupot i wysle kwiaty z bombonierka :)

Tak pozatym ja tez jestem wlascicielem badziewnego Fluvala 306 i mam same klopoty pobiera mi 50W na minute, zapycha sie w tydzien i niestety niemam zadnych chinskich symboli na etykietce wiec niemoge tak jak ty przeczytac instrukcji obslugi, moze cos zle robie?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dokkładnie tak były testy przeprowadzone - w identycznych warunkach z pełnym obciążeniem (a także z minimalnym żeby nie było)
A moc na tabliczce znamionowej to nie moc mechaniczna lecz moc pobierana z sieci oraz napiecie i częstotliwośc (to z mocy prawa tam musi być )
To dopiero nalży skorelować z faktyczną wydajnością . Operowaliśmy wskaźnikami typu moc/litr przepływu iraz moc/jednostkęcisnienia

No dobra napisałeś "na ogół " to może chociaż jeden udokumentowany przypadek? albo podaj źródło tycgh sensacji

Oczywiśćie jestem w stanie to wszystko zmierzyć - nawet jeśli nie o tym było więc kwiatki sobie daruj ale bombonierki uwielbiam :)

mark_farina pisze:Tak pozatym ja tez jestem wlascicielem badziewnego Fluvala 306 i mam same klopoty pobiera mi 50W na minute, zapycha sie w tydzien i niestety niemam zadnych chinskich symboli na etykietce wiec niemoge tak jak ty przeczytac instrukcji obslugi, moze cos zle robie?
Na koniec żeby nie było : odnosiłem sie jedynie do porównania HW i fluvala i tylko w kwestiach przez Ciebie zainicjowanych . Oczywiście dysponuję porównaniem (eksperymentalnym) tak poboru jak i kilku podstawowych parametrów innych równiez filtrów aby nie być posądzony jakies niecne cele

To mogłes sobie darować bo nie niesie ze soba żadnych sensownych informacji za to na peno jest w stanie wykreować złą atmosferę bardziej niż stwierdzenie PRAWDA/FAŁSZ
ODPOWIEDZ